"Flavor of Poland". Serial kulinarny o Polsce obejrzy 300 mln Amerykanów!

Polsko-amerykańska grupa producencka z USA, razem z amerykańską telewizją tubliczną PBS realizują 13-odcinkowy program o Polsce z cyklu "Culinary Travel". Jego tytuł brzmi "Flavour of Poland" ("Smak Polski"). Jakie stereotypy chcą przełamać autorzy serii? Co dokładnie chcą pokazać w niej pokazać?

Edyta Ślusarczyk i Robert Wachowiak siedemnaście lat temu osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. W USA stworzyli grupę producencką, która zajmuje się kręceniem filmów dokumentalnych. Jakiś czas temu wpadli na pomysł, aby zrealizować serial o Polsce, dzięki któremu obywatele USA nieco lepiej poznają nasz kraj i będą go kojarzyć z czymś więcej niż tylko z kiełbasą, pierogami i bigosem.

>>> Zobacz także:

W tym celu skontaktowali się z amerykańską telewizją publiczną, w której pojawiały się filmy promujące inne kraje świata.

Przygotowaliśmy trzy projekty i przedstawiliśmy je w amerykańskiej PBS. Zarząd stacji wybrał opcję kulinarną, ponieważ poprzez kuchnię najlepiej rozpromować kraj. Jedzenie jest tu tylko pretekstem, przyczynkiem do pokazania zabytków i miast.

- powiedziała Edyta Ślusarczyk.

Prowadzącą program została amerykańska aktorka polskiego pochodzenia, Aleksandra August, która z Polski wyjechała mając 3 lata. W każdym odcinku odwiedzi inny region naszego kraju, opowie o jego historii, dziedzictwie, zabytkach, kulturze i rozwoju. Ale to nie wszystko.

Idea jest taka, że Ola poznaje kraj swoich przodków poprzez potrawy, a po powrocie do domu w Los Angeles odtwarza jedno z dań.

- zdradziła Edyta.

Pierwsza seria 13-odcinkowego programu zostanie wyemitowana jesienią 2019 roku. Program będzie pokazany w 340 kanałach amerykańskiej telewizji i zobaczy go aż 300 mln obywateli USA.

Amerykanie będą mogli zobaczyć m.in.: Warszawę, Rzeszów, zamek Dubiecko pod Rzeszowem, Kraków, Zakopane, Katowice, Zabrze, Oławę, Wrocław, Poznań, Gniezno, Toruń, Malbork, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Olsztyn, Mrągowo, Białystok, Łomżę, Lublin, Kazimierz Dolny i Kielce i farmę bizonów w Kurozwękach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości