Fasola - jak ją gotować? Odmiany fasoli i jej wartości odżywcze

Miska z czerwoną fasolą
Fot: Tharakorn Arunothai,EyeEm / gettyimages.com
Łatwa, zdrowa i ekonomiczna - fasola to najlepsza tajna broń w naszej kuchni. Co prawda fasola w puszce jest wygodnym rozwiązaniem, ale umiejętność gotowania fasoli sprawi, że twoje dania będą smaczniejsze i zdrowsze. Podpowiadamy, jak przygotować fasolę zarówno w garnku, jak i w wolnowarze.

Zobacz też: Gluten - czym jest i czy szkodzi? >>>

Jak dobrze przygotować fasolę do obróbki termicznej? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey i fasolowa ekspertka Pani Janina Molek opowiedzieli nam o niesamowitych właściwościach tej rośliny strączkowej. We wspólnej książce kucharskiej zaprezentowali przepisy na Pięknego Jasia, które zmienią to, jak widzicie te niepozorne strączki.

Jedliście kiedykolwiek wegańską fasolkę bo bretońsku? Mikołaj Rey przygotował ją specjalnie dla groomerki Iwony Awenckiej.

Zobacz też: Domowa hodowla kiełków krok po kroku >>>

Fasola to niezwykle zdrowe warzywo strączkowe, które warto uwzględnić w każdej diecie. Jest niezwykle bogata w białko roślinne, antyoksydanty, witaminy z grupy B oraz minerały. Jedynym przeciwwskazaniem do spożycia fasoli, ze względu na jej ciężkostrawność, są dolegliwości żołądkowe. Najbardziej kaloryczne odmiany fasoli to: fasola biała, czarna i czerwona. Najmniej kaloryczna jest fasola zielona.

Fasola - jak gotować? Zanim zaczniesz

Sprawdź termin ważności na opakowaniu fasoli. Suszona fasola jest dobra przez dwa lata, ale najlepiej spożyć ją w przeciągu roku od zbioru. Zawsze przepłucz fasolę, zanim zaczniesz ją gotować i upewnij się, że nie ma w niej kamyczków, gałązek czy liści. Zaplanuj gotowanie tak, aby mieć jeszcze czas na namoczenie fasoli. Jeśli masz mało czasu, wybierz soczewicę lub fasolę azuki, które nie potrzebują wcześniejszego moczenia.

Zobacz też: Kiedy żywność eko jest naprawdę eko? >>>

Planując zakupy, pamiętaj, że z jednej szklanki suszonej fasoli otrzymuje się około 3 szklanki ugotowanej.

Rodzaje fasoli - jaką wybrać?

Istnieje wiele odmian fasoli , dlatego wybierz rodzaj do potrawy, jaką chcesz przygotować - niektóre świetnie nadają się do zupy lub gulaszu, inne po ugotowaniu zachowują kształt, przez co sprawdzą się w sałatkach. Coraz więcej egzotycznych odmian jest dostępnych w Polsce. Warto je wypróbować. Oto niektóre z nich:

  • azuki - ta drobna fasola szybko się gotuje i jest słodka w smaku; często używana jest w kuchni azjatyckiej do deserów, ale także sprawdzi się w sałatce, zupie czy gulaszu,
    • czarne oczko - ta mała fasolka jest biała, a jej nazwa bierze się od charakterystycznego czarnego znamienia; najpopularniejsza na południu Ameryki Północnej, wykorzystywana jest do różnego rodzaju gulaszów i zup,
      • czarna fasola - wywodząca się z Ameryki Łacińskiej czarna fasola jest idealna do zupy i gulaszu; ze względu na antocyjany, które nadają jej czarny kolor, ta odmiana ma najsilniejsze właściwości przeciwutleniające,
        • biała fasola - występuje w różnych odmianach, np. fasola perłowa , fasola jaś czy włoska cannellini; odżywcza (bogata w białko), ale i ciężkostrawna ze względu zawartość siarki; łagodna w smaku, fasola czerwona - razem z kukurydzą najpopularniejszy składnik kuchni meksykańskiej; idealna do różnych dań, w tym sałatek,
          • zielona - niskokaloryczna i niezwykle zdrowa, reguluje poziom cukru i pomaga w utracie wagi,
            • nerkowata ( fasola kidney ) - sycąca i odżywcza, ale o niskiej zawartości tłuszczu i niskim indeksie glikemicznym; ta pyszna odmiana zawdzięcza swoją nazwę nietypowemu kształtowi nerki; przed gotowaniem koniecznie namocz tę fasolę przez dłuższy czas - inaczej będzie ciężkostrawna,
              • Pinto - nazwa tej fasoli pochodzi od jej pięknego ubarwienia (bordowe kropeczki); stosowana w Ameryce Południowej i Meksyku w gulaszu i chili.

                Fasola - jak gotować?

                Moczenie

                Ten krok w przygotowaniu fasoli jest istotny, ponieważ sprawi, że będzie ona łatwiej się gotować i będzie łatwiejsza do strawienia. Fasolę możesz namoczyć na trzy sposoby:

                • wolna metoda: zalej fasolę w misce wodą z zapasem ok. 5 cm, dodaj dwie łyżki soli na 500 g i pozostaw na noc (4-12 godzin), odcedź i przepłucz,
                  • szybka metoda: zalej fasolę w garnku wodą z zapasem ok. 5 cm, dodaj szczyptę soli i zagotuj; po zagotowaniu pozostaw na godzinę, odcedź i przepłucz.
                    • Bez namaczania: jeśli nie masz czasu na moczenie, po prostu gotuj fasolę godzinę lub dłużej; stosując tę metodę pamiętaj, aby woda zawsze pokrywała fasolę.
                      Zobacz film: Rośliny strączkowe w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

                      Gotowanie

                      Aby dodać smaku fasoli, możesz gotować ją w bulionie zamiast w zwykłej wodzie. Warto również urozmaicić jej smak dodając sól, kminek, cynamon, kolendrę lub chilli.

                      Fasolę możesz skutecznie ugotować w trzech naczyniach:

                      • w garnku: włóż fasolę i zalej wodą z zapasem co najmniej 5 cm; gotuj na małym ogniu, delikatnie mieszając co jakiś czas; w zależności od rodzaju, fasola będzie dobra po 15 minutach (czerwona) lub nawet 3-4 godzinach (fasola lima),
                        • w wolnowarze: włóż fasolę i zalej wodą z zapasem co najmniej 5 cm; ustaw maszynę na niską moc i gotuj fasolę 3-6 godzin; jeśli używasz fasoli nerkowatej, gotuj ją najpierw w garnku przez 10 minut, co sprawi, że będzie łatwiejsza do strawienia,
                          • w szybkowarze: włóż fasolę i zalej wodą z zapasem co najmniej 5 cm; dodaj sól, przyprawy oraz łyżkę oleju, aby zapobiec zatkaniu wentyla; pamiętaj, aby nie przekraczać maksymalnego poziomu wypełnienia; gotuj na wysokim ciśnieniu przez 5-10 minut (mała fasola) lub 35-40 minut (większa fasola); namoczona wcześniej fasola będzie gotowa szybciej.

                            Jak sprawdzić, czy fasola jest już ugotowana?

                            Aby upewnić się, że twoja fasola jest już gotowa, nałóż łyżkę i podmuchaj: skórka powinna się podwinąć i zmarszczyć. Spróbuj - powinna być całkowicie miękka, ale nie papkowata. Pozostaw fasolę, aby ostygła w wodzie.

                            Wskazówka:

                            Nie wyrzucaj wody po gotowaniu - przyda się jako wegetariański bulion. Można ją przechowywać w zamrażarce nawet do 6 miesięcy.

                            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości