Newsy

Kontrowersje wokół Notre-Dame. Generał koordynatorem prac rekonstrukcyjnych 

Katedra Notre-Dame

Getty Images

Newsy

Kontrowersje wokół Notre-Dame. Generał koordynatorem prac rekonstrukcyjnych 

Katedra Notre-Dame

Getty Images

„Odbudowa katedry Notre-Dame rozpocznie się w 2021 roku i potrwa przynajmniej 5 lat” - poinformował generał Jean-Louis Georgelin wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona na koordynatora prac rekonstrukcyjnych. 

Koordynator prac rekonstrukcyjnych Notre-Dame krytykuje procedury 

Generał Georgelin wystąpił w środę przed senacką Komisją ds. Kultury, krytykując opieszałość niektórych procedur podejmowania decyzji w sprawie materiałów używanych do rekonstrukcji. Generał, wyrażając swoje zdanie, korzystał z militarnego słownictwa, jak „grupa zadaniowa Notre-Dame” czy „jednostka dowodzenia”. Koordynator odbudowy, cytowany przez agencję AFP, skrytykował też procedurę wyboru komisji mającej zdecydować o wyborze kamienia do odbudowy katedry, której konstytuowanie się trwało 3 miesiące.

Generał zapowiada, że katedra będzie dostępna w ciągu 5 lat 

Generał Georgelin zapewnił, że w ciągu 5 lat prace rekonstrukcyjne będą na tyle zaawansowane, że będzie można modlić się w katedrze, a on sam „zaprosi wszystkich do odsłuchania w katedrze hymnu Te Deum Laudamus”. 

Nie będziemy działać niechlujnie, bo pracujemy dla stuleci

– zapewniał gen Georgelin.

Wojskowy koordynatorem prac - skąd taka decyzja?

Pytany o powody, dla których prezydent Emmanuel Macron wybrał go na koordynatora prac rekonstrukcyjnych, generał odpowiedział:

Chciał katolika, kogoś, kto pełnił wysokie obowiązki w państwie

Zapytany o swoje wynagrodzenie generał odpowiedział krótko: „Nie wiem, ile ostatecznie zarobię”. 

Debata nad odbudową iglicy Notre-Dame

Generał nie odpowiedział na pytanie o finalny wygląd iglicy, która uległa zniszczeniu podczas pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Rekonstrukcja iglicy budzi kontrowersję z uwagi na koncepcję odbudowy jej w stylu nowoczesnym - za tym opowiada się prezydent Macron. Inny pomysł to odbudowa w stylu tradycyjnym, wiernym oryginałowi. W sprawie iglicy trwają konsultacje.

Gen. Georgelin wdał się już kilkakrotnie w konflikt z ministerstwem kultury oraz osobami związanymi z pracami rekonstrukcyjnymi, m.in. głównym konserwatorem zabytków Philippem Villeneuvem, któremu swego czasu „kazał się zamknąć”. I wywołał tym dyskusję w świecie francuskich ludzi kultury. Pytany o obecne relacje z ministerstwem kultury i głównym konserwatorem, gen. Georgelin żartobliwie odpowiadał, że są one „bardzo dobre, a wszyscy lubią jego styl”. Generał Georgelin odniósł się również do kwestii zatrucia ołowiem okolicy katedry i miejsc trwania prac rekonstrukcyjnych. 

Działamy zgodnie z kodeksem pracy

 – zapewniał.

Wizja odbudowy katedry Notre-Dam

Swoją wizję odbudowy katedry Notre-Dame w Paryżu zaprezentował belgijski architekt Vincent Callebaut. Była to odpowiedź na konkurs, jaki ogłosił francuski rząd na odbudowę spalonego dachu. Według Callebauta katedrę mógłby przykrywać przeszklony dach, a wewnątrz miałby się znajdować ogród owocowo-warzywny. 

Ogród pod taką ogromną szklarnią mógłby wyprodukować rocznie nawet 21 ton owoców i warzyw. Można by je rozdawać na odbywających się  co tydzień przed katedrą targach. 


Przeszklony dach katedry Notre-Dame i warzywny ogródek. Dobry pomysł?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Co sądzisz o tym artykule?
52
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0