Fotografia tradycyjna - dlaczego warto ją poznać?

Kobieta z aparatem lustrzanką
Fot. Photography taken by Mario Gutiérrez. / Getty Images
Fotografia tradycyjna to powrót do korzeni sztuki fotograficznej. Polega na stworzeniu zdjęcia, którego nośnikiem jest materiał światłoczuły np. film, papier czy klisza, a nie karta SD, pendrive czy dysk twardy. Dowiedz się, jakie są największe zalety fotografii tradycyjnej oraz jaka jest jej historia.

Zobacz: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Każdy, kto choć raz trzymał w ręku starą fotografię, dobrze zna różnicę między nią a cyfrowym zdjęciem w komputerze. W papierowej wersji drzemie pewna magia i nieopisana tajemnica. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób (zarówno twórców amatorów, jak i fotografów zawodowców) odrzuca nowoczesną technikę i zajmuje się fotografią tradycyjną. Pozwala ona na wyzwolenie ze sztuki fotograficznej tego, czego nie oddaje zdjęcie cyfrowe. Co więcej, wielu fotografów traktuje świat starych aparatów pachnący utrwalaczem używanym w ciemni jako odskocznię od stresów dnia codziennego.

Fotografia tradycyjna – krótka historia fotografii

Historia sztuki fotograficznej sięga lat dwudziestych XIX wieku , kiedy to francuski wynalazca Joseph Niépce wykonał pierwsze na świecie zdjęcie. Obraz został utrwalony na gładkiej cynkowej płytce, a jego produkcja wymagała kilkugodzinnej ekspozycji na słońce. Fotografia było rzeczą niezwykle innowacyjną i fascynowała każdego, dlatego też rozwijała się w ekspresowym tempie. Wynalazcy i naukowcy z całego świata starali się ją udoskonalić i zwiększyć jej trwałość. Zaledwie kilkadziesiąt lat od powstania pierwszego zdjęcia fotografowanie stało się – w bogatszych kręgach – usługą komercyjną. Na początku XX wieku powstała pierwsza trwała fotografia kolorowa, a już w 1969 roku wynaleziono pierwszą matrycę używaną dziś w fotografii cyfrowej.

Zobacz film: Piękne zdjęcia! Źródło: Dzień Dobry TVN

Fotografia tradycyjna a cyfrowa – zalety fotografii tradycyjnej

Praktykowanie fotografii tradycyjnej jest jak wejście do wehikułu czasu. Dziś na każdym kroku “atakowani” jesteśmy cyfrowymi zdjęciami – na portalach społecznościowych, w kampaniach reklamowych czy w komunikacji miejskiej. Zapominamy więc, że fotografia to przede wszystkim wybitna sztuka wizualna. Fotografia tradycyjna pozwala nam przypomnieć sobie o tym fakcie. Co więcej, ma ona także wiele zalet technicznych i artystycznych. Podstawową różnicą między fotografią tradycyjną a cyfrową jest rozdzielczość zdjęcia. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, obraz utrwalony na materiale światłoczułym charakteryzuje się dużo lepszą rozdzielczością i ostrością niż ten na nośniku cyfrowym. Za największe zalety fotografii cyfrowej uznaje się możliwość podglądu zdjęcia już na etapie jego tworzenia oraz możliwość wykonania dużej ilości zdjęć na raz. Co to oznacza w praktyce? Robimy setki podobnych zdjęć, z czego większość ląduje w cyfrowym koszu. Fotografia tradycyjna daje nam zaś ten mały “dreszczyk emocji”, gdy czekamy na wywołanie zdjęcia. Kolejną różnicą są oczywiście aparaty służące do robienia zdjęć w tych dwóch różnych kategoriach. Wielu fotografów uważa, że sprzęt przeznaczony do tworzenia fotografii tradycyjnej jest trwalszy i bardziej wytrzymały. Mimo wielu różnic – i fotografia cyfrowa, i tradycyjna cieszą się ogromną popularnością wśród pasjonatów fotografii. Inne zdjęcia wykonuje się bowiem telefonem komórkowym, inne lustrzanką, a jeszcze inne aparatem analogowym. Jednakże każde wykonane zdjęcie jest wyjątkowe na swój sposób.

Więcej: W fotografii najważniejszy jest pomysł!

Jak wygląda fotografia tradycyjna w praktyce?

W praktyce fotografia tradycyjna wymaga od fotografa dużo większej koncentracji oraz przemyślanych działań niż fotografia cyfrowa. Nie mamy tutaj (prawie) niekończącej się pamięci nośnika cyfrowego, a tym samym nie możemy “pstrykać” zdjęć bez opamiętania. Każdy kadr musi być więc dobrze dopracowany, kompozycja przemyślana, a przy ustawianiu ekspozycji nie ma miejsca na błędy. Dzięki temu nasze zdjęcia zyskują duszę, której brak w masowo tworzonych fotografiach cyfrowych. Dodatkowo zdjęcie wykonane tradycyjną metodą pokryte jest charakterystycznym ziarnem. Taki szum sprawia, że obraz staje się bardziej oryginalny i ma niepowtarzalny klimat. O jego poziomie możesz zadecydować już podczas wyboru kliszy. Filmy o niskiej czułości (np. 100 lub 200 ISO) cechuje wysoki kontrast, ale małe ziarno. Natomiast na kliszach wysokoczułych (minimum 400 ISO) ziarno to będzie o wiele większe. Na pojawienie się ziarna na zdjęciu wpływa także sposób jego wywoływania.

Fotografia tradycyjna to kierunek idealny dla wszystkich tych, którzy czują się znużeni przeglądaniem tysiąca podobnych do siebie kadrów na monitorze komputera oraz pragną poeksperymentować zarówno za sprzętem, jak i kreatywną stroną fotografii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości