Gloksynia ogrodowa (syningia) – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja. Jak rozmnażać sadzonki?

Gloksynia
Fot. GettyImages / membio
Syningia coraz częściej pojawia się w polskich domach jako naturalna ozdoba wnętrza. Jej największe atuty to piękne różnobarwne kwiaty i rozeta zielonych błyszczących liści. Co jeszcze wyróżnia gloksynię i jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?

Gloksynia ogrodowa, choć jej nazwa wskazuje co innego, w Polsce może być uprawiana wyłącznie jako roślina doniczkowa. Posadzona na rabacie nie poradziłaby sobie późną jesienią i zimą. Określenie „gloksynia” jest używane zamiennie z prawidłową nazwą, jednak w oficjalnym nazewnictwie ten termin stosuje się wyłącznie w przypadku roślin należących do gatunku inkarwilla Delavaya, które z kolei świetnie radzą sobie z niskimi temperaturami i z dużym powodzeniem mogą być uprawiane w gruncie.

>>> Zobacz także:

Kwiat gloksynia (syningia) przez cały rok powinien być uprawiany w temperaturze pokojowej. Po minięciu wiosennych przymrozków doniczkę z sadzonką można wynosić na taras lub balkon. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy uprawie syningii oraz w jaki sposób można rozmnażać tę roślinę?

Syningia – charakterystyka gatunku i najciekawsze odmiany

Syningia to gatunek pochodzący z tropikalnych rejonów Brazylii. Tylko w takim klimacie, rosnąc dziko na zewnątrz, roślina może prawidłowo się rozwijać. Czysty gatunek osiąga do 30 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się licznymi dużymi kwiatami o pojedynczych płatkach w intensywnych odcieniach. Gloksynia może kwitnąć na czerwono, biało, różowo lub fioletowo, przy czym spotykane są również sadzonki o kwiatostanach dwubarwnych lub nakrapianych. Roślina ma ciemnozielone, błyszczące, delikatne liście.

Gloksynia doniczkowa, uprawiana w domach, to najczęściej jedna z następujących odmian:

  • ‘Hollywood’ – o kwiatach w odcieniu ciemnego fioletu;
    • ‘Blanche de Meru’ – o dwubarwnych kwiatach beżowo-różowych;
      • ‘Mont Blanc’ – ze śnieżnobiałymi kwiatostanami;
        • ‘Kaiser Wilhelm’ – o kwiatach w kolorze biało-fioletowym.

          Gloksynia – uprawa rośliny krok po kroku

          Uprawa gloksynii doniczkowej nie jest zbyt skomplikowana. Sadzonki preferują miejsca jasne i słoneczne, ale jednocześnie z rozproszonym światłem. Promienie słoneczne nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do liści rośliny. Doniczki z syningią najlepiej ustawiać na parapetach od strony wschodniej, w pomieszczeniach o temperaturze około 23 st. C.

          Można uprawiać gloksynię jako roślinę jednoroczną, istnieje jednak prosty sposób na przezimowanie cebuli. Pod koniec lata wszystkie nadziemne części rośliny zaczynają zasychać, nie jest to jednak powód do obaw – sadzonki przygotowują się w ten sposób do okresu spoczynku. Po tym czasie wystarczy przenieść oczyszczoną bulwę kwiatową do pojemnika z suchą ziemią, a następnie umieścić ją w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy. Pod koniec lutego tak przezimowane sadzonki można z powrotem wysadzić do doniczek.

          Jak sadzić syningię?

          Przy uprawie gloksynii ważny jest również sam proces corocznego sadzenia kwiatów. Roślina powinna zostać zasadzona w taki sposób, aby cebulę i kłącze przykrywała jeszcze około 2–3-centymetrowa warstwa ziemi. Po zabiegu przesadzania kwiat warto podlać, a doniczkę przenieść do ciepłego pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Po pojawieniu się pędów należy wyciąć wszystkie, zostawiając tylko jeden bądź dwa najsilniejsze.

          Kwiat gloksynia – jak powinna wyglądać pielęgnacja?

          Gloksynię podlewa się poprzez wylewanie wody na podstawkę. Woda używana do podlewania powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową. Raz w tygodniu warto zasilić sadzonkę przy użyciu nawozu z dodatkową dawką potasu i fosforu.

          Gloksynia – rozmnażanie sadzonek

          Gloksynię można rozmnażać z nasion, za pomocą sadzonek liściowych oraz poprzez podział bulw rośliny matecznej. Najprostszym sposobem na pozyskanie nowych egzemplarzy syningii jest rozmnażanie z liścia. Przeprowadza się je poprzez przycięcie liścia u nasady, a następnie umieszczenie jego łodygi w wilgotnym podłożu. Zaleca się stosowanie mieszanki piasku i torfu. W ciągu dwóch miesięcy sadzonki powinny się ukorzenić.

          Choroby syningii

          Choroby syningii wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji rośliny. Obniżona odporność zwiększa prawdopodobieństwo zaatakowania sadzonek przez szkodniki, dlatego żeby tego uniknąć, warto już po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów podjąć odpowiednie kroki. Zbyt niska wilgotność powietrza może stać się przyczyną zahamowania wzrostu rośliny oraz zasychania i opadania liści. Dobrym sposobem na przywrócenie roślinie zdrowia jest umieszczenie doniczki na wilgotnym podłożu. Gloksynia źle znosi spryskiwanie liści.

          Z drugiej strony sadzonki syningii mogą cierpieć także z powodu zbyt dużej wilgotności podłoża, co może doprowadzić do gnicia pędów. Jeśli cebulka rośliny zostaje uszkodzona, trzeba ją wyrzucić.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości