Psychologia, czyli zawód z przyszłością

ręce na terapii
Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images
Psychologia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Możliwości zawodowe po ukończeniu tego kierunku są dosyć duże, chociaż wiele zależy od wybranej specjalizacji oraz odbytych praktyk i staży jeszcze w trakcie studiów.

Psychologia to studia jednolite magisterskie, które trwają 5 lat. Osoby, którym zależy na szybkim ukończeniu edukacji formalnej, muszą liczyć się z tym, że po pięcioletnich studiach zwykle warto dodatkowo wybrać się na studia podyplomowe lub kursy, przygotowujące do praktycznego zawodu psychologa.

Więcej:

Czy warto studiować psychologię?

Psychologia to studia rozwijające i dające spore możliwości na rynku pracy. Studia psychologiczne obecnie klasyfikowane są jako nauki społeczne. Psychologia to nauka empiryczna, dlatego zwieńczeniem studiów jest praca magisterska, w której powinny być zawarte badania własne studenta. Obecnie w Polsce, na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim, mamy dwa główne kierunki studiów psychologicznych, tj. psychologię ogólną, na Wydziale Filozoficznym, i psychologię stosowaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Osoby, którym zależy na pracy bardziej teoretycznej lub psychoterapeutycznej, powinny zdecydować się na psychologię ogólną. Z kolei młodzi ludzie, którzy chcą pracować w działach HR, w psychologii transportu lub w badaniach stosowanych, powinny wybrać psychologię stosowaną.

Jeśli chodzi o pracę dla studentów psychologii jeszcze w trakcie nauki, to mogą pojawić się drobne trudności. Bardzo łatwo otrzymać zatrudnienie w korporacji, w dziale rekrutacji lub HR, jednak dużo trudniej o pracę w szpitalu, poradni, w więzieniu, czy w ośrodku odwykowym. Najlepiej rozpocząć swoją karierę zawodową od stażu lub praktyk.

Co można robić po psychologii?

Studia psychologiczne to pojęcie bardzo szerokie, ponieważ perspektywy zawodowe osób z takim wykształceniem zależą od wybranej specjalizacji. Sporo osób zastanawia się, co robić po psychologii . Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że praca jako psycholog nie ogranicza się obecnie do prowadzenia poradni lub pracy w szpitalu. Powstały nowe zawody po psychologii . Zatem gdzie może pracować psycholog?

Zobacz także: Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Praca po psychologii klinicznej

Psycholog kliniczny to osoba, która ukończyła specjalną ścieżkę rozwoju na studiach, czyli specjalizację, składającą się z zajęć modułowych, praktyk, warsztatów i zajęć fakultatywnych. Absolwenci psychologii klinicznej zwykle decydują się na pracę w szpitalu lub w poradni. Niestety niełatwo im znaleźć zatrudnienie, ponieważ w szpitalach i klinikach większość miejsc jest pozajmowanych. Ponadto zawód psychologa klinicznego wiąże się z dosyć niskimi zarobkami , zwykle w granicach 1800–2500 złotych netto. Oczywiście psycholog kliniczny może podnosić swoje kwalifikacje.

Psychologia w zarządzaniu pracą

Osoby, które ukończyły specjalizację „psychologia pracy i organizacji” lub „psychologia biznesu”, mogą liczyć na pracę od razu po studiach. Większość firm poszukuje psychologów do pracy w działach zasobów ludzkich, w działach szkoleń lub w rekrutacji i selekcji pracowników. Zarobki są tutaj wyższe i na początek wynoszą od 2500 do 4000 złotych netto. Jedynym problemem jest niedocenianie roli psychologa w firmach, co prowadzi do tego, że praca w dziale HR staje się odtwórcza i nierozwojowa. Jest to zwykle typowa praca korporacyjna, która nie wykorzystuje umiejętności psychologa i może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Psychoterapeuta

Po ukończeniu studiów psychologicznych absolwenci mogą zdecydować się na kursy psychoterapii, które trwają około dwóch lat, a ich koszt to 30–40 tysięcy złotych. Po takim kursie możliwe jest otwarcie własnego gabinetu psychoterapeutycznego. Za godzinę pracy psycholog-terapeuta bierze od 100 do 200 złotych, jednak musi zdobywać klientów i być dobry w swoim fachu.

Zobacz także: Terapia simontonowska nadzieją dla chorych na raka

Psychologia transportu

Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się psychologia transportu. Po ukończonych studiach magisterskich absolwent może wybrać studia podyplomowe, które trwają rok, a ich koszt to około 4 tysiące złotych. Do głównych zadań psychologa transportu należy badanie kierowców zawodowych, a także wykonywanie badań z zakresu medycyny pracy, które obejmują operatorów wózków widłowych, suwnic, maszyn w ruchu i kierowców prowadzących samochód służbowy kategorii B. Można otworzyć własną pracownię lub zatrudnić się u innego psychologa. Zarobki zależą więc od formy zatrudnienia, ponieważ w formie etatu w innej pracowni wynagrodzenie jest bardzo niskie (1500–2500 netto), natomiast w przypadku własnej pracowni zarobki mogą sięgnąć do 10 tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że potrzebny jest wkład własny na aparaturę, a obecnie rynek jest nasycony.

Zobacz film: Co to jest terapia obywatelska? Źródło: Dzień dobry TVN

Praca jako psycholog: zarobki i możliwości

Studia psychologiczne dają właściwie nieograniczone możliwości podjęcia różnych form pracy. Zarobki różnią się w zależności od wybranej specjalizacji, ścieżki kształcenia po studiach i motywacji absolwenta. Praca psychologa nie ogranicza się do wyżej wymienionych zawodów, ponieważ można znaleźć także zatrudnienie jako psycholog sportu, doradca personalny, menedżer czy jako psycholog sądowy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości