Hakerzy masowo wyłudzają pieniądze w czasie pandemii. Jak się przed nimi chronić?

Pandemia sprawiła, że większość zakupów robimy przez internet. Hakerzy zaś tylko czyhają na moment, w którym dokonujemy płatności. W jaki sposób zdobywają niezbędne dane i przede wszystkim – co możemy zrobić, aby uchronić się przed ich atakami?

Ataki hakerów w czasie pandemii

Hakerzy żerują na tym, na czym żerowali od lat. Te oszustwa, które teraz widzimy, polegają na tych samych mechanizmach – oszuści grają na emocjach i na naszej nieuwadze. Pośpiech też działa na naszą niekorzyść.

Wyobraźmy sobie sytuację, że dostajemy wiadomość, z której dowiadujemy się, że czeka na nas przesyłka. W końcu wiele osób zamawia teraz rzeczy w internecie. Wyłudzacze stosują trik – wysyłają powiadomienie o paczce wraz z adnotacją, że ze względu na koronawirusa przesyłkę trzeba zdezynfekować, a co za tym idzie koniecznie jest drobna dopłata rzędu 50 gr lub 1 zł. Większość z nas zdecyduje się na dokonanie płatności, jeśli bardzo zależy nam na przesyłce. W wiadomościach hakerzy umieszczają linki, które prowadzą na strony płatności, które jednak nie są stronami znanych nam pośredników płatności. To są strony, które wyglądają tak samo, ale są obsługiwane przez przestępców. Jeśli tam wybierzemy ikonkę swojego banku i podamy dane do logowania się, trafią one równocześnie w ręce hakerów, którzy później będą razem z nami logować się do panelu płatności

- powiedział dziś w Dzień Dobry TVN Piotr Konieczny – ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci

Zanim jednak dokonamy ostatecznej płatności, bank powinien przesłać nam komunikat - to w nim najczęściej ujęci są nadawca i odbiorca, a także kwota przelewu i prośba o ostateczną weryfikację. Dzięki temu możemy w ostatniej chwili nie potwierdzić transakcji i tym samym udaremnić próby złodziei. Zwracajmy na to szczególną uwagę.

Jak chronić się przed atakami hakerów?

Hakerzy żerują na obecnej, specyficznej sytuacji, dlatego musimy uważać na wszelkie próby wyłudzenia, w których mowa jest o koronawirusie. Przestępcy rozsyłają wiadomości, w których informują o rzekomej możliwości zakupu szczepionki na Covid-19.

Strach o swoje zdrowie może zaburzyć naszą czujność, dlatego tak istotna jest weryfikacja. Najczęściej do kradzieży dochodzi właśnie poprzez rozsyłanie linków, dlatego nigdy, pod żadnym pozorem, nie przechodźmy na niezweryfikowane strony płatności. Znany jest choćby ostatni przypadek próby oszukania przedsiębiorców. Wykorzystano w tym kontekście tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy dostawali wiadomość, z której wynikało, że aby otrzymać dofinansowanie rządu, muszą najpierw zalogować się na stronę banku.

Moja rada dla wszystkich jest taka – zainstalujmy aplikacje mobilne banków na swoje smartphone’y – one naprawdę są dużo bezpieczniejsze, niż korzystanie z sms-ów do wymiany kodów z bankiem – wszystkie czynności wykonujmy od tej pory w obrębie aplikacji, aby uchronić się przed hakerami

- poradził Piotr Konieczny.

Zobacz także:

BrzydUla powraca! W czerwcu ruszają zdjęcia do kontynuacji popularnego serialu

Epidemia hejtu. Jak piętnowano 100 lat temu i dziś?

Taras - ogrodowy salon czy jadalnia? Podpowiadamy, co powinno się w nim znaleźć

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości