Dowiedz się, jak zrobić ciekawe zdjęcia podwodne

zdjęcia podwodne
Fot. Ruben Earth / Getty Images
Fotografia podwodna to hobby dla wytrwałych. Zdjęcia podwodne wymagają sporej dawki przygotowań i umiejętności – efekty mogą być jednak spektakularne.

Fotografia podwodna to fascynująca dziedzina. Dzięki zdjęciom podwodnym jesteśmy w stanie pokazać innym świat, którego bez naszych fotografii, wielu ludzi nie miałoby możliwości obejrzenia.

Więcej:

Piękno fotografii podwodnej jest doceniane na całym świecie. Nie każdy fan fotografii wie, że od 1965 roku organizowany jest konkurs ,,Underwater Photographer of the Year’’. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych konkursów fotografii podwodnej na świecie, którego głównym celem jest ukazanie podwodnych głębin i zwrócenie uwagi na wymierające gatunki zwierząt. Zdjęcia najlepszych światowych fotografów można zobaczyć na stronie konkursu: underwaterphotographeroftheyear.com. Fotografia podwodna ma jednak wiele twarzy. Jak jeszcze wykorzystuje się fotografię podwodną?

Zdjęcia podwodne – pomysł na sesję zdjęciową

Zdjęcia podwodne to nie tylko morskie głębiny. Wielu fotografów decyduje się wykorzystać akweny wodne do sesji zdjęciowych z modelami . Nawet w zwykłym basenie, przy wykorzystaniu efektownego oświetlenia, można uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne. Zdjęcia podwodne szturmem wkradły się do świata mody. W akwenach powstają zarówno oniryczne kadry w delikatnie falujących na wodzie tkaninach, jak i odważne, nowoczesne zdjęcia z pełną scenografią. Podczas takiej sesji pod wodę nie schodzi tylko modelka i fotograf, ale cała ekipa fotograficzna. Ubrania topowych marek pod wodą zyskują nowe życie.

Zdjęcia podwodne to również nowy trend w fotografii ślubnej . Biała suknia i welon pod wodą wyglądają spektakularnie. Zdjęcia podwodne to też ciekawy pomysł na sesję narzeczeńską . Kadry powstałe na takiej sesji mają bardzo artystyczny, sensualny charakter. Na fotografię podwodną coraz częściej decydują się również przyszłe mamy .

Fotografia podwodna – jak zacząć?

Zdjęcia podwodne są o wiele trudniejsze do wykonania niż te na powierzchni. Jeśli jednak zamierzasz spróbować bardziej ambitnej, artystycznej fotografii podwodnej – warto zacząć od podstaw.

Aby móc bezpiecznie zejść z aparatem pod wodę, dobrze jest najpierw opanować sztukę nurkowania. Najlepszym pomysłem będzie kurs nurkowania OWD (Open Water Diver) – czyli podstawowy stopień nurkowy. Oczywiście wskazane są również kursy na kolejnych poziomach. Im lepiej będziesz czuć się pod wodą, tym swobodniej będziesz wykonywać zdjęcia podwodne.

Jak robić zdjęcia pod wodą?

1. Przed zejściem pod wodę sprawdź i wypróbuj sprzęt fotograficzny.

2. Nigdy nie skacz dynamicznie do wody ze sprzętem fotograficznym, może to skutkować uszkodzeniem aparatu.

3. W fotografii podwodnej sprawdza się zasada fotografa ulicznego Bruce’a Gildena: ,,Im bliżej modela, tym lepsze zdjęcie’’. Jeśli jesteś daleko od fotografowanego obiektu, zdjęcie nie będzie tak wyraźne i jego finalna jakość może pozostawiać wiele do życzenia.

4. Unikaj też celowania w dół. Fotografowanie obiektów na tle dna może w efekcie skutkować nieciekawym kadrem.

Fotografia podwodna – sprzęt

Marzy Ci się fotografia podwodna? Sprzęt do zdjęć pod wodą w rękach niedoświadczonego nurka może stać się niebezpieczny. Na początek warto wypróbować niewielki aparat. Małe i poręczne wodoszczelne aparaty cyfrowe stają się coraz popularniejsze i w sklepach jest już spory ich wybór. Jednorazowy aparat fotograficzny pod wodę będzie dobrym wyborem na urlop czy wakacje. To też niezły sposób, by odrobinę pobawić się sprzętem i być może ,,złapać bakcyla’’ do fotografii podwodnej.

Jeśli szukasz bardziej profesjonalnego aparatu fotograficznego do zdjęć podwodnych, możesz zainwestować w jeden z wodoszczelnych aparatów cyfrowych. Rozwiązaniem preferowanym przez zawodowców jest jednak obudowa podwodna do sprzętu fotograficznego. Możesz dopasować ją do swojego modelu aparatu i obiektywu. Przed zejściem pod wodę warto sprawdzić dokładnie obudowę – podobno fotografowie podwodni dzielą się na tych, którym zalał się sprzęt i na takich, którym się dopiero zaleje. Obudowy wodoszczelne są dość dużą inwestycją. Dobra obudowa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Zdjęcia podwodne - jaki obiektyw wybrać?

Dobrym pomysłem będzie obiektyw szerokokątny , dzięki któremu można ująć w kadrze dużą przestrzeń. Szeroki kąt umożliwia też podpłynięcie bardzo blisko do dużych obiektów. Plusem takiego szkła jest również większa głębia ostrości. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą pod wodę obiektywu makro. Dzięki takiemu zestawowi szkieł sfotografujesz podwodny świat w planie ogólnym, ale też będziesz w stanie uchwycić piękne, morskie detale.

Marcin Tyszka: Świat mody jest otwarty i szuka osobowości

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości