Feromony - co to takiego? Jak działają feromony damskie i feromony męskie?

Para, która się przytula
Fot: Kateryna Soroka / gettyimages.com
Feromony są substancjami zapachowymi powszechnie wytwarzanymi przez rośliny i zwierzęta. Służą do komunikowania się, często w celach wabienia partnera lub partnerki. Wielu badaczy uważa, że człowiek także wytwarza feromony, aby wzbudzać pożądanie u płci przeciwnej. Coraz popularniejsze stają się syntetyczne feromony damskie i feromony męskie w formie perfum. Czy feromony działają? Kilkadziesiąt badań naukowych potwierdza, że tak.

Naturalne feromony to substancje chemiczne, które są wydzielane na zewnątrz organizmu w formie zapachu. Za ich pomocą przedstawiciele różnych gatunków komunikują się ze sobą, informują o zagrożeniu lub wabią osobnika płci przeciwnej.

Ludzkie feromony od wielu lat są zagadką i przedmiotem badań wielu naukowców. Po raz pierwszy wspominał o nich lekarz Gustav Jager. Uważał on, że każdy zapach posiada swój swoisty “podpis”. Pod koniec lat 50. XX wieku dwóch chemików nadało temu zjawisku nazwę “ feromony ”, która obowiązuje do dziś. Do tej pory nie udało się chemicznie wyizolować i podać struktury chemicznej ludzkich feromonów , jednak liczne eksperymenty i badania wykazują, że te związki chemiczne są przez człowieka produkowane i uwalniane na zewnątrz i sprawiają, że do niektórych osób czujemy szczególnie silne przyciąganie i pociąg seksualny.

Badacze są zdania, że feromony ludzkie są wydzielane z potem w okolicach narządów płciowych, pod pachami, w pachwinach. Obecne są także w ślinie i w spermie. Feromony są bezwonne , nie posiadają zapachu, a jedynie swoją specyficzną woń odbieraną za pomocą specjalnego narządu. Za ich odczuwanie ma odpowiadać umiejscowiony w przegrodzie nosowej narząd lemieszowo-nosowy. Według obecnych danych ten narząd posiada prawie połowa populacji. Feromony działają przede wszystkim na mózg, a dokładniej - podwzgórze odpowiedzialne za emocje i instynkty.

Feromony damskie

Feromony dla kobiet są sposobem na zwrócenie na siebie uwagi mężczyzny. To afrodyzjak mający sprawić, że używająca go kobieta będzie atrakcyjniejsza od innych w oczach płci przeciwnej.

Najbardziej znanym eksperymentem, który udowadniał wydzielanie przez kobiety feromonów , jest badanie Marthy McClintock przeprowadzone w 1998 roku na grupie kobiet osadzonych w więzieniu. Przedstawiła ona zjawisko synchronizacji cyklu menstruacyjnego u kobiet, które przebywają ze sobą przez dłuższy czas. Działo się tak za sprawą komunikatów zapachowych wydzielanych i odbieranych między sobą przez te kobiety, czyli feromonów .

Dalsze badania wykazały istnienie kopuliny, feromonu wytwarzanego w pochwie podczas owulacji. Kopulina podnosi u mężczyzn poziom testosteronu i sprawia, że dana kobieta w oczach mężczyzny jest odbierana jako atrakcyjniejsza i jest on gotowy odbyć z nią stosunek seksualny. Przed owulacją w niewielkich ilościach kobiety wydzielają androstenol , odpowiadający za atrakcyjność u płci przeciwnej. Natomiast kobiety w ciąży wydzielają estratetraenol, który działa odprężająco na mężczyzn i wzbudza w nich instynkty opiekowania się kobietą.

Wszystkie te feromony są wytwarzane także syntetycznie w laboratoriach i można je kupić w formie perfum. Perfumy z feromonami działają jako silny wabik seksualny. Feromony można kupić w drogeriach i w sklepach internetowych. Kobiety chętnie z nich korzystają i tworzą własne mieszanki, dodając do buteleczki różne feromony .

Feromony męskie

Po użyciu męskich feromonów mężczyzna staje się bardziej pewny siebie i atrakcyjny w oczach kobiet. Ich zwolennicy twierdzą, że dzięki nim mają większe powodzenie u płci przeciwnej i kobiety chętniej nawiązują z nimi relacje. Istnieją cztery główne feromony dla mężczyzn :

1. Androstenon

Jest pochodną testosteronu. Sprawia, że wyczuwające go kobiety stają się zrelaksowane i odprężone, zwłaszcza te będące blisko owulacji. Mężczyzna za sprawą androstenonu jest postrzegany jako silniejszy i dominujący.

2. Androsteron

Działa na kobiety uspokajająco i budzi w nich poczucie bezpieczeństwa przy mężczyźnie, który wydziela androsteron. Również inni mężczyźni odbierają takiego samca jako kompetentniejszego i wzbudzającego zaufanie.

3. Androstenol

Mężczyzna, który wydziela androstenol, jest odbierany przez kobiety jako przyjazny i ciepły. Kobiety chętniej nawiązują z nim relacje, ponieważ sprawia wrażenie przystępnego.

4. Androstadeion

Jest to feromon, który pobudza seksualnie kobiety i wzbudza w nich poczucie bezpieczeństwa.

Podobnie jak feromony kobiece, feromony dla mężczyzn można kupić. Są one dostępne w formie perfum i wody kolońskiej. Działanie feromonów nie zostało do końca potwierdzone jako skuteczne. Większość badaczy jest jednak przekonana co do ich istnienia i wpływu na płeć przeciwną.

Zobacz film: Afrodyzjaki, czyli co? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości