Jak uprawiać heliotrop? Jaką odmianę wybrać?

Heliotrop
Fot: Mrkit99 / gettyimages.com
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.

C: Intensywnie fioletowe kwiaty, ciemnozielone liście i przyjemny zapach to określenia, którymi można opisać heliotrop . Uprawa tej rośliny w naszym kraju może być nieco kłopotliwa ze względu na mroźne zimy, ale nie oznacza to, że jest niemożliwa. Wystarczy tylko dobrze się do niej przygotować.

Heliotrop – co to takiego?

Roślina zielna heliotrop ( Heliotropium ) pochodzi z Ameryki Południowej. Heliotropy można spotkać także w rejonie Morza Śródziemnego oraz na pustyniach i półpustyniach Azji. W Polsce najczęściej uprawiany jest heliotrop peruwiański ( Heliotropium arborescens ), który naturalnie występuje na terenie Peru i Ekwadoru. Roślina ozdobna heliotrop osiąga do 60 centymetrów wzrostu. Jej cechą charakterystyczną są owalne, pomarszczone i owłosione liście oraz drobne, intensywnie fioletowe kwiaty, które pojawiają się na roślinie w okresie od maja do sierpnia. Wydzielają przy tym intensywny, waniliowy zapach . Wiele osób poleca heliotrop na komary. Intryguje też sposób, w jaki zachowuje się ta roślina. Heliotrop bowiem potrafi zmieniać położenie kwiatów, odwracając je do słońca. Pędy heliotropu są silnie rozgałęzione, a owoce kuliste i pomarszczone.

Uprawa heliotropu ogrodowego

Inna nazwa heliotropu peruwiańskiego to heliotrop ogrodowy . Jego sadzonki kupujemy u sprawdzonego producenta, dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one zdrowe i dobrej jakości. W naszym kraju uprawia się go jako roślinę jednoroczną . Możemy także wyhodować sadzonki samodzielnie. Heliotrop rozmnażamy pobierając materiał z rośliny matecznej, która powinna zimować w temperaturze 12-15oC. Proces ukorzeniania się zachodzi w temperaturze 20-22oC, a po miesiącu sadzonki możemy przesadzić do większych doniczek.

Jest także inny sposób na rozmnażanie tej rośliny. Nasiona wysiewamy na wiosnę do skrzynek, w których znajduje się ziemia liściowa i piasek. Pamiętajmy, by zapewnić im odpowiednią temperaturę w czasie kiełkowania – najlepiej około 20oC. Po miesiącu przystępujemy do pikowania siewek i przesadzamy je do doniczek. Kiedy mamy już gotowe sadzonki, możemy je wysadzić do gruntu. Najlepiej zrobić to w połowie maja, a nawet w czerwcu. Jest bowiem jedna ważna sprawa, o której musimy pamiętać, chcąc uprawiać heliotrop - zimowanie nie jest jego mocną stroną . Jest to roślina wrażliwa na mrozy i dlatego próby wysadzania jej do gruntu przed 15 maja mogą się dla niej źle skończyć.

Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne . Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Optymalna rozstawa to 25 na 25 centymetrów. Pamiętajmy także o obfitym podlewaniu oraz stosowaniu odpowiednich nawozów dla roślin kwitnących. Mając na uwadze brak tolerancji na mrozy, heliotrop na zimę najlepiej wykopać i przenieść do dobrze oświetlonego pomieszczenia, w którym będzie panowała temperatura około 10oC.

Heliotrop – odmiany

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych odmian heliotropu. Główną cechą, która je od siebie odróżnia, są kolory kwiatów. Podstawowe barwy to odcienie fioletu i różu, czego przykładem jest odmiana Lord Robert . Możemy znaleźć także równie piękne odmiany białe - White Lady , a nawet niebieskie, na przykład Valencia, Pacific i Regal Dwarf . Odcienie czerwieni są rzadkie wśród odmian tego gatunku. Jeśli jednak bardzo nam na nich zależy, to można zdecydować się na odmianę Chatsworth o kwiatach w kolorze purpurowoczerwonym.

Warto wiedzieć o heliotropie

Rabaty to miejsca, na których najczęściej sadzimy heliotrop. Roślina ozdobna o takich walorach może być również z powodzeniem hodowana w naszych domach . Wówczas zdarza się, że kwitnie nie tylko latem, ale również zimą. Nie tylko miłośnicy ogrodnictwa i pięknych kwiatów doceniają heliotrop. Zapach tej niezwykłej rośliny jest wykorzystywany do produkcji perfum i olejków eterycznych. Jak widać, heliotrop ma wiele zastosowań. Perfumy są jednym z nich. Nawet jeśli nie skusimy się na jego uprawę w naszym ogrodzie lub domu, z pewnością możemy zrobić mu miejsce w swojej kosmetyczce.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości