Fotografia przyrodnicza – porady dla miłośników natury i fotografii

Mężczyzna robi zdjęcie telefonem krajobrazowi
Anton Petrus / Getty Images
Źródło: Moment RF
Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa cieszy się popularnością od samego początku historii fotografii. Co takiego urzeka kolejne pokolenia fotografów? Jaki sprzęt wybrać i jak zacząć przygodę z krajobrazem czy makrofotografią?

Fotografia przyrodnicza porwała niejedno serce. Poznawanie świata natury poprzez wizjer aparatu może być zarazem bardzo odprężającym hobby, jak i fascynującym doświadczeniem. Dzięki fotografii przyrody można na stałe zatrzymać w kadrze rzeczy nieuchwytne dla oka.

Fotografia przyrodnicza od kuchni

Fotografia przyrodnicza ma swoich fanów makrofotografii , ujawniającej sekrety fauny i flory oraz miłośników krajobrazu, zakochanych w bezkresnym pięknie pejzaży . Warto poznać ,,od kuchni’’ obydwie fascynujące odsłony fotografii przyrodniczej i dowiedzieć się, w jaki sposób powstają kadry z magazynów podróżniczych.

Fotografia przyrodnicza – odkryj świat makrofotografii

Jeśli według Ciebie, natura prezentuje się najciekawiej w zbliżeniu, kiedy widoczne stają się jej detale i gdy można na fotografii poznać skomplikowaną strukturę kwiatowego kielicha, liścia czy owada – makro fotografia na pewno przypadnie Ci do gustu. Aby wykonać tego typu fotografię przyrodniczą – sprzęt tj. obiektyw do robienia zdjęć z bliska jest podstawą.

Fotografia przyrodnicza – sprzęt i obiektyw do makrofotografii

Fotografia przyrody wymaga szczególnego sprzętu. Do tego typu zdjęć używa się makro obiektywów . Są one specjalnie zaprojektowane do robienia zdjęć w dużym zbliżeniu - ich maksymalny współczynnik powiększenia to co najmniej 1:1 lub „1x”. W praktyce oznacza to możliwość reprodukcji obiektu w pełnych rozmiarach przez przetwornik obrazu aparatu. Obiektywy makro wahają się między 40 mm i 180 mm. Zazwyczaj każdy, kto po raz pierwszy przypina do swojego body obiektyw makro, jest pod wrażeniem zadziwiających możliwości jakie daje ten sprzęt. Ciekawe staje się fotografowanie zwykłych guzików, nie mówiąc już o robieniu zdjęć owadów czy kwiatów.

Fotografia przyrody: jak fotografować kwiaty i małe obiekty za pomocą makro obiektywu?

Jak zabrać się za fotografię makro obiektywem ? Podczas takiej sesji zdjęciowej najlepiej ustawić sprzęt na statywie , ponieważ nawet najmniejsze poruszenie aparatu będzie miało wpływ na wygląd i ostrość zdjęcia. Warto podłączyć do sprzętu również wężyk spustowy lub skorzystać z samowyzwalacza w celu zminimalizowania możliwych drgań.

Co ważne, aparat powinien być ustawiony poziomo. Cenną wskazówką jest, by unikać kadrowania w górę lub w dół. W ten sposób może uzyskać maksymalną głębię ostrości możliwą przy danym sprzęcie. Warto przymknąć przysłonę do co najmniej f/22. W ten sposób nawet w przydomowym ogrodzie można wyczarować prawdziwe, fotograficzne dzieło sztuki.

Fotografia przyrodnicza. Porady dla domatorów

Jeśli zamierzasz fotografować rośliny w zaciszu domowym , warto wykorzystać naturalne światło wpadające przez okno od północnej strony mieszkania. Do fotografii kwiatów czy innych roślin równie dobrze można wykorzystać sztuczne światło softboksa. Sztuką jest ustawienie tej lampy w taki sposób, aby jej światło naśladowało oświetlenie z okna. Warto więc umieścić softboksa odrobinę ponad fotografowaną rośliną i skierować światło pod niewielkim kątem, tak by jego światło padało na scenę nieznacznie z boku i z góry względem obiektywu. To idealne oświetlenie do fotografowania artystycznych aranżacji roślinnych.

Fotografia przyrodnicza i krajobrazowa – kiedy najlepiej fotografować widoki?

Fotografia krajobrazowa to zupełnie inne podejście do tematu fotografii przyrodniczej. Jak zrobić piękne zdjęcie pejzażu? Kluczową rolę gra tu, jak zwykle w fotografii, światło. Jednak z tą różnicą, że ponad szczytami górskimi nie można rozłożyć lampy błyskowej.

Najpiękniejsze światło do fotografii krajobrazowej zdarza się dwa razy dziennie: o zmierzchu i o świcie. Na najlepsze warunki do wykonania zdjęcia pejzażu można liczyć bardzo wczesnym rankiem , zanim wzejdzie słońce. Po wschodzie słońca jakość światła bardzo szybko spada. Kolejnym momentem na wykonanie pięknych fotografii przyrodniczych jest chwila tuż przed zachodem słońca . Dobre warunki mogą utrzymywać się jeszcze na pół godziny po schowaniu się słońca za horyzontem.

Fotografia przyrodnicza – obiektyw i sprzęt do fotografowania pejzaży

Najbardziej odpowiednim obiektywem do fotografii przyrodniczej tj. piękne krajobrazy górskie czy wiejskie pejzaże będzie obiektyw szerokokątny . Dzięki szerokiemu kątowi widzenia można ująć w kadrze dużą część fotografowanego widoku. Jeśli interesuje Cię fotografia przyrodnicza – obiektywem idealnym do fotografowania dużych przestrzeni będzie np. model o ogniskowej 12-24 mm. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi o takim zoomie można mieć większą kontrolę nad kadrem i zarejestrować na matrycy dokładnie ten fragment krajobrazu, który nas interesuje.

Przy fotografii krajobrazowej często wykorzystywane są długie czasy ekspozycji , dlatego też tak ważnym gadżetem, podczas pleneru wśród natury, jest statyw. Podobnie jak przy fotografii makro, niezbędny jest też wężyk spustowy lub włączenie funkcji samowyzwalacza, aby zminimalizować ruchy aparatu podczas ekspozycji.

Zobacz film: Alexi Lubomirski promuje polskich fotografów.

Zobacz film: Alexi Lubomirski promuje polskich fotografów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości