Haczyk wędkarski - dobieramy rozmiary. Sprawdzamy sposoby wiązania

Haczyki wędkarskie
Fot. Getty Images
W sklepach są dostępne różne rozmiary haczyków wędkarskich, kolory, materiał, z którego zostały wykonane. Możemy wybierać spośród setek możliwości. Jak stwierdzić, który będzie dla nas najlepszy? Przede wszystkim - powinniśmy mieć świadomość, na jaką rybę chcemy zapolować.

Skoro dostępnych jest mnóstwo haczyków wędkarskich , to jakimi kryteriami się kierować, by dokonać właściwego wyboru? Producenci nie ułatwiają nam rozwiązania. Niemal każda firma ma w ofercie własne rozmiary haczyków wędkarskich. Choć wielkość haczyka wędkarskiego oznaczona jest konkretnym numerem, mogą występować różnice w rozmiarach u różnych producentów. Co więc powinno stanowić najważniejsze kryterium wyboru haczyka wędkarskiego? Dobierajmy haczyki wędkarskie do wielkości oraz rodzaju przynęty, którą chcemy zastosować, by złowić rybę. Wytłumaczenie jest banalne. Mała przynęta na dużym haczyku wędkarskim nie będzie zachowywać się naturalnie, co utrudni połów. Z kolei w odwrotnej sytuacji, dużą przynętą zasłonimy ostrze haczyka i również do domu możemy wrócić z niczym.

Rozmiary haczyków wędkarskich

Różne przeznaczenie powoduje różnice w rozmiarach haczyków wędkarskich . Unifikacją miało być przypisanie numerów odpowiednim rozmiarom haczyków, ale producenci nie przestrzegają ściśle tych uregulowań. Generalnie, im wyższy numer, tym haczyk jest mniejszy (najmniejszy ma nr 26 - szerokość łuku: ok. 1,8 mm, największy nosi nr 2 - szerokość łuku: ok 13 mm). Skoro nie może to być wiążące kryterium, wędkarze dopasowują rozmiar haczyka wędkarskiego do wielkości ryby, którą mają zamiar złowić. Im ona większa, tym większego sprzętu potrzebują, żeby ją złapać. Im bardziej “grubszego zwierza” zamierzamy upolować, tym mocniejszy powinien być drut, z którego wykonano haczyk. Plastikowe haczyki to w tym przypadku pomyłka. Najbardziej polecane przez doświadczonych wędkarzy są haczyki teflonowe, odporne na długie przebywanie w wodzie, a także uszkodzenia mechaniczne. Zakładając przynętę, zwracajmy uwagę, by nie zasłaniała grotu, ale jak najbardziej ukrywała trzonek haczyka. Poza rozmiarem haczyka wędkarskiego trzeba też wziąć pod uwagę jego kolor. Pamiętajmy, że słońce nie będzie odbijać się w matowym haczyku, w związku z czym nie będzie on odstraszał ryb. Najlepiej, by jego barwa była jak najbardziej zbliżona do koloru przynęty, której używamy.

Zobacz film: Wędka muchowa - zestaw dla prawdziwych wędkarzy, źródło: Dzień Dobry TVN

Wiązanie haczyków wędkarskich

Jak wiązać haczyki wędkarskie ? Najprostszy sposób wiązania żyłki na haczyki wędkarskie , to zastosowanie węzła zaciskowego, zwanego także półbaryłkowym (należy 6-7 razy owinąć żyłkę wokół haczyka, żeby był skuteczniejszy). Zdaniem doświadczonych wędkarzy, zastosowanie tego węzła na nylonowej żyłce powoduje, że nie sposób go rozwiązać.

Na początek warto pamiętać, że zanim zabierzemy się do wiązania haczyków wędkarskich, należy zmoczyć żyłkę, by zminimalizować tarcie podczas zaciskania. Dodatkowo, powinna ona wychodzić z węzła po wewnętrznej stronie łopatki, żeby nie doprowadzić do jej przecięcia. Wiązania haczyków wędkarskich najlepiej dokonywać w domu, na spokojnie, by uzyskać lepszy efekt. Szybki i prosty do wykonania jest węzeł ósemkowy, niestety musimy liczyć się z jego małą wytrzymałością. Równie prosty, ale bardziej wytrzymały, jest węzeł owijkowy. Jeden z trudniejszych sposobów wiązania haczyków wędkarskich - węzeł haczykowy - jest najbardziej wytrzymały, należy tylko pamiętać podczas wiązania, by żyłkę skręcać w tę samą stronę.

Mimo że internet pęka od porad dotyczących sposobów wiązania haczyków wędkarskich, nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Jeśli więc wiązanie haczyków wędkarskich przysparza ci kłopotów, możesz rozwiązać ten problem i zainwestować w przyrząd do wiązania haczyków . Optymalna będzie elektryczna wiązarka do haczyków wędkarskich, która nie łamiąc żyłki, wykona całą pracę za wędkarza. Jej cena to około 50-70 złotych. Można zaopatrzyć się w tańsze rozwiązania - zaciągacz ręczny kosztuje 30-40 złotych.

Haczyki wędkarskie - kilka porad

Zestaw haczyków wędkarskich najlepiej trzymać w pudełku magnetycznym. To miejsce, gdzie sprzęt nie będzie się obijał o siebie ani tępił. Do połowów karpia, czyli "króla polskich wód" stosujmy haczyki karpiowe. Ich najczęściej spotykany rodzaj wyposażony jest w szeroki łuk kolankowy, który ma nam ułatwić holowanie złowionej ryby. Sprężystość haka wzrasta, im bardziej jest on wygięty. Groty w haczykach karpiowych mogą mieć zadzior - dodatkowe ostrze skierowane w przeciwnym kierunku, dzięki któremu hak mocniej trzyma się w pysku ryby. Ma to swoje dobre strony, bo ułatwia holowanie, ale trudniej usuwa się wówczas haczyk wędkarski z pyska ryby. Haczyki bezzadziorowe stosuje się na łowiskach komercyjnych, ponieważ nie uszkadzają ryby, co ma znaczenie, kiedy wypuszczamy ją z powrotem do zbiornika. Różne rodzaje haczyków możemy zastosować do wędkarstwa muchowego. Są one dostosowane do rozmiaru i kształtu przynęty, którą wykorzystujemy. Różnią się kształtem, przeznaczeniem i rodzajem wykonania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości