Fiołek trójbarwny – dlaczego warto go stosować?

Fiołek trójbarwny - zbliżenie na kwiat.
Fot. Sergi Escribano / Getty Images
Wiele z otaczających nas roślin posiada właściwości, które mogą pomóc nam w uporaniu się z uciążliwymi problemami zdrowotnymi. Jedną z takich roślin jest fiołek trójbarwny, szerzej znany jako bratek. Popularna roślina jest niezwykle skutecznym lekiem na trądzik. Regularnie spożywana herbata wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego, wspomagając odchudzanie.

Zastosowanie bratka to nie tylko przeciwdziałanie trądzikowi, ale także wielu innym chorobom oraz dolegliwościom. Z tego powodu, warto aby fiołek trójbarwny znalazł się w naszej domowej apteczce i towarzyszył nam w codziennej diecie. Jego właściwości doceniło wiele koncernów farmaceutycznych oraz spożywczych. Znajdziemy go w składzie kremów do twarzy, olejów, syropów, a nawet win. Ta niepozorna roślina rośnie zwykle na polach i jest łatwo dostępna dla każdego.

Fiołek trójbarwny – właściwości

Bratek zawdzięcza swoje działanie zawartym w nim między innymi bioflawnoidom, solom mineralnym, kwasom organicznym i witaminie C. Fiołek trójbarwny składa się z fioletowo żółtych płatków i cienkiej łodygi. W ziołolecznictwie wykorzystuje się ususzone młode pędy. Z kolei w gastronomii często przyozdabia się kwiatkami wykwintne dania i zupy. Jest on niezwykle popularnym środkiem, mającym na celu walkę z trądzikiem. Terapia ziołowa powinna trwać kilka miesięcy i mieć regularny charakter. Pierwsze efekty zobaczymy już po upływie miesiąca. Przeciwtrądzikowe działanie wynika z właściwości oczyszczających rośliny. Fiołek trójbarwny zmniejsza wydzielanie łoju, ułatwia wydalanie toksyn z organizmu i wygładza skórę. Regularnie spożywana herbata (co najmniej 2 razy dziennie) jest również polecana osobom, które chcą poprawić stan swoich paznokci i włosów.

Roślina pozwala także obniżyć ciśnienie krwi, działając rozkurczowo. Z tego względu jest polecana osobom, które mają problem z niewydolnością serca i z naczyniami krwionośnymi. Fiołek trójbarwny ma też wpływ na odchudzanie i walkę z nadwagą. Wykazuje właściwości przyspieszające przemianę materii. Picie naparów zwiększa uczucie sytości, tym samym ograniczając spożywanie dodatkowych posiłków. Bratek jest także stosowany do walki z innymi problemami skórnymi, takimi jak egzema, liszaj czy łuszczyca. Można stosować go w postaci nakładanych miejscowo okładów. Zawarte w roślinie flawonoidy stanowią świetny lek na obolałe mięśnie i reumatyzm. Wystarczy przyłożyć nasączony wywarem kompres na bolące miejsce, aby już po krótkiej chwili poczuć ulgę. Fiołek trójbarwny znajduje zastosowanie także w leczeniu dróg moczowych. Właściwości moczopędne i oczyszczające ułatwiają pozbycie się dolegliwości związanych z zapaleniem pęcherza, nerkami czy w przypadku kamicy nerkowej.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Fiołek trójbarwny – sposoby wykorzystania

Najpopularniejszą postacią, w jakiej wykorzystuje się zioła bratka, jest herbata . Roślinę możemy kupić w aptekach i sklepach zielarskich lub pokusić się o samodzielne ususzenie. Wybierajmy jednak miejsca położone z dala od dróg, nienarażone na skażenie spalinami i dymem z kominów. Kwiaty fiołka trójbarwnego należy zalać wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia na kilka minut. Przygotowany napój warto spożywać kilka razy dziennie po posiłku. Z uwagi na jego silny wpływ na trądzik, w pierwszej fazie stosowania możemy spodziewać się wysypu. Jest to zjawisko normalne, wynikające z usuwania toksyn z organizmu. Po oczyszczeniu krwi, krostki powinny zniknąć. Zazwyczaj trwa to około 2 tygodni.

Fiołek trójbarwny znajduje zastosowanie również jako napar. Wystarczy zalać wrzątkiem garść ziela, najlepiej w misce lub dużym garnku, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać odżywczą parę. Zabieg ten jest szczególnie polecany, jeśli walczymy z przewlekłym kaszel, astmą i zapaleniem oskrzeli. Napar można wykorzystywać także do przemywania oczu. Zmniejszy on powstałe obrzęki i cienie pod oczami. Fiołek trójbarwny można także zalać spirytusem, po dodaniu cukru otrzymując nalewkę. Przygotowaną miksturę pijemy w ilości około 4 mililitrów trzy razy dziennie. Okres w którym zbiera się kwiatki bratka trwa od maja do września. Po zebraniu zostawiamy je w suchym i zaciemnionym miejscu do momentu ususzenia.

Fiołek trójbarwny jest niezwykle popularną rośliną w krajach azjatyckich. Znajduje zastosowanie nawet w tak poważnych dolegliwościach, jak guzy w organizmie. Przygotowana herbata stanowi jeden z kluczowych elementów terapii Azjatów. Bratek, z uwagi na swoją skuteczność i pozytywne właściwości, staje się coraz bardziej popularnym elementem planów żywieniowych układanych przez dietetyków.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości