Hobby

"Haftować każdy może". Wystarczy 6 minut, by opanować podstawy

Hobby

"Haftować każdy może". Wystarczy 6 minut, by opanować podstawy

Dorota Kopyść 15 lat temu rozpoczęła swoją przygodę z haftowaniem. Następnie postanowiła wykorzystać tę umiejętność i zaczęła tworzyć haftowaną biżuterię. I tak jej hobby przerodziło się w prowadzenie firmy. W naszym studiu udowodniała, że haftować każdy może, a do nauki podstaw wystarczy jedynie 6 minut.

W czasach pandemii wielu z nas odkryło nowe umiejętności. Jedni zaczęli malować, a drudzy odnawiać meble. A gdyby tak nauczyć się haftować?

Haftowanie - od czego zacząć?

Dorota Kopyść krok po kroku wyjaśniła, jak nabyć nową umiejętność.

- Ktoś kiedyś zaśpiewał, że śpiewać każdy może, a ja teraz powiem, że haftować każdy może – przekonywała twórczyni haftowanej biżuterii.

Co potrzebujemy do haftowania?

  • Materiał (Dorota poleciła, by początkujący zaczęli od lnu lub bawełny),
  • tamborki (nieobowiązkowe),
  • nożyczki,
  • igła,
  • nawlekacz,
  • nici (najlepiej mulina).

- Gdy mamy już narzędzia, potrzebny nam jest pomysł. Dzisiaj będziemy haftować niezapominajki w serduszku – oświadczyła Dorota, która wcześniej narysowała wzór na papierze, a następnie przeniosła go na materiał. Jak to zrobiła?

- Najtańszą i najszybszą opcją, którą posiada każdy w domu, jest okno. Gdy mamy światło dzienne, mocujemy za pomocą szpilek wzór do materiału i przykładamy do szyby. Następnie odrysowujemy – wyjaśniła.

Trzy podstawowe ściegi

Wszystko przygotowane, można przystąpić do pracy. Dorota pokazała trzy podstawowe ściegi: rozłupany, margerytkowy i supełkowy, dzięki którym można wykonywać różne motywy.

Za pomocą haftu rozłupanego, haftowała obrzeże serca w kolorze czerwonym oraz łodyżki kwiatków w kolorze zielonym.

- Wbijamy od dołu, przebijamy materiał i tak jak w słynnym wierszyku: igła zawsze prowadzi nitkę, więc wyciągamy do końca. Teraz wbijamy w kolejny supełek i wyciągamy. I teraz, jak jest ścieg rozłupany, rozłupujemy od dołu w połowie mniej więcej ten pierwszy nasz ścieg, czyli trzeba się wbić w nitkę i do góry – tłumaczyła.

Natomiast za pomocą ściegu margerytkowego powstały płatki kwiatków w kolorze niebieskim, a ściegiem supełkowym zostały wypełnione środki kwiatków.

Dorota jest samoukiem i potwierdza, że inspirację można czerpać zewsząd. Sama mieszka na wsi, a otaczającą przyrodę po prostu haftuje. Tak powstają małe dzieła sztuki. Zobaczcie w materiale wideo, jak nasze prowadzące poradziły sobie z haftowaniem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Beata Michoń - sztukmistrzyni w męskim świecie modelarzy. "Panowie na początku patrzyli na nas krzywym okiem"

Po przejściu na emeryturę zaczął budować modele statków. Jeden z jego pokoi wygląda jak kajuta

Niezwykła pasja twitcherów. "Mogę się spakować i przejechać kilkaset kilometrów". Wszystko po to, by zobaczyć ptaka

Co sądzisz o tym artykule?
84
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
19.01.2021
Malinowa
Cudne :) gdzie można znaleźć Panią Dorotę?:)
19.01.2021
Malinowa
Piękne cudeńka ❤