Gry edukacyjne dla dzieci – które będą najlepsze dla przedszkolaka, a które dla starszego dziecka?

Dzieci podczas gry edukacyjnej w towarzystwie dorosłej kobiety
Fot. Hero Images/ Getty Images
Nie da się ukryć, że zabawa jest najlepszą formą nauki i poznawania świata przez dziecko. Gry edukacyjne dla dzieci sprawiają, że maluchy mogą zmierzyć się z wieloma bodźcami, zaznajomić się z zasadami fair play, nauczyć się zdrowej rywalizacji, zdobyć czy poszerzyć wiedzę.

Świetnym pomysłem na gry edukacyjne dla dzieciplanszowe gry edukacyjne , które angażują całą rodzinę. Należy jednak pamiętać, że powinny być dostosowane do wieku malucha, stopnia jego rozwoju, potrzeb edukacyjnych, a także indywidualnych zainteresowań najmłodszego członka rodziny.

Najlepsze gry edukacyjne dla przedszkolaków. Jakie gry wybrać dla 3-latka, 4-latka czy 5-latka?

Najlepsze gry edukacyjne dla przedszkolaków to przede wszystkim gry rozwijające zdolności manualne, sprawność motoryczną, cierpliwość, pamięć i koncentrację. Gry edukacyjne dla najmłodszych powinny być dostosowane do umiejętności oraz stopnia rozwoju dziecka. Nie można wybierać gier zbyt trudnych, których zasad malec nie będzie potrafił zrozumieć. Gra nie powinna być też zbyt łatwa, ponieważ dziecko bardzo szybko się nią znudzi. Jakie gry edukacyjne będą najlepsze dla 3-latka, 4-latka czy 5-latka? Dobrym rozwiązaniem, nawet dla najmłodszych, będą planszówki, gry, w których udział bierze cała rodzina. W ten sposób dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, umiejętności przegrywania, zasad fair play , tego, że nie zawsze można mieć to, czego się aktualnie chce. Podczas gry z najmłodszym dzieckiem należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać zbyt szybkich, niezrozumiałych dla dziecka ruchów. Warto wszystko objaśniać maluchowi krok po kroku. Świetną grą edukacyjną dla tego przedziału wiekowego będzie memo, czyli gra trenująca pamięć wzrokową. Istnieją także inne odmiany tej gry (idealne dla 3-latków), które ćwiczą węch (dziecko musi rozpoznać szukany przedmiot po węchu) lub zmysł dotyku (dziecko po włożeniu rączki do torebki musi znaleźć przedmiot o takiej samej fakturze jak wcześniej wylosowany). Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór gier zręcznościowych – wszelkiego rodzaju bierek, klocków, patyczków. Dzięki nim ćwiczy się koordynację ręka-oko, ale także logiczne myślenie (jeden niewłaściwy ruch może spowodować, że ułożona przez malucha budowla bardzo szybko runie). Warto także wspomnieć o grach edukacyjnych dla dzieci, dzięki którym maluchy stopniowo zapoznawane są z literkami czy cyferkami. Wdrażana w ten sposób wiedza zaprocentuje w przyszłości.

Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym. Jakie gry wybrać dla 7-latka, 8-latka czy 9-latka?

Najlepsze edukacyjne gry dla dzieci w wieku szkolnym to takie, które porządkują wiedzę zdobytą w szkole, poszerzą ją i utrwalą. Oczywiście należy dostosować stopień trudności gry do poziomu rozwoju dziecka – gra nie może być zbyt trudna ani zbyt łatwa. Warto też wybierać takie zabawy, w których maluch będzie mógł odnieść sukces, co wzmocni jego poczucie wartości i zachęci do dalszych zmagań. Świetnym przykładem gry edukacyjnej dla 6-latka jest np. nauka literek. Dla 8-latka, 9-latka czy 10-latka bardzo dobrą grą edukacyjną będzie gra poszerzająca jego wiedzę np. z zakresu historii czy geografii. Grą, na którą warto jest zwrócić uwagę, jest „Mistrz wiedzy”, czyli popularna gra ekonomiczna dla dzieci, stworzona przez wybitnego polskiego matematyka, Karola Borsuka. Gra zawiera trzysta pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Dotyczy zagadnień związanych z przyrodą, nauką, historią, kulturą i sztuką. Innym przykładem gry dla dzieci w wieku szkolnym jest „Superfarmer”. Dzieci mają za zadanie wcielić się w farmerów. W grze wykorzystywane są specjalne, dwunastościenne kostki, dzięki którym maluchy mogą powiększać i chronić stada hodowanych zwierząt. Wybierając gry edukacyjne dla dzieci, nie należy także zapominać o indywidualnych zainteresowaniach maluchów.

Gry edukacyjne dla dzieci – po polsku czy angielsku?

Gry edukacyjne dla dzieci nie muszą być tylko po polsku. Warto wybierać, zwłaszcza w przypadku dzieci szkolnych, gry uczące języka obcego, np. języka angielskiego. Na rynku istnieje bardzo wiele gier edukacyjnych, dzięki którym malec poszerzy wiedzę o nowym kraju lub zdobędzie informacje z zakresu słownictwa najczęściej używanego w danym języku.

Gry edukacyjne dla dzieci online

Gry edukacyjne nie muszą być grami planszowymi. Można znaleźć coraz więcej gier edukacyjnych online skierowanych do dzieci . Wśród nich są gry zręcznościowe (kulki, bąbelki), sportowe (wyścigi samochodowe), przygodowe (dżungla, kopalnia diamentów), logiczne, rozwijające koncentrację (warcaby, pasjans, labirynty, memory). Za sprawą gier edukacyjnych online dzieci mogą także uczyć się literek, zasad ortografii, tabliczki mnożenia, zasad gramatycznych języka polskiego i obcego, nazw zwierząt, kolorów czy pór roku.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Dzieci w sportach ekstremalnych – zabawa czy zagrożenie? Źródło: Dzień dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości