Styl Życia

Hetera, kurtyzana, kobieta do towarzystwa - kim były i są prostytutki?

Zobacz film: Prostytucja czy sponsoring? Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Styl Życia

Hetera, kurtyzana, kobieta do towarzystwa - kim były i są prostytutki?

Zobacz film: Prostytucja czy sponsoring? Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Grecka hetera i rzymska kurtyzana to kobiety do towarzystwa, które były też kochankami mężczyzn. Powszechnie uważa się, że prostytucja to temat tabu, jednak ten zawód był popularny już w starożytności. Jaka jest ich historia, a jak wygląda ich sytuacja dziś?

W języku greckim hetera, czyli “hetaria” oznacza towarzyszkę. Po włosku “cortigiana” to kurtyzana - dama dworu. Obydwa określenia dotyczą kobiety do towarzystwa, która wbrew powszechnemu twierdzeniu, pojawiała się już w starożytnej Grecji. Kim była kiedyś, a kim jest dziś kobieta lekkich obyczajów?

Gdzie żyła kurtyzana i hetera?

Najlepszy czas dla kurtyzan to XV wiek w Starożytnym Rzymie, gdzie szukały klientów wśród przyjezdnych pielgrzymów. Kurtyzana poprzez swój wdzięk, urok i dobre maniery, mogła towarzyszyć mężczyźnie i w ten sposób się bogacić. Kobieta do towarzystwa to zawód z wyboru, jak każdy inny.

Każda kurtyzana musiała mieć wyjątkową fryzurę, makijaż, a także nosić to, co najmodniejsze. Nie miała łatwego zadania, bo konkurencja była dość duża. Musiała zadbać o zdrowie poprzez skuteczne zabiegi kosmetyczne, które miały ukryć skutki chorób wenerycznych. W czasach starożytnych był to problem - zaniedbanie tej wstydliwej kwestii mogło skutkować końcem kariery, dlatego kurtyzana robiła wszystko, aby jak najdłużej móc odgrywać rolę kochanki.

Każda kobieta lekkich obyczajów marzyła o opiece nad arystokratą lub kardynałem. To był szczyt kariery. Dla kurtyzany oznaczał prestiż, bogactwo oraz poczucie, że jest najlepszą kochanką.

Kobiety do towarzystwa znane z historii

Piękne, wykształcone i najczęściej u boku wybitnych postaci historycznych - takie właśnie były kurtyzany. Ich życie było barwne, często skandaliczne, dziś możemy o nich powiedzieć jak o luksusowych prostytutkach. Kim były kurtyzany, które zapisały się na kartach przeszłości?

Fryne to grecka kurtyzana , która pozowała Praksytelesowi do rzeźby "Afrodyty z Knidos". Do tej pory jest najbardziej znaną heterą tamtych czasów. Charakteryzowała ją niecodzienna uroda oraz wyjątkowe poczucie humoru. Jej historia jest pełna zakrętów, do tej pory Fryne kojarzona jest z oskarżeniem o bezbożność. Zarzucano jej, że pojawiła się nago podczas procesji. Musiała za to stanąć przed ateńskim sądem, gdzie - prawdopodobnie pod wpływem namowy ze strony adwokata, odsłoniła swoje piersi , aby wpłynąć na decyzję sędziów. Nie trzeba dodawać, że widok greckiej kurtyzany okazał się fascynujący i... kobieta lekkich obyczajów została uniewinniona. Fryne do XX wieku pojawiała się w malarstwie, kinie i utworach literackich jako kobieta do towarzystwa.

Vannozza Cattanei to hetera, inaczej zwana też metresą, która pełniła funkcję nie tylko kochanki w łóżku, ale także towarzyszki życia. Ta pochodząca z rodziny rzemieślniczej kurtyzana spotykała się z ówczesnym kardynałem , a późniejszym papieżem Aleksandrem VI. Rodrigo Borgia przekazał swojej kochance dom i dla zatuszowania spotkań z heterą, wymyślił małżeństwo kurtyzany z urzędnikiem Kościoła. Jednak ten, jak i kolejny związek, był tylko przykrywką. W ich historii pojawiły się nawet dzieci, ostatecznie doszło do rozstania. Kurtyzana nie została jednak z niczym, bo objęła spory majątek.

Mówiąc o kobiecie heterze, należy wspomnieć także o Veronice Franco, która żyła w czasach renesansu. Jej usługi były bardzo drogie, sam całus wymagał od mężczyzn pozbycia się nawet kilku pensji. Wyróżniała się niecodzienną inteligencją i zdolnościami muzycznymi. Wśród jej klientów znalazł się nawet król Francji Henryk III. Dzięki swojemu wysokiemu cennikowi, szybko się wzbogaciła, jednak część majątku musiała pozostawić, opuszczając miasto podczas epidemii. To nie był koniec niefortunnych zdarzeń - kurtyzana została także oskarżona o czary.

Dzisiejsza kurtyzana, czyli zawód prostytutka

Dzisiejsza kurtyzana lub kobieta hetera to prostytutka, która zarabia na życie, świadcząc usługi seksualne. I choć nie mówi się o tym głośno, ten zawód przynosi spore wynagrodzenie. Wraz z rozwojem nowych mediów, prostytutki publikują swoje ogłoszenia w internecie razem z cennikiem, który często zaskakuje nawet klientów. Na pewno pomaga prostytutkom to, że ich działalność nie jest rejestrowana, bo... nie musi. Jest poza kontrolą państwa.

Najlepiej zarabiają kobiety młode. Za jedną noc potrafią pobrać opłatę, która jest bliska pensji początkującego pracownika biurowego. Największe stawki są w stolicy, gdzie za jedną noc kobieta do towarzystwa jest w stanie zaproponować stawkę 254 zł za godzinę przyjemności.

Współcześnie kurtyzana, hetera lub inaczej mówiąc kobieta do towarzystwa, dokładnie tak jak w dawnych czasach, zarabia duże pieniądze i jest nadal popularnym zawodem.

Bibliografia:

Zarobki kobiet świadczących płatne usługi seksualne w miastach, w któych stawki godzinowe są najwyższe , opracowanie Sedlak&Sedlak, https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-kobiet-swiadczacych-platne-uslugi-seksualne-w-2017-roku


Zobacz film: Legalna prostytucja?

Zobacz film: Legalna prostytucja? Źródło: Dzień Dobry TVN.Co sądzisz o tym artykule?
87
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0