Zakup gramofonu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

gramofon
Fot. Emilija Manevska / Getty Images
Płyty gramofonowe, nazywane winylami, były popularne do lat 80. ubiegłego wieku, następnie zostały zastąpione innymi nośnikami. Jednak dzisiaj rośnie liczba miłośników winyli i co za tym idzie, słuchania muzyki na starych gramofonach. Jeśli również dopadł nas winylowy bakcyl i chcemy kupić gramofon, powinniśmy wcześniej nieco się dowiedzieć o tym urządzeniu.

Gramofony retro wracają do łask i stają się modnym urządzeniem do odtwarzania muzyki. Miłośnicy analogowych dźwięków przekonują, że jakość muzyki płynącej z gramofonu jest nieporównywalnie lepsza od tej z komputerów. Na rynku możemy kupić zarówno wiekowe modele, jak i nowoczesne urządzenia. Gramofon z tubą , retro gramofon , mini gramofon – co wybrać?

Więcej:

Jak działa gramofon?

Na powierzchni płyt gramofonowych ścieżka dźwiękowa jest zapisana za pomocą nieregularnego rowka, który jest ułożony spiralnie. Podczas obracania się płyty, igła do gramofonu umieszczona w rowku zostaje wprawiona w drgania, które są zamieniane na sygnały elektryczne. Sygnał ten zostaje wzmocniony w specjalnym przedwzmacniaczu. Może on być oddzielnym lub zintegrowanym elementem gramofonu. Każdy model gramofonu oprócz igły posiada też podstawę, wkładkę, ramię, talerz i napęd.

Napęd jest potrzebny do wprawienia talerza w ruch , dzięki czemu za pomocą igły materiał zapisany na płycie może być odtworzony. Możemy wyróżnić trzy rodzaje napędu: paskowy, bezpośredni i przekładniowy. Pierwszy rodzaj jest podstawowym i najczęściej spotykanym napędem z wolnoobrotowym silnikiem ze specjalnym krążkiem. Obręcz części talerza jest połączona z krążkiem silnika poprzez gumowy pasek. Dużą zaletą tego typu napędu jest to, że płyta nie jest narażona na zakłócenia i drgania wytwarzane przez silnik. Pasek ten trzeba jednak regularnie wymieniać, ponieważ podczas korzystania z gramofonu z czasem rozciąga się. W napędzie bezpośrednim wykorzystano sterowany elektrycznie silnik, który wprawia w ruch oś, na której znajduje się talerz gramofonu. Tego typu napędy można znaleźć w profesjonalnych, zaawansowanych gramofonach. Z kolei napęd przekładniowy, nazywany też kółkowym, spotykany jest bardzo rzadko. Gramofony z tego typu napędem są wyposażone w szybkoobrotowy silnik z krążkiem.

Jakie są typy gramofonów?

Przy wyborze odpowiedniego gramofonu powinniśmy zastanowić się nad typem urządzenia , ponieważ ich użytkowanie nie jest identyczne. Możemy wyróżnić trzy rodzaje gramofonów: automatyczny, półautomatyczny i manualny. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że ramię samodzielnie kładzie igłę na płycie, a gdy się ona skończy, ramię się unosi i wraca do pierwotnej pozycji. W półautomatycznych gramofonach sami musimy rozpocząć odtwarzanie płyty, a gdy muzyka dobiegnie końca, wraca ono do pozycji spoczynkowej. Tryb manualny wymaga z kolei od użytkownika zarówno umieszczenia ramienia w odpowiednim miejscu i opuszczenia go na płytę, żeby ją odtworzyć, jak i podniesienia ramienia, gdy płyta się skończy. Tryb automatyczny jest najwygodniejszy, ale prawdziwi miłośnicy analogowych brzmień preferują gramofony z manualnymi ustawieniami . Manualne konstrukcje są spotykane w najbardziej zaawansowanych modelach, by poprzez jak największą eliminację wszelkiego rodzaju zakłóceń i wibracji dostarczać najlepszej jakości dźwięk.

Gramofon USB – do czego służy?

Wraz ze wzrostem popularności gramofonów w ostatnich latach, pojawiają się nowe modele wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Na przykład gramofony z USB pozwalają na przegrywanie dźwięku wydobywającego się z urządzenia na cyfrowy nośnik. Wbudowane łącze USB pozwala na konwersję muzyki z winyli do najpopularniejszych formatów audio. Kiedyś w podobny sposób kopiowało się np. muzykę z płyt na kasety magnetofonowe. Dzięki gramofonom z USB posiadacze starych winyli, które często nie doczekały się wydania na bardziej współczesnych nośnikach lub są one już niedostępne, mogą cieszyć się tą muzyką praktycznie wszędzie. Nagrywanie z winyli pozwala na słuchanie dźwięków korzystając np. z odtwarzaczy mp3. Tego typu sprzęt jest przeznaczony do domowego użytku i można go kupić za kilkaset zł.

Wielki Kiermasz Płyt Winylowych

Nowoczesne gramofony z dodatkowymi funkcjami

Na rynku regularnie pojawiają się coraz to nowe modele gramofonów wyposażonych w dodatkowe funkcje, nie tylko w złącze USB. Możemy więc kupić gramofony z CD , czytnikiem kart, radiem, gramofony z wi-fi czy mini gramofony . Dzięki takim rozwiązaniom urządzenie będzie bardziej wielofunkcyjne niż tradycyjne, analogowe gramofony . Tak jak w przypadku gramofonów z USB, urządzenia te są przeznaczone do użytku domowego. Można je kupić już za kilkaset złotych. Oprócz funkcjonalności liczy się też wygląd. Producenci współczesnych gramofonów często proponują urządzenia, które swoim wyglądem przypominają klasyki, możemy więc kupić nowoczesny gramofon z tubą stylizowany na retro. To, jaki gramofon chcemy kupić, zależy głównie od tego, do jakich celów chcemy go wykorzystywać i jaki mamy budżet.

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości