Newsy

Hanna Stankówna nie żyje. Przez 10 lat grała w serialu "Na Wspólnej"

Newsy

Hanna Stankówna nie żyje. Przez 10 lat grała w serialu "Na Wspólnej"

Hanna Stankówna zmarła w wieku 82 lat. Informację o śmierci aktorki przekazał na łamach "Gazety Wyborczej" jej syn.

Kiedy odbędzie się pogrzeb Hanny Stankówny?

O śmierci Hanny Stankówny poinformowała "Gazeta Wyborcza". Wiadomość potwierdził Kacper Lisowski, syn aktorki. Artystka zmarła w poniedziałek, 14 grudnia.

Gazeta Wyborcza informuje, że pogrzeb aktorki odbędzie się w środę, 23 grudnia. Stankówna spocznie na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Hanna Stankówna i jej niezapomniane role

Hanna Stankówna grała w Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia, filmach i serialach telewizyjnych. Popularność przyniosły jej role m.in. w "07 zgłoś się" i "Jan Serce", ale widzowie pokochali ją za niezapomnianą rolę w filmie "Seksmisja". Zagrała tam doktor Teklę, szefową działu Genetix. To z jej ust padły kultowe już słowa "Pewien samiec imieniem Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli."

Hanna Stankówna zagrała również Hrabinę Ćwilecką w "Trędowatej" i księżną Janetta Roztocka w filmie Kariera Nikodema Dyzmy. Te role zawdzięczała swojej niebanalnej i oryginalnej urodzie.

Przez 10 lat aktorka grała również w serialu TVN "Na Wspólnej". W latach 2008 -2018 wcielała się tam w rolę Ludwiki Sobczak, matkę Rafała Sobczaka, która zmarła na zespół Alzheimera. 

Hanna Stankówna - życie prywatne i kariera

Hanna Stankówna urodziła się 4 maja 1938 roku w Poznaniu. Jako 19-latka wystąpiła w dramacie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". Później jej kariera nabrała prawdziwego tempa. W 1959 ukończyła studia na PWST w Warszawie. W latach 1959-1999 występowała na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała w około pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych oraz w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. 

Była żoną krytyka literackiego Jerzego Lisowskiego, który zmarł w 2004 r. Jej synem jest Kacper Lisowski, polski scenarzysta, operator kamery oraz autor zdjęć. Jako reżyser zadebiutował w 2013 roku wielokrotnie nagradzanym filmem krótkometrażowym.

Zobacz także:

Przyjaciele wspominają Piotra Machalicę. "Cudowny mężczyzna o jednym z najpiękniejszych uśmiechów, człowiek dużej pokory"

Kim Ki-duk nie żyje. Słynny reżyser miał 59 lat

Co sądzisz o tym artykule?
70
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0