Gorące tematy

"Gad. Spowiedź klawisza". Jak wygląda praca strażnika więziennego?

Gorące tematy

"Gad. Spowiedź klawisza". Jak wygląda praca strażnika więziennego?

Jak wygląda rzeczywistość w polskim systemie więziennictwa? Z jakimi problemami borykają się na co dzień strażnicy więzienni? Jak wygląda ich codzienna praca z osadzonymi? Gościem Dzień Dobry TVN był autor książki opisującej codzienność strażników więziennych - Paweł Kapusta.

Paweł Kapusta:

  • Jeden z bohaterów mojej książki powiedział, że nie da się przepracować 20 lat w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi i być normalnym człowiekiem.
  • Stres jest przeogromny. Wynika z wielu czynników. Z jednej strony straszne zdarzenia w więzieniu, z drugiej kontakt z ludźmi, którzy popełnili przerażające czyny , do tego dochodzi tez obciążenie wynikające z ciśnienia od przełożonych, którzy szukają haków na swoich podwładnych.

Dr Paweł Moczydłowski, były szef polskiego więziennictwa:

Polska jest pierwsza w Europie pod względem obciążenia funkcjonariuszy służby więziennej pracą. Największa liczba więźniów przypada na jednego funkcjonariusza.

Strażnik:

  • Funkcjonariusz przychodzi do pracy i myśli o tym, żeby zrobić swoje i iść do domu.
  • W pewnym momencie wśród więźniów stało się modne pisanie donosów, ale nie mówiących że dany funkcjonariusz jest zły... pisali, że jest dobry i jak dużo można z nim załatwić. Ta osoba już następnego dnia tam nie pracowała.
  • Osadzeni mają dużo praw, których nie maja osoby na wolności. Maja 12 czy 15 diet różnych, nawet nie umiem teraz ich wszystkich wymienić. Jadąc do szpitala osadzony jest przyjmowany bez kolejki. Lekarz specjalista musi mieć odpowiednio wysokie kwalifikacje, żeby później osadzony nie mógł napisać skargi na tego lekarze, że go źle przyjął. 
Co sądzisz o tym artykule?
110
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
23.10.2019
Tomek
Dobrze, że ktoś pisze o tych środowiskach. Wielu ludzi nie zdawałoby sobie sprawy co dzieje się za murami więzienia.
08.10.2019
Rikardo
Zapomniano wspomnieć o tym, że skazani to często nasi znajomi, sąsiedzi, znają nasze rodziny, wiedzą gdzie mieszkamy, wiedzą jakie mamy samochody, bo odsiadują wyroki w zakładach położonych najbliżej swojego miejsca zamieszkania. I to dlatego jesteśmy szantażowani i naciskani, bojąc się o bezpieczeństwo rodziny. Problem też jest w nieuczciwych adwokatach skazanych.....
03.10.2019
Asia
Mam już w swoich rękach książkę. Bardzo jestem jej ciekawa, po kilku pierwszych stronach zapowiada się niezwykle zachęcająco ? Bardzo jestem ciekawa, co dzieję się za zamkniętymi kratami więzień, zakładów karnych. Sama miałam okazję raz odwiedzić ZK w ramach praktyk, ale to była tylko chwila, a praca tam nie należy do łatwych. Podziwiam.
30.09.2019
Siwy
Statystyka i decydenci nie znających swojej pracy.
29.09.2019
Doris
Te parę zdań idealnie charakteryzują SW tak niestety jest
Rozwiń wszystkie komentarzy