Fałszywe połączenie – czy jest niebezpieczne? Jak rozpoznać fałszywy telefon?

Kobieta, która sprawdza coś w telefonie
Fot: Manuel Breva Colmeiro / gettyimages.com
Fałszywe połączenie to funkcja, w którą wyposażone były m.in. niektóre starsze telefony. Współcześnie można pobrać specjalną aplikację generującą fałszywe połączenia. Np. aplikacja Fałszywy telefon daje możliwość wygenerowania powiadomienia o połączeniu telefonicznym, które tak naprawdę nie istnieje.

Pod nazwą fałszywe połączenie kryje się też stosunkowo nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Wystarczy odebrać połączenie z podejrzanego numeru, by stracić nawet kilkadziesiąt złotych. Podejrzane numery zaczynają się od cyfr, które sugerują kosztowne połączenie z obcym krajem. Fałszywe telefony są też coraz częściej wykorzystywane przez oszustów, dlatego przy odbieraniu nieznanego połączenia trzeba być ostrożnym.

Fałszywe połączenie – funkcja w telefonie

Nowoczesne aparaty telefoniczne są tak wyposażone, aby sprostać wielu nietypowym potrzebom użytkowników. Taką funkcją są właśnie fałszywe telefony . W jakim celu można ją włączyć? Fałszywy telefon jest przydatny w sytuacjach, kiedy potrzebujemy wymówki do opuszczenia danego miejsca, szybkiego zakończenia spotkania czy rozmowy. Dzwonek połączenia można traktować jako pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, kiedy dźwięk komórki może wystraszyć potencjalnego napastnika. W końcu fałszywe połączenie traktuje się jako możliwość żartu, który można zrobić swoim znajomym. Przychodzący telefon podpisany w oryginalny sposób może zaskoczyć lub rozśmieszyć bliskie osoby. Fałszywe telefony wyglądają tak samo jak te prawdziwe, więc trudno jest rozpoznać oszustwo i doszukać się widocznych różnic.

Fałszywe telefony jako funkcja w telefonie może być włączona lub wyłączona z poziomu aplikacji.

Fałszywe telefony – aplikacja

Fałszywe dzwonienie jest możliwe przez aplikację, którą można za darmo zainstalować ze sklepu. Dzięki niej można udawać, że fałszywe numery dzwonią do nas w wybranym momencie. Założenie jest to samo, co w przypadku gotowej funkcji w telefonie. Wybieramy w aplikacji fałszywy numer telefonu , który ma pozorować przychodzące połączenie. Opcje programu są zwykle dość rozbudowane, dlatego możemy wybrać zarówno czas nadejścia połączenia (można zaplanować kilka połączeń), jak i samodzielnie skonstruować numer dzwoniący . Fałszywe numery telefonów można też uzupełnić wybranym przez nas obrazem umieszczonym w tle ekranu, który pojawia się w trakcie przychodzącej rozmowy. W niektórych programach jest możliwość ustawienia nawet fałszywych SMS-ów . Można samodzielnie wybrać treść wiadomości i miejsce, gdzie ma się pojawić – czy w skrzynce odbiorczej, czy w nadawczej. Aplikacja fałszywe połączenie na Android ma już wiele wersji do pobrania. Można zainstalować wariant z bardziej wąskim zakresem ustawień np. ze zdjęciem dziewczyny lub policjanta w tle. Aplikacje tego typu są oceniane dość pozytywnie, ze średnią powyżej 4.0. Osoby, które je instalują, zachwalają możliwość zrobienia żartu swojej rodzinie lub znajomym.

Fałszywe numery telefonów – sposób na oszustwo

Coraz częściej fałszywe numery telefonów wykorzystywane są do wyłudzeń i innych przestępstw. Przychodzące fałszywe połączenia są niekiedy inicjowane przez systemy automatyczne. Często stosowaną przez oszustów praktyką jest też podawanie się za przedstawicieli różnych firm, np. telekomunikacyjnych czy dostawców energii. Kontakt z takimi osobami grozi utratą danych lub pieniędzy. Jeszcze bardziej niebezpieczne są fałszywe telefony z numerem kierunkowym +225, +243 czy +252, które pochodzą z regionów np. Republiki Konga czy Somalii. Takie przychodzące połączenie dzwoni bardzo krótko. Oszuści liczą więc na to, że po pojawieniu się nieodebranego połączenia osoba będzie chciała oddzwonić. Jest to duży błąd, ponieważ rozmowa z takim numerem jest bardzo kosztowna (100-150 zł). Co zrobić, aby się ochronić przed takimi fałszywymi połączeniami ? Niestety nie ma na to sprawdzonej metody. Jedyne, co można zrobić, to nie oddzwaniać na podejrzane numery (z nieznanym numerem kierunkowym lub nienaturalnie długie) oraz sprawdzić je w Internecie. Istnieje wiele stron z listą numerów oznaczonych jako spam czy oszustwo. W razie wątpliwości i problemów można też skontaktować się z Centrum Informacji Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz film: Głuche telefony z Afryki. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości