Fiołek alpejski – krótki poradnik dotyczący pielęgnacji i podlewania

fiołek alpejski różowy
Fernando Trabanco Fotografía/Getty Images
Źródło: Moment RF
Zapoznaj się z naszym artykułem, jeśli masz fiołka alpejskiego we własnym domu i chcesz się nim cieszyć jak najdłużej. Przekonaj się, jak należy go pielęgnować i w jaki sposób można go rozmnożyć.

Fiołek alpejski jest najchętniej uprawianą rośliną ozdobną w zimie. Popularność tej rośliny jest spowodowana przede wszystkim tym, że to jeden z niewielu kwiatów zakwitających w trakcie zimowej szarugi. Przepiękne kolorowe kwiaty fiołka alpejskiego, które właśnie w chłodniejszych miesiącach roku zachwycają nas swoim wyglądem, powinny być odpowiednio pielęgnowane, aby cieszyły nasze oko jak najdłużej.

Wyjątkowe, soczyste pod względem barw kwiaty fiołków alpejskich cieszą oko człowieka w ciężkim okresie zimowym, gdy człowiek jest spragniony światła słonecznego i kolorów. Jak dbać o fiołek alpejski również latem?

Fiołek alpejski – pielęgnacja w domu i wymagania

Fiołka alpejskiego najlepiej trzymać w miejscu, w którym jest półcień. Warto o tym pamiętać w okresie letnim, ponieważ zbyt duże nasłonecznienie może szybko zniszczyć naszą roślinę. Najlepiej ustawić go na parapecie od strony północnej. Dobrze uprawia się ją także w ciemnych mieszkaniach. Często stanowi główny kwiat ozdobny w łazienkach, podobnie jak storczyki.

Fiołek alpejski nie potrzebuje dużej doniczki, ponieważ nie wypuszcza długich i rozległych objętościowo korzeni. Można go posadzić w zwykłej ziemi ogrodowej lub przeznaczonej do kwiatów kwitnących. Ziemia nie musi być wyjątkowo żyzna, dlatego jest to jedna z najłatwiejszych roślin w domowej uprawie.

Jak często należy podlewać fiołka alpejskiego?

Zasadniczo podłoże fiołka alpejskiego powinno być cały czas dość wilgotne , dlatego dobrze jest go podlewać niewielką ilością wody co 6-7 dni lub nieco rzadziej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by nie przelać rośliny, dlatego dobrze jest wybrać doniczkę z otworami, przez które wypłynie ewentualny nadmiar wody.

Istotny jest także sam sposób podlewania i można powiedzieć, że właśnie pod tym względem fiołek jak najwrażliwszy. Najlepszą metodą jest nalewanie wody na podstawkę doniczki, z której roślina sama sobie pobierze odpowiednią ilość płynu. Zazwyczaj roślina nawadnia się w ciągu 30 minut. Jeśli po tym czasie na podstawce nadal pozostaje woda, to najlepiej ją wylać, a po tygodniu, o podobnej godzinie powinno się powtórzyć podlewanie. Do podlewania warto używać odstanej wody. Nie musi to być jakaś specjalna woda, może być nawet zwykła woda z kranu, byleby była odstana.

Fiołek alpejski po przekwitnięciu powinien być odpowiednio pielęgnowany, za co nam się na pewno odwdzięczy długim okresem kwitnienia (nawet do 3 lat). Przede wszystkim nie należy usuwać fiołka z pomieszczenia, w którym przebywał do tej pory. Warto pozostawić go w tym samym miejscu i nadal regularnie podlewać.

Czy trzeba nawozić fiołka alpejskiego?

Nawożenie fiołka nie jest wymagane, ale oczywiście na pewno znacząco wzmocni naszą roślinę, więc warto się na to zdecydować. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wolno tego robić w innym czasie niż okres kwitnienia rośliny. Nawożenie wykonujemy poprzez dodanie do wody nawozu uniwersalnego w ilości podanej na opakowaniu, a następnie taką miksturą podlewamy roślinę. Nawóz należy rozrabiać z odstaną wodą, bezpośrednio przed podlewaniem.

Domowe rozmnażanie fiołka

Czy samodzielne rozmnażanie fiołka alpejskiego jest bardzo trudne? Okazuje się, że może sobie z tym poradzić w zasadzie każdy. Trzeba tylko poznać kilka zasad, jak powinno to przebiegać i wykorzystać najważniejsze porady, którymi chętnie się dzielą miłośnicy domowych roślin.

Cyklamen najczęściej rozmnaża się na dwa sposoby, czyli poprzez bulwy lub z nasion. Prostsza jest ta pierwsza metoda. Jak dokładnie powinno przebiegać takie rozmnażanie?

Można go dokonać dopiero po obumarciu liści. Bulwę należy wyciągnąć z doniczki, a dodatkowo przygotować małe doniczki do rozmnażania. Trzeba wypełnić je drenażem i ziemią gliniastą. Natomiast samą bulwę należy przeciąć na pół, ale tak, aby każda część miała pąki liściowe. Miejsca, w których dokonano cięcia trzeba posypać siarką w proszku, a następnie wsadzić je do wcześniej przygotowanych małych doniczek.

Po tym wystarczy tylko pilnować odpowiedniej temperatury. Sadzonki najlepiej przyjmują się w chłodnych pomieszczeniach, gdzie jest między 13 a 16 stopni Celsjusza.

Zobacz też:

Rozmnóż fiołka i wyhoduj ananasa. Poznaj metody ogrodnika

Żywe kamienie szczęścia i roślina pająk, czyli dziwolągi w doniczkach, które wprawią was w spore zdumienie

"Moda na zielone", czyli zainteresowanie kolekcjonowaniem kwiatów. Za niektóre ludzie płacą kilka tysięcy złotych

Zobacz video: Gdy rośliny w domu wyglądają "niewyraźnie"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości