Parenting

Najstarsze matki świata. Ile mają lat kobiety decydujące się na późne macierzyństwo?

dziecko

JaCZhou/ Getty Images

Parenting

Najstarsze matki świata. Ile mają lat kobiety decydujące się na późne macierzyństwo?

dziecko

JaCZhou/ Getty Images

To temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety coraz rzadziej decydują się na wczesne macierzyństwo, jednak, tak późne wybiera niewiele. Jak radzą sobie najstarsze matki świata?

Erramatti Mangayamma – najstarsza matka świata

O posiadanie dzieci starała się 57 lat. W końcu, dzięki metodzie in vitro, zaszła w ciążę i urodziła w wieku 74 lat. Zarodki zostały pobrane od anonimowej dawczyni, a plemniki od biologicznego ojca dziecka, który ma obecnie 79 lat. Rok temu na świat przyszły bliźniaczki. Ważyły po 2 kilogramy i były zdrowe.

Na początku sam nie mogłem w to uwierzyć. To cud medyczny (…) Biorąc pod uwagę jej wiek, byliśmy przygotowani na wszelkie komplikacje, które mogły się pojawić podczas porodu. Ku naszemu zdziwieniu wszystko poszło gładko

- mówił dr Umashankar, który sprowadził dzieci kobiety na świat.

Daljinder Kaur – matka z Indii

Przez pewien czas to ona była uznawana za najstarszą matkę świata. Kiedy rodziła, miała 72 lata. Po kilku latach leczenia niepłodności, lekarze zaproponowali kobiecie metodę in vitro. Syn kobiety przyszedł na świat w kwietniu, 2016 roku. Rodzice chłopca, pytani wówczas przez znajomych, co stanie się z chłopcem po ich śmierci odpowiadali, że tym zajmie się Bóg, dlatego oni się nie martwią.

67-latka urodziła dziecko

Maria del Carmen Bousada de Lara, w chwili porodu miała 67 lat. I w tym przypadku wybrano metodę in vitro. Potem przyznała, że oszukała lekarzy, mówiąc, że w momencie podjęcia terapii hormonalnej miała 55 lat. Wówczas miała 66 lat. Zmarła na raka w 2009 roku, osierocając dwuletnich synów. W jednym z udzielonych wywiadów wyznała, ze gdyby przyszło jej umrzeć wcześnie, jej dziećmi zaopiekuje się rodzina i tak właśnie się stało.

Naturalna ciąża w późnym wieku 

Brytyjka Dawn Brooke swoją ciążą i porodem zapisała się w księdze rekordów Guinnessa. W wieku 59 lat zaszła w ciążę naturalnie i także naturalnie urodziła.

W zeszłym roku głośno było także o kobiecie z Chin, 67-letniej lekarce, która naturalnie zaszła w ciąże. Poród odbył się jednak przez cesarskie cięcie.

Najstarsza matka w Polsce

Barbara Sienkiewicz, aktorka, w wieku 60 lat urodziła bliźnięta. Jak mówiła, w rozmowie z Dzień Dobry TVN, kiedy pojawiła się ciąża, ona zdecydowała się ją utrzymać. Całą rozmowę zobaczycie pod tym linkiem. 

Macierzyństwo z przyjaciółką? Czemu nie! Zobaczcie wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Daria Ładocha szczerze o traumatycznym porodzie: "Powiedziano mi, że moje dziecko nie przeżyło"

Dorota Szelągowska szczerze o dawnych kompleksach i małżeństwie z Adamem Sztabą. "Nasze drogi po prostu się rozeszły"

Kasia Struss i jej pracowity urlop w Polsce. "Praca modelki to są wakacje przy macierzyństwie"

Co sądzisz o tym artykule?
77
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
30.06.2021
Kocurek
Ciekawe, że takie stare kobiety miały dzieci