Glediczja do ogrodu. Jakie są odmiany glediczji?

Korona drzewa gledicziji
Jan Erik Mostrm / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Glediczja jest drzewem, którym chętnie dekorowane są parki, alejki i ulice. Najczęściej uprawiana w Polsce – glediczja trójcierniowa ,,Sunburst” – jest gatunkiem, który wyróżnia się intensywną, żółtą kolorystyką liści. Jest rośliną o średnim pokroju, dlatego sprawdzi się również w mniejszych ogrodach.

Glediczja trójcierniowa ma różne odmiany – największą popularność zyskuje ,,Sunburst” czy ,,Rubylace”, które nie posiadają długich, ostrych cierni. Uprawa glediczji trójcierniowej nie jest wymagająca, dlatego można ją sadzić nawet w stanowiskach mniej atrakcyjnych pod względem warunków naturalnych.

Co to jest glediczja?

Glediczja należy do rodziny bobowatych. Jest drzewem, które pochodzi z Ameryki Północnej, jednak obecnie uprawia się go w wielu krajach. Cechą charakterystyczną tej rośliny są podłużne, smukłe i osadzone symetrycznie względem siebie listki, a także bardzo długie i lekko poskręcane strąki, czyli owoce, które mogą osiągnąć nawet 30-40 cm. Innym, typowym dla glediczji elementem są długie, ostro zakończone ciernie o długości nawet 10 cm. Porastają one pień i gałęzie drzewa, dlatego odmiany cierniowe nie są polecane do uprawy w ogrodzie. Dominującym gatunkiem wśród tej rośliny jest glediczja trójcierniowa. W naturalnych warunkach osiąga nawet 40 m wysokości. Uprawiana w Polsce jest niższa, może mieć maksymalnie 20-30 m. Okres kwitnienia drzewa przypada na przełom czerwca. Jego długie strąki utrzymują się na drzewie bardzo długo – od jesieni aż do wiosny, dlatego stanowią wyjątkową dekorację zimowego krajobrazu.

Jakie odmiany ma glediczja trójcierniowa?

Jeśli interesuje nas glediczja trójcierniowa , to odmiany , które będą najlepsze do ogrodu, powinny być bezcierniowe. Długie kolce, które w dzikich warunkach mają funkcję obronną, mogłyby stać się niebezpieczne dla otoczenia. Hodowla roślin takich jak glediczja trójcierniowa jest prowadzona w wielu szkółkach, dlatego nie będzie problemu z zakupem jej sadzonek. Popularne odmiany drzewa to:

· glediczja trójcierniowa ,,Sunburst” – jej znakiem rozpoznawczym są złoto żółte listki, które na okres jesieni przybierają barwę brązową. Na początku rośnie szybko, ma nieco pierzastą koronę i egzotyczny wygląd. Drzewo może osiągać do 10 m wysokości. Ta odmiana jest bezcierniowa, dlatego sadzi się ją w ogrodach i parkach. Roślina rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym, wykazuje dużą odporność na mróz. Jest tolerancyjna względem gleby, ponieważ do wzrostu wystarczy jej podłoże przepuszczalne, o odczynie zasadowym – pH powyżej 7,2. Odmianę ,,Sunburst” można sadzić w pobliżu ulic i miejsc często uczęszczanych, ponieważ jest odporna na zanieczyszczenia;

· glediczja trójcierniowa ,,Rubylace” – osiąga podobną wysokość co ,,Sunburst”, jednak różni się od niej barwą liści. Są one brązowo-czerwone o lśniącej powierzchni, znakomicie prezentują się na tle kolorowych aranżacji ogrodowych. Zaletą tej odmiany jest brak cierni, a więc roślina ma większe możliwości zastosowania. Lubi przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dobrze rośnie w podłożu umiarkowanie wilgotnym, choć znosi również suszę. Drzewo kwitnie w czerwcu, niekiedy wytwarza strąki, które pozostają na nim do wiosny. ,,Rubylace” jest odporna na mróz, a więc dobrze radzi sobie z warunkami naturalnymi w kraju.

Uprawa glediczji trójcierniowej

Drzewo glediczja w odmianie trójcierniowej jest bardzo proste w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby drzewo najlepiej rosło, wybieramy dla niego miejsce słoneczne i umiarkowanie wilgotne (w suchych rośnie słabiej). Roślina dobrze radzi sobie na podłożu zasolonym. Warto osłonić drzewo przed mocnym wiatrem, ponieważ z czasem staje się bardziej łamliwe. Mimo, że starsze okazy są odporne na mróz, młode drzewka dobrze jest zabezpieczyć na czas zimowy.

Jeśli ogród ma udekorować glediczja trójcierniowa, uprawa może mieć różny charakter. Drzewo świetnie sprawdza się jako pojedynczy okaz w ogrodzie, parku czy wzdłuż ulicy, jednak m ożna go formować także jako żywopłot . Wystarczy odpowiednio skracać pędy, aby zmniejszyć większy rozrost rośliny. Cięcie powinno wykonywać się w okresie wczesnej wiosny. Warto też regularnie usuwać uszkodzone i suche pędy dla zachowania zdrowego pokroju.

Jakie zastosowanie ma glediczja trójcierniowa?

Oprócz atrakcyjnego wyglądu, dzięki któremu drzewo ma charakter ozdobny, glediczja trójcierniowa wyróżnia się także wytrzymałą strukturą drewna. Jest ono bardzo trwałe i ciężkie, stosuje się go w konstrukcjach kolejowych. Mimo swojej solidnej struktury drewno glediczji rzadko wykorzystuje się w przemyśle meblowym, ponieważ utrudnieniem w obróbce są kolce. Drzewo jest miododajne, dlatego jego uprawa jest korzystna zarówno dla ludzi, jak i dla owadów.

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa?

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości