Geografia w praktyce. Uczniowie, którzy tanio zwiedzają świat

Tanie podróżowanie łączą z lekcją geografii i historii. Uczniowie szkoły w Pilchowiach razem ze swoim nauczycielem zwiedzają świat. O tym, czym może być dla człowieka podróżowanie Adam Ziaja wraz z uczniami opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

Czym może być dla człowieka podróżowanie?

Katarzyna Serafin jest uczennicą klasy turystycznej w szkole w Pilchowiach. Nastolatka od zawsze chciała zwiedzać świat, poznawać inne kultury, nauczyć się geografii i historii w praktyce. Dzięki nauczycielowi geografii Kasia widziała już Finlandię, Malezję i Koreę Południową.

>>> Zobacz też: Jordania na wyciągnięcie ręki.

Adam Ziaja jest nauczycielem geografii i podróżnikiem. Od jakiegoś czasu Pan Adam podróżuje razem ze swoimi uczniami. Dotychczas zwiedzili już 16 państw, między innymi: Malezję, Kambodżę, Tajlandię, Chiny, Indonezję, Maroko, Wietnam, Indie, Koreę Południową oraz większość krajów Europy.

Opowiadałem na kółku geograficznym o swoich podróżach. Wtedy usłyszałem pytanie: a kiedy nas pan zabierze? I od tego się zaczęło.

- dodał Pan Adam.

>>> Zobacz też: Hubert Pleskot, czyli pomaganie przez podróżowanie.

Tanie podróżowanie połączone z lekcją geografii

Nauczyciel w 2011 roku wymyślił projekt „Szkolna Ekspedycja”, która ma na celu promocję turystyki backpackingowej, czyli plecakowej - uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Adam Ziaja zorganizował zebranie dla rodziców i wytłumaczył im, na czym będzie polegała wyprawa. Grupa kupuje bilety lotnicze, bierze ze sobą mapę i stara się dotrzeć jak najdalej za jak najmniejsze pieniądze. Na miejscu nie mają zazwyczaj planu działania.

Najbardziej cieszy mnie to, że uczniowie doceniają to co dostają. Jestem szczęśliwy, kiedy widzę w ich oczach radość.

- przyznał nauczyciel.

>>> Zobacz też: Co warto zobaczyć w Marrakeszu?

Pan Adam jest zaangażowanym nauczycielem. Kochającym młodzież. Pokazuje im świat. Szanujemy go. Ceny wycieczek, które organizuje nauczyciel są dużo niższe niż te, które organizują biura podróży.

- zdradziła mama jednej z uczennic Małgorzata Serafin.

>>> Zobacz też: Alpy - które miejsca są najlepsze na zimowe wakacje?

Podróżowanie uczy oszczędności

Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce. Promują w świecie swój region i kraj.

Podczas podróżowania uczymy się oszczędności. Nie wydajemy wszystkich pieniędzy pierwszego dnia. Podróże uczą wszystkiego po trochu. Oprowadzamy siebie sami. Osoba wyznaczona czyta dzień wcześniej o danej miejscowości i w dzień wycieczki oprowadza całą grupę.

-przyznała uczennica klasy turystycznej Annika Geitz.

>>> Zobacz także: Kierunek Gruzja - wiza potrzebna Polakom czy nie?

W Azji poznałem cudownych, bardzo pomocnych ludzi, pozytywnie nastawionych do życia.

-dodał Kacper Imiołek.

Zobacz film: Wycieczka szkolna do Chin i Korei? Da się! Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości