Dobieramy haczyki na ryby. Wybór jest bardzo duży, na co zwrócić uwagę?

Haczyki na ryby
Fot. Anton Petrus/ Getty Images
Skoro w sklepie wędkarskim mamy w ofercie tysiące różnych haczyków na ryby, to jakimi kryteriami się kierować, by dokonać właściwego wyboru? Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki gatunek ryby będziemy chcieli złowić na przynętę, którą umieścimy na haczyku wędkarskim.

Nieduży, odpowiednio zagięty, zaostrzony z jednej strony kawałek stalowego drutu. Niby niewiele, ale niewłaściwie dobrane haczyki wędkarskie mogą nam zepsuć całą przyjemność z wędkowania. Co musimy wiedzieć na początek? Przede wszystkim haczyki zawsze muszą być ostre. Trzeba stale o to dbać, stosując specjalne, przeznaczone do tego ostrzałki. Możemy także skorzystać z pilnika do metalu o gładkiej powierzchni. Kiedy haczyk wędkarski ma już “na koncie” kilka sporych rozmiarów ryb, pewnie trzeba będzie go wymienić, bo ostrzenie niewiele pomoże. Przynętę na haczyki zakładamy w ten sposób, by jego ostrze wystawało, a trzonek był w jaki największym stopniu niewidoczny. Najprostszy sposób wiązania żyłki na haczyki wędkarskie (które mają uszko) to zastosowanie węzła zaciskowego, zwanego także półbaryłkowym. Według jednej z encyklopedii wędkarskiej, jeśli zastosujemy ten węzeł na nylonowej żyłce, nie sposób będzie go rozwiązać. Żeby haczyki nie gubiły się nam ani nie tępiły, warto zakupić pudełko magnetyczne, w którym będziemy je trzymać.

  • Wędkarstwo – haczyki, które warto wybrać
    • Haczyki karpiowe
      • Haczyki muchowe

        Wędkarstwo – haczyki, które warto wybrać

        Trzonek, grot, oczko lu łopatka, łuk, gardziel, zadzior, rozwarcie – każdy element haczyka ma przypisaną nazwę, znaczenie i rozmiar, którym powinniśmy sugerować się, dobierając wielkość przynęty. Dlaczego to takie ważne? Cóż, kiedy założymy przynętę niewielkich rozmiarów na kilkucentymetrowy haczyk, nie powinniśmy spodziewać się wielu sukcesów. Haczyk będzie widoczny, zaś przynęta nie będzie zachowywać się naturalnie. Z kolei kiedy przynęta jest zbyt duża w stosunku do rozmiarów haczyka, może zasłonić jego grot, a to spowoduje, że połów nie będzie udany. Trzeba również zwrócić uwagę na kolor haczyków wędkarskich. Najlepiej, by były jak najmniej widoczne oraz nie wyróżniały się od koloru przynęty. Matowy haczyk nie będzie odbijał słońca, a tym samym odstraszał ryb. Musimy także wiedzieć, czy wybieramy się na połów małych ryb, czy chcemy zapolować na “grubego zwierza”. Haczyki wykonane z cienkiego drutu (rozmiar w przedziale 16-26) stosujemy do połowu małych ryb. Do tych większych okazów musimy dobrać haczyki z mocniejszego drutu. Plastikowe haczyki nie sprawdzą się w tym przypadku. Najbardziej polecane są wytrzymałe na długie przebywanie w wodzie oraz uszkodzenia mechaniczne haczyki teflonowe.

        Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących

        Haczyki karpiowe

        Do połowu najbardziej popularnej ryby na polskich stołach posłużą nam haczyki karpiowe . Mimo tego, że – jak wskazuje nazwa – służą przede wszystkim do po połowu jednego gatunku ryby, to potrafią się między sobą różnić. Chodzi tu przede wszystkim o wyprofilowanie łuku kolankowego oraz rozmiar haczyków karpiowych. Najczęściej spotykana opcja wyposażona jest w szeroki łuk kolankowy, co ułatwia holowanie ryby. Im bardziej jest on wygięty, tym bardziej wzrasta sprężystość haka. Poszczególne modele haczyków karpiowych mogą różnić się rozmiarem trzonka. Im jest on dłuższy, tym płycej może się wbijać. Może być wygięty lub prosty. Trzonek łączy oczko haczyka z żyłką. Duże haki wyposażone są w trzonek zakończony oczkiem. Takie haczyki z oczkiem używa się przy połowie większych ryb. Ostrze, czyli grot może być wyposażone w zadzior, czyli dodatkowe ostrze haczyka karpiowego, skierowane w odwrotnym kierunku, do wewnątrz. Dzięki niemu hak mocniej trzyma się w pysku ryby, co ułatwia holowanie, ale musimy liczyć się z tym, że trudniej będzie wówczas usunąć haczyk. Na łowiskach karpiowych stosuje się także haczyki bezzadziorowe karpiowe – łatwo je usunąć, a także nie uszkadzają pyska ryby, co ma kluczowe znaczenie, kiedy chcemy wypuścić złowioną rybę z powrotem do akwenu.

        Zobacz też: 

        Zimowa odzież wędkarska

        Haczyki muchowe

        W wędkarstwie muchowym stosujemy lekkie wędki, lekkie kołowrotki oraz specjalne haczyki na tzw. muszkę, czyli sztuczną przynętę. Haczyki muchowe można stosować według potrzeb i upodobań – zadziorowe, o tradycyjnym kształcie, z prostym, krótkim grotem lub haczyki bezzadziorowe, które są coraz częściej wymagane na przykład podczas zawodów wędkarskich. Mają one wydłużony, profilowany grot, który ułatwia holowanie złapanego okazu.

        Muchowe haczyki wędkarskie – rodzaje:

        · streamer – streamer ,

        · sucha mucha – dry ,

        · mokra mucha – wet ,

        · nimfa – nymph ,

        · kiełżowe – shrimp ,

        · emergery – floating nymph .

        Różnią się one kształtem, przeznaczeniem i rodzajem wykonania. W Polsce na tzw. muchę najczęściej poławiane ryby to: łosoś, lipień, pstrąg, troć.

        Zobacz też: 

        Wędki karpiowe

        Zobacz film: Ryby a środowisko. Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości