Newsy

Francja. Pożar gotyckiej katedry św. Piotra i Pawła w Nantes. Służby szacują straty

"Pożar Katedry świętego Piotra i Pawła w Nantes. Ogień udało się opanować", źródło: x-news

Newsy

Francja. Pożar gotyckiej katedry św. Piotra i Pawła w Nantes. Służby szacują straty

"Pożar Katedry świętego Piotra i Pawła w Nantes. Ogień udało się opanować", źródło: x-news

Do "poważnego pożaru" katedry św. Piotra i Pawła w Nantes doszło w sobotę rano. Przyczyny jego wybuchu nie są jasne. Ze wstępnych informacji wynika, że ucierpiały zabytkowe organy oraz witraże. 

Ogień w katedrze Nantes 

Pożar wybuchł w sobotę rano w Katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes - poinformowała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji. Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożar.

Pożar nie został opanowany, wciąż trwa. To poważny pożar

- poinformowało agencję AFP centrum operacyjne ds. pożarów i ratownictwa Codis. Służby pożarnicze zostały zaalarmowane w sobotę o godz. 7.44, na miejsce wysłano 60 strażaków.

Pożar w katedrze Nantes

Pożar, który wybuchł w sobotę rano w gotyckiej katedrze w Nantes, "został ograniczony" - poinformowała ok. godz. 10 rano straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji. Według strażaków doszło jednak do "całkowitego zniszczenia" organów.

Organy wydają się być całkowicie zniszczone. Platforma, na której się znajdują, jest bardzo niestabilna i grozi zawaleniem

- powiedział dziennikarzom dyrektor departamentalnej straży pożarnej, generał Laurent Ferlay.

Na miejscu jest obecnych około stu strażaków - podaje agencja AFP.

Wciąż nie wiadomo, co spowodowało ten - jak to określiły służby - "poważny pożar" zabytkowej Katedry św. Piotra i Pawła w Nantes. Urzędnik ratusza, na którego powołuje się agencja AP, powiedział anonimowo, że przyczyna pożaru jest niejasna.

AP podaje też, że w wyniku pożaru zostały zniszczone witraże, a czarny dym unosił się spomiędzy dwóch wież budowli, gdy strażacy walczyli z ogniem. Mieszkańcy i turyści patrzyli z przerażeniem na płonący zabytek. Służby ratunkowe otoczyły budynek katedry w historycznym centrum miasta nad Loarą. Lokalna straż pożarna ostrzegła ludzi, aby omijali ten teren, gdy trwa akcja gaśnicza - informuje AP.

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi do pożaru katedry, której budowa trwała ponad 400 lat, między XV a XIX w. 28 stycznia 1972 r. ogień strawił dach świątyni. Do wypadku doszło w wyniku prac dekarskich. Dopiero po ponad 13 latach prac rekonstrukcyjnych w maju 1985 r. katedra została ponownie otwarta - podaje AFP.

Gotycka katedra w Nantes to zabytek architektury. Budowla reprezentuje gotyk płomienisty.

Również w Nantes w czerwcu 2015 roku wybuchł pożar w XIX-wiecznej bazylice Saint Donatien. Płomienie zniszczyły trzy czwarte dachu świątyni; przyczyną zapalenia się ognia były prace spawalnicze. 

Więcej na temat pożaru katedry na TVN24.

Zobacz też:

Bartek Jędrzejak na podkładzie najstarszego pływającego kutra w Polsce

Księżniczka Beatrycze wzięła sekretny ślub. Kim jest wybranek wnuczki Elżbiety II?

Perspektywy 2020. Które uczelnie w Polsce są najlepsze?

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0