Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Higiena miejsc intymnych. Te podstawy powinien znać każdy

higiena miejsc intymnych

Teerasak1988/Getty Images

Infekcje intymne

Higiena miejsc intymnych. Te podstawy powinien znać każdy

higiena miejsc intymnych

Teerasak1988/Getty Images

Wydawać by się mogło, że każdy z nas zna i przestrzega podstawowych zasad higieny, a jednak - w kwestii dbania o miejsca intymne nadal wiele z nas popełnia błędy, które odbijają się później na naszym zdrowiu: pojawiają się podrażnienia i infekcję. Jak więc prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych? Poznajcie kilka zasad. 

W każdym organizmie obecne są liczne drobnoustroje naturalne. To one wywołują infekcje intymne, które są dość powszechnym problemem wśród kobiet. W przypadku, gdy dochodzi do zaburzeń składu mikroflory bakteryjnej, może dojść do zakażenia, będącego efektem pojawienia się chorobotwórczych grzybów i bakterii w miejscach intymnych. W jakich sytuacjach organizm kobiety jest na to najbardziej narażony?

Higiena miejsc intymnych: stosuj z umiarem

Śluz, komórki nabłonka i bakterie Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy chronią błonę śluzową zewnętrznych narządów płciowych i pochwy. Rolą wspomnianych bakterii jest utrzymanie kwaśnego pH i zasiedlenie śluzówki w taki sposób, żeby inne drobnoustroje nie miały możliwości rozwoju. Utrzymanie tego kwaśnego odczynu jest więc bardzo istotne dla zdrowia - dlatego miejsca intymne trzeba myć regularnie. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby nie przesadzać z częstotliwością, bo nadmierna higiena także może być niebezpieczna- dobroczynne bakterie można przez to wypłukać i także narazić się na infekcję. Wystarczy podmyć się 1 - 2 razy dziennie.

Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

Najlepiej - pod prysznicem. Nie jest oczywiście tak, że kąpiel w wannie jest niedozwolona, ale lepiej nie przeciągać jej powyżej 15 minut.  Zrezygnuj też z gąbek, myjek czy innych produktów, które w założeniu mają ułatwić higienę - są siedliskiem drobnoustrojów i niestety, zamiast pomagać, szkodzą. Najłatwiej nanieść na rękę niewielką ilość płynu do higieny intymne i zwilżone miejsca intymne myjemy ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii bytujących w okolicy odbytu w okolice pochwy, następnie opłukujemy bieżącą, letnią wodą. Na koniec osuszamy krocze osobnym ręcznikiem - ważne, żeby wysuszyć i wymieniać go co 2-3 dni.

jak uniknąć infekcji intymnych

mat. prasowe 

Higiena miejsc intymnych w czasie okresu 

Miesiączka to szczególny czas dla kobiety. Najczęściej wiąże się z gorszym samopoczuciem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zdarza się, że w czasie okresu brakuje nam sił i czujemy się przemęczone. Pojawiają się też dolegliwości, które zazwyczaj nam nie doskwierają: nadmierna potliwość połączona z nieprzyjemnym zapachem - z tego też powodu właściwa higiena w te dni jest szczególnie ważna. Podczas menstruacji postaw na szczególnie delikatny płyn do higieny intymnej - nie powinien podrażniać skóry. Najlepiej, gdyby dodatkowo zawierał naturalny kwas mlekowy wspomagający mechanizmy obronne przed zewnętrznymi podrażnieniami i infekcjami.

Warto pamiętać też o wzmożonej higienie poza domem. Podczas menstruacji dobrze jest mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej – nie tylko odświeżą, ale również pomogą utrzymać naturalne pH.

Podczas okresu należy często zmieniać podpaski i tampony – optymalnie: co kilka godzin, lub, w przypadku obfitego krwawienia, nawet co godzinę - szczególnie ważne będzie to zwłaszcza latem. Dlaczego to tak ważne? Zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić do zagrażającego życiu zespołu wstrząsu toksycznego, czyli ostrego zatrucia organizmu. 

Samodiagnostyka miejsc intymnych

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy infekcji lub podrażnienia: świąd, pieczenie w okolicach miejsc intymnych nie zwlekaj i zacznij leczenie. Dzięki Gynoxin® Optima lub Gynoxin® Uno będziesz w stanie szybko wyleczyć infekcję i pozbyć się uciążliwych objawów - leki znajdziesz w aptece bez recepty, a wygodna, jednorazowa aplikacja Gynoxin® Uno sprawi, że kuracja będzie bardzo efektywna. 

Jak rozpoznać grzybicę pochwy? 

Warto pamiętać, że zdrowa kobieta ma bezwonną, przejrzystą (lub, w zależności od fazy cyklu,  lekko białawą) i śliską w dotyku wydzielinę z pochwy. Jeśli staje się biała, pojawiają się w niej grudki i wyczuwalny jest słodkawy zapach drożdży. Zwykle tym objawom towarzyszy także pieczenie i uporczywy świąd, czasem też uczucie suchości w pochwie.

Jak leczyć infekcje intymne? Nie tylko higiena!

Jeśli pojawią się u Was infekcje intymne, to musicie wiedzieć, że leczenie trzeba będzie nakierować na konkretne bakterie lub grzyby, które wywołają schorzenie. Grzybica pochwy wymaga zastosowania leków przeciwgrzybiczych (jak na przykład Gynoxin®, który dostępny jest bez recepty). Lek działa także w przypadkach zakażeń mieszanych, grzybiczo bakteryjnych.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
75
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0