Escape room to zabawa dla wszystkich

Escape game logo
Fot. Olivier Le Moal/ Getty Images
„Pokój ucieczki” lub „pokój zagadek” – tak można przetłumaczyć na język polski określenie „escape room”. To stosunkowo nowa forma wspólnej rozrywki, która polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju poprzez rozwiązywanie zagadek przygotowanych przez organizatora.

W wielu polskich miastach funkcjonuje co najmniej kilka lub kilkanaście escape roomów. W każdym inne pomysły i zagadki, które mają pomóc odwiedzającym dobrze się bawić, spędzając czas na ich rozwiązywaniu. Ta forma spożytkowania wolnego czasu zyskuje rzesze sympatyków, a escape roomy proponują coraz bardziej wymagające łamigłówki.

Co to jest escape room?

Skoro escape room to rozrywka dla osób w każdym wieku, to jej zasady muszą być zrozumiałe dla wszystkich. I tak właśnie jest. Escape roomy mogą odwiedzać również dzieci, ponieważ spora część oferty dostosowana jest do ich rozwoju emocjonalnego. Natomiast osoby dorosłe mogą przebierać w różnorodnych zagadkach jak w przysłowiowych ulęgałkach. I choć ogólna zasada dla młodszych i starszych jest taka sama – wyjść jak najszybciej z zamkniętego pokoju – to zagadki przygotowane przez organizatorów w escape roomach mogą różnić się skalą trudności. Każdy gracz powinien sprostać wyzwaniom, które wymagają od niego myślenia i sprytu. Jeśli uczestnicy zabawy nie są w stanie podjąć się zagadek o najwyższym poziomie trudności w escape roomach, to mogą skorzystać z tych o średnim lub niższym stopniu zaawansowania. Zupełnie jak w grach komputerowych, od których zresztą wywodzi się ten typ rozrywki. Pokoje zagadek to przeniesienie zasad ze świata wirtualnego do rzeczywistości. Dzięki temu wyzwania w escape roomach w Polsce i na świecie zyskały całkowicie nowy wymiar i potrafią dostarczać zupełnie nowych wrażeń.

Na czym polega zabawa w escape roomie?

Żeby rozgrywka zamieniła się w ekscytującą przygodę, do rozwiązywania zagadek w escape roomie potrzeba przynajmniej dwóch osób. Dlaczego? Bo niektórych łamigłówek nie da się rozwikłać w pojedynkę. Poza tym escape room ma być formą zabawy dla całej grupy znajomych, dlatego zadania pomyślane są w ten sposób, by rozwijać kooperację między graczami oraz pracę w zespole. Właściwe komunikowanie się ze sobą ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli zespół działa bardzo sprawnie, a poszczególni jego członkowie potrafią ze sobą współpracować, wyjście z pokoju zagadek przed ustalonym z góry czasem nie powinno stanowić problemu. Jak wygląda zabawa w escape roomach? Najpierw gracze czytają scenariusz i zapoznają się z pokojem wypełnionym różnego rodzaju rekwizytami. Następnie wyznaczany jest czas rozgrywki – z reguły jest to 45–90 minut. Ostatni etap to zamknięcie w pokoju, rozwiązywanie zagadek i dojście do celu, czyli wielka ucieczka z pokoju. Escape roomy proponują różnego rodzaju klimat pokojów zagadek. Horror, sensacja, kryminalna intryga, przygoda, bajki dla najmłodszych – każdy może znaleźć taką kategorię rozrywki, która najbardziej mu odpowiada. Również okoliczności, w jakich odwiedza się escape roomy, można dobierać w zależności od okazji i wolnego czasu. Urodziny w escape roomie, imprezy integracyjne dla firm, rodzinny weekend, a wyjście na randkę – właściciele pokoi zagadek otwarci są na każdą formę współpracy. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zarezerwować escape room według własnych preferencji i oczekiwań.

>>> Może cię zainteresuje: Cała prawda o Trójkącie Bermudzkim – tajemnice, ciekawostki, historia

Zasady w escape roomach

Według organizatorów gier w escape roomach, dlatego są one tak atrakcyjną formą zespołowej rozrywki, ponieważ rozwijają kreatywność, integrują zespoły firmowe oraz pozwalają poznać się bliżej poza środowiskiem zakładu pracy, uczą zaufania i poznawania samych siebie od całkowicie innej strony. Escape roomy bywają także wykorzystywane w trakcie procesów rekrutacyjnych dla dużych korporacji. Gra i rozwiązywanie zagadek potrafią sprawdzić kwalifikacje interpersonalne przyszłych pracowników, umiejętność pracy w grupie, zdolności przywódcze. Z kolei zabawa przyszłych narzeczonych w parach może być sprawdzianem, czy w trudnych chwilach obie strony będą mogły na siebie liczyć.

Cechy i umiejętności przydatne w escape roomach:

  • analityczne myślenie,
    • praca zespołowa,
      • zręczność,
        • kreatywność,
          • spostrzegawczość,
            • kojarzenie faktów.

              W Polsce funkcjonuje ponad tysiąc escape roomów. Mogą różnić się liczbą pokoi i kategoriami zabawy. To niekiedy ogromne hale, podzielone na mniejsze przestrzenie, w których etapami zdobywa się kolejne komnaty, albo kameralne salki z jednym pokojem zagadek. Do przygotowania escape roomu niepotrzebne są wcale duże pomieszczenia. Często wystarczy tylko dobry pomysł na scenariusz. Wchodząc do escape roomu, płaci się za konkretny pokój z zagadkami, a kwotę można podzielić na wszystkich uczestników. Ceny za zabawę w escape roomach kształtują się na poziomie 100–200 zł.

              Zobacz film: Jak motywować dziecko do mówienia po angielsku za granicą. Źródło: Dzień Dobry TVN

              >>> Zobacz też: 

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej 
              Materiał promocyjny

              Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej