Które części ciała przestaną nam być potrzebne? Ewolucja wciąż nas zmienia!

Choć słowo „ewolucja” może kojarzyć nam się przede wszystkim z czasami sprzed setek tysięcy lat, w swoim podstawowym znaczeniu dotyczy nas ona również dziś. Co więcej, genetycy twierdzą, że obecnie ewolucja przyspieszyła i wciąż zmienia ludzkie ciało. Jak będzie wyglądać człowiek przyszłości?
  • Na czym polega współczesna ewolucja człowieka?
    • Ile trwają ?
      • Jak będą wyglądali przyszłości?

        Na czym polega współczesna ewolucja człowieka?

        To, że rozwój medycyny, osiadły tryb życia i poprawiające się warunki bytowe praktycznie wyeliminowały dobór naturalny, nie oznacza, że nie dotyczy nas ewolucja – tak twierdzą biolodzy przywołani w artykule z najnowszego magazynu „Focus”. Jak zauważył profesor Nathan Lents z Uniwersytetu w Nowym Jorku, autor książki „Człowiek i błędy ewolucji”, dobór naturalny jest tylko jednym ze sposobów ewolucji gatunków.

        Obecna ewolucja człowieka dotyczy przede wszystkim zmian zachodzących w nas na poziomie genetycznym. Następująco wyjaśnił to nasz gość, doktor Michał Podgórski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

        Najpierw należy wytłumaczyć, jak zachodzi ewolucja w podstawowym znaczeniu tego słowa. Dzieje się ona przez przypadek. Jest wypadkową mutacji. Gen mutuje się, powodując jakąś „anomalię”, która się przyjmuje w wyniku lepszego przystosowania tej mutacji do środowiska. Dzięki ewolucji organizm człowieka był w stanie dostosować się do warunków, w jakich przyszło mu żyć, zapewnić sobie przetrwanie i rozmnożyć się.

        Zobacz także: Argumenty za i przeciw biotechnologii i inżynierii genetycznej

        Ile trwają zmiany ewolucyjne?

        Jak przypomniał doktor Podgórski, ewolucja oparta na procesach mutacji genetycznej zachodzi przez długi czas – liczony w setkach tysięcy, a nawet milionach lat. Mutacje te potrzebują bowiem dużo czasu, by stać się powszechnymi. Jako przykład autor artykułu w magazynie „Focus” podaje zmianę genetyczną ułatwiającą dorosłym trawienie laktozy:

        Cecha ta występuje znacznie częściej w Europie niż w Afryce, nie mówiąc już o Azji, gdzie dorośli niemal w ogóle nie spożywają mleka. Pierwsze mutacje odpowiedzialne za nią pojawiły się już 8 tys. lat temu, kiedy udomowiliśmy bydło, ale dopiero przed 3 tys. lat zaczęły się rozprzestrzeniać na dużą skalę. Dziś ma je w swoim DNA ok. 90 proc. Europejczyków.

        Jednocześnie w artykule przytoczono opinie badaczy zajmujących się ludzkim DNA, którzy twierdzą, że obecnie ewolucja nie tylko się nie zatrzymała, ale wręcz przyspiesza, co wynika m.in. z tempa zmian cywilizacyjnych i działania naszych organizmów, które próbują się do nich dostosować.

        Zobacz także: Włosy rosną u różnych osób w różnym tempie - co wpływa na to, jak szybko rosną włosy?

        Jak będą wyglądali ludzie przyszłości?

        Na podstawie zmian zachodzących w naszym stylu życia naukowcy prognozują zmiany w wyglądzie człowieka, które nastąpią na przestrzeni kilku pokoleń. Jak zatem będą wyglądać nasi następcy?

        • Nie będą posiadać umiejętności poruszania uszami. Niektóre osoby „odziedziczyły” tę zdolność po zwierzętach, które nastawiają uszy w celu nasłuchiwania otoczenia.
          • Zaniknie ich kość ogonowa – również ozostałość po świecie zwierząt, która obecnie jest człowiekowi zupełnie niepotrzebna.
            • Zaniknie ich wyrostek robaczkowy.
              • Zmniejszą się ich mózgi, przy czym nie oznacza to, że będą mniej inteligentni. Wręcz przeciwnie – my sami w porównaniu z człowiekiem sprzed 10 tysięcy lat mamy mózgi mniejsze o 15%. Są one po prostu coraz bardziej „kompaktowe”.
                • Będą mieli coraz mniej zębów – już dziś nie wszystkim wyrzynają się ósemki. Zęby staną się też mniejsze, ponieważ nasz pokarm wymaga coraz mniej żucia przed spożyciem.
                  • Ze względu na czas, jaki spędzamy przed komputerem, wpatrując się w szczegóły na monitorze, możliwe jest, że ich gałki oczne będą większe, a oko przystosowane do bliskowidztwa.
                    • Będą mniej owłosieni, zaniknie u nich także zjawisko „gęsiej skórki”, które również jest pozostałością ze świata zwierząt. Miało ono za zadanie nastroszyć nasze włosy w razie zagrożenia, żebyśmy w oczach potencjalnego drapieżcy wyglądali na większych. Włosy, które mają nas osłaniać i chronić, również nie będą już potrzebne.
                      • Niska jakość nasienia powodem poronień?
                        • Wiek płodności spada
                          • Czym jest niepłodność wtórna?
                            • Psychiatra: długotrwały stres zmienia strukturę mózgu

                              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości