Gdzie na autostradzie A4 znajdziemy bramki z opłatami?

Widok na autostradę
Marin Tomas / Getty Images
Źródło: Moment RF
Autostrada A4 jest najdłuższą tego typu drogą w Polsce. Jadąc nią, można pokonać odcinek od Zgorzelca aż do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec. Za poruszanie się po niektórych odcinkach autostrady A4 trzeba uiścić opłatę. Gdzie na autostradzie A4 są bramki z opłatami?

Autostradą A4 dojedziemy m.in. do Legnicy, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa, Tarnowa, Jarosławia i Przemyśla. Nim jednak wyruszymy w drogę, pamiętajmy, że na tej trasie obowiązują określone opłaty.

Podstawowe informacje o autostradzie A4

Na autostradach w Polsce obowiązują dwa systemy pobierania opłat dla samochodów osobowych: system otwarty i system zamknięty. Ten pierwszy wiąże się z bramkami ustawionymi w poprzek drogi, co w sezonie powoduje powstawanie nawet kilometrowych korków. Natomiast system zamknięty zapobiega tworzeniu się zatorów i polega na tym, że kierowcy, wjeżdżając na autostradę, pobierają bilet, a płacą, zjeżdżając z niej. W tym przypadku opłata zależna jest nie tylko od wielkości pojazdu, lecz także od przebytej trasy.

Autostrada A4 łączy zachodni kraniec Polski z jego wschodnią granicą, biegnie na południu naszego kraju wzdłuż Sudetów i Karpat. Jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich dróg leżących na terenie takich województw, jak: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Autostrada A4 należy do europejskich korytarzy transportowych oznaczonych symbolem E40 i E462 .

Budowę autostrady A4 rozpoczęto już w czasach III Rzeszy. Po II wojnie światowej autostrada liczyła nieco ponad 103 kilometry i budowana była z płyt betonowym, których niektóre fragmenty zachowały się do dziś. Ponowne prace nad autostradą A4 rozpoczęto w latach 80. Kluczowe jej odcinki zaczęto natomiast budować w 2003 roku i obecnie autostrada jest przejezdna na całej długości. Jej długość wynosi 672 kilometry, co czyni ją najdłuższą autostradą w Polsce .

Gdzie znajdują się bramki z opłatami na autostradzie A4?

Autostrada A4 ma dwa płatne odcinki:

· od Wrocławia do Gliwic,

· od Mysłowic do Krakowa.

Obwodnica aglomeracji śląskiej i obwodnica Krakowa są bezpłatne. Gdzie znajdują się bramki ? Te napotkamy m.in. w Mysłowicach i Balicach. To właśnie na odcinku od Mysłowic do Krakowa czeka nas podwójna opłata za przejazd – dwukrotnie zapłacimy około 10 złotych. Natomiast na trasie od Wrocławia do Gliwic funkcjonuje manualny sposób poboru opłat – wjeżdżając na odcinek autostrady, pobieramy bilet, a zjeżdżając z niej, wnosimy opłatę.

Autostrada A4 – opłaty

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują autostrady w Polsce , gdyż na każdej autostradzie obowiązują inne stawki. Cena za przejazd A4 uzależniona jest od typu pojazdu, ale nie jest powiązana z długością przebytej trasy. Opłata pobierana jest przy wjeździe na autostradę oraz drugi raz przy zjeździe. Jeśli zjedziemy z autostrady po uiszczeniu pierwszej opłaty, to za przejazd zapłacimy tylko raz.

Na odcinku Kraków-Katowice najtaniej za przejazd zapłacą osoby poruszające się motocyklem, w ich przypadku opłata wynosi około 5 złotych. Nieco drożej wyniesie przejazd samochodem osobowym o dwóch osiach – zapłacimy za niego 10 złotych. Z kolei osoby poruszające się pojazdami samochodowymi o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, a także pojazdami samochodowymi o dwóch osiach z przyczepami, za przejazd autostradą A4 muszą zapłacić około 18 złotych. Najdrożej kosztuje przejazd autostradą A4 pojazdem samochodowym o więcej niż trzech osiach, pojazdem samochodowym o trzech osiach z przyczepami i pojazdami, które nie należą do wymienionych kategorii, ale których nacisk lub ciężar przypadający na oś są większe, niż przewidują normy zawarte w przepisach o ruchu drogowym.

Gdzie dokładnie są bramki ? Opłaty należy uiścić w dwóch punktach poboru opłat – w Mysłowicach i Balicach.

Wymagane opłaty możemy uiścić:

· poprzez elektroniczny system poboru opłat A4Go,

· poprzez elektroniczny system poboru opłat wykorzystujący urządzenia Telepass,

· przy użyciu przedpłaconej karty A4,

· kartą płatniczą VISA, Mastercard, Maestro,

· przy użyciu karty flotowej i paliwowej: PKN ORLEN – Flota i Open Drive, kartami ROUTEX wyemitowanymi przez: Aral, BP, Eni, Statoil, kartami UTA, kartami SHELL, kartami DKV,

· wykupując abonament,

· gotówką w złotych, euro i dolarach (w euro i dolarach płatność możliwa jest wyłącznie banknotami, a reszta wydawana jest w złotówkach).

Za przejazd od Wrocławia do Gliwic zapłacimy 16,20 złotych, opłata wynosi 0,1 zł za każdy przejechany kilometr. Autostradą A4 częściowo zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Stalexport Autostrada Małopolska. Ta druga sprawuje pieczę nad odcinkiem Katowice-Balice. Pozostała część autostrady zarządzana jest przez GDDKiA. Za przejazd odcinkiem zarządzanym przez Stalexport Autostrada Małopolska (około 50 km) zapłacimy 20 złotych, co oznacza, że stawka za każdy pokonany kilometr wynosi 0,4 zł. Jest zatem 4 razy wyższa od tej pobieranej na pierwszym odcinku.

Zobacz film: Korki na autostradzie - żądaj zwrotu pieniędzy

Korki na autostradzie - żądaj zwrotu pieniędzy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości