Goździki brodate – uprawa, wysiew i pielęgnacja. Charakterystyka goździków brodatych

Różowy goździk brodaty
Fot. koromelena / Getty Images
Uprawa goździka brodatego nie jest skomplikowana. Nawet osoby niedoświadczone w ogrodnictwie mogą mieć tę roślinę w swoich ogródkach. Sprawdź, jak wygląda wysiew nasion, rozmnażanie oraz podstawowa pielęgnacja goździków brodatych.

Goździk brodaty w Polsce występuje na terenach uprawnych, takich jak działki czy przydomowe ogródki. Nieodpowiednia pielęgnacja rośliny może sprawić, że zdziczeje, nie jest to jednak częste zjawisko. Jego naturalnym środowiskiem występowania są obszary azjatyckie, głównie Chiny i Korea Północna, a także Europa Wschodnia i Południowa. Różnorodność kolorystyczna, która charakteryzuje goździki brodate , pozwala na tworzenie wyjątkowych, oryginalnych kompozycji kwiatowych. To główny powód, dla którego goździk brodaty wieloletni cieszy się tak dużą popularnością w Polsce.

Goździk brodaty – uprawa rośliny

Goździk brodaty najszybciej rozwija się w pełnym słońcu oraz na umiarkowanie wilgotnej glebie, jednak dobrze poradzi sobie także na stanowisku zacienionym. Nie ma specjalnych wymagań, które należy spełnić, aby kwiat przetrwał na danym rodzaju gleby. Goździka brodatego można zasadzić w dowolnym miejscu na działce – w przeważającej większości przypadków roślina przyjmie się bez problemu.

Co ciekawe, roślinę uprawianą w swoim ogródku można wykorzystać również w kuchni. Kwiaty goździka brodatego są jadalne . Podcięcie płatków u nasady pozwala na pozbycie się posmaku lekko gorzkawego, a wydobycie tego pożądanego delikatnego i kremowego. Kandyzowane płatki goździka brodatego wieloletniego można dodawać do domowych syropów, wypieków i sałatek owocowych.

Wysiew i rozmnażanie goździka brodatego

Goździka można rozmnażać w domowym ogródku na dwa sposoby – poprzez wysiew nasion oraz poprzez rozsadzanie. Nawet goździk brodaty wieloletni wymaga regularnego przesadzania (mniej więcej raz na dwa lub trzy lata), które pozwoli cieszyć się kwiatami przez długie lata. Kępy goździka należy delikatnie wykopać i posadzić w innych miejscach, w których mają rosnąć w kolejnych latach . Glebę na sadzonki warto wcześniej odpowiednio przygotować, nawożąc ją kompostem.

Rozmnażanie goździka z użyciem nasion można przeprowadzić w czerwcu lub na początku lipca. W pierwszym roku nie należy spodziewać się kwiatów. Roślina stworzy jedynie kępy drobnych, zielonych liści. Goździk brodaty zakwitnie dopiero na drugi rok od wysiewu. Kwiatostany są z reguły obfite i wielobarwne. Pachną w nienachalny, delikatny sposób i bez obaw można sadzić je wraz z innymi roślinami na rabatach. Okres kwitnienia goździków brodatych wieloletnich trwa od maja do września. Po przekwitnięciu roślina naturalnie wysiewa dojrzałe nasiona do gruntu , dlatego też warto zadbać o zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca na rozwój i wzrost w następnych latach.

Pielęgnacja goździków brodatych – o czym trzeba pamiętać?

Goździk brodaty to roślina idealna dla początkujących ogrodników. Nie wymaga specjalnego podejścia, a jej pielęgnacja ogranicza się do minimum . Nieźle radzi sobie zarówno podczas dużych upałów, jak i w okresie mrozów, ale warto o nią wtedy dodatkowo zadbać, tym bardziej, że nie jest to czasochłonne i trudne.

Latem należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby i w razie występowania długotrwałych susz, regularnie podlewać roślinę. Dzięki temu liście nie zaczną schnąć i wypadać, a kwiaty nadal będą obficie rosły. Warto pamiętać również o tym, aby nie zraszać ziemi pod goździkami brodatymi zbyt mocno, bo to z kolei może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybiczych i pleśni.

W okresie jesiennym powinno się zabezpieczać roślinę przed mrozem i niskimi temperaturami. Najłatwiej zrobić to, przysypując kwiaty grubą warstwą uschniętych liści lub gałązkami z drzew iglastych. To dobre środki zapobiegawcze. Wraz z nadejściem wiosny można usunąć zabezpieczenie i rozpocząć nawożenie rośliny przy użyciu nawozów wieloskładnikowych, dla których alternatywą jest naturalny kompost.

Odpowiednia pielęgnacja goździków brodatych zapobiega występowaniu chorób. Choć z natury są to kwiaty dosyć odporne na czynniki zewnętrzne i na działanie pasożytów, zdarza się, że na ich liściach można zauważyć objawy rdzy czy szarej pleśni. W takich przypadkach konieczne jest natychmiastowe leczenie rośliny.

Zobacz film: Jakie kwiaty wybierać wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości