EMA o szczepionce AstraZeneca: "Korzyści ze stosowania przewyższają ryzyko działań niepożądanych"

RUPTLY/x-news
Przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca - taki komunikat przekazała Europejska Agencja Leków (EMA). Jak dodała, ogólny stosunek korzyści płynących z preparatu AstraZeneca do ryzyka z nim związanego "pozostaje pozytywny".

EMA o szczepionce AstraZeneca

Europejska Agencja Leków wydała komunikat, w którym potwierdza, że ​​ ogólny stosunek korzyści płynących z preparatu AstraZeneca do ryzyka z nim związanego "pozostaje pozytywny" .

- Komitet do spraw Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszedł dziś do wniosku, że przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca) - czytamy w komunikacie.

EMA dodała, że "wyciągając wnioski, komisja uwzględniła wszystkie dostępne obecnie dowody, w tym porady grupy ekspertów".

- EMA przypomina pracownikom ochrony zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu - pisze Europejska Agencja Leków.

Jak dotąd, większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat, w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu.

Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka

- podkreślono w komunikacie.

AstraZeneca - kiedy zgłosić się do lekarza

Agencja podkreśliła w komunikacie, że pacjenci powinni natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią u nich następujące objawy:

  • duszność,
    • ból klatki piersiowej,
      • obrzęk nogi,
        • uporczywy ból brzucha,
          • objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie,
            • małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

              Europejska Agencja Leków: komunikat w sprawie szczepionki AstraZeneca

              Do komunikatu odniósł się doktor Grzegorz Cessak, prezes urzędu rejestracji produktów leczniczych i członek rady Europejskiej Agencji Leków.

              - EMA potwierdza pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca! Badane przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi występują niezwykle rzadko, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu #COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych - napisał na Twitterze.

              Wcześniej szef zespołu do spraw oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków, Marco Cavaleri, w rozmowie z włoskim "Il Messaggero" powiedział, że w jego opinii występuje związek między podawaniem szczepionki firmy AstraZeneca a przypadkami zakrzepów u osób, które otrzymały preparat. Po publikacji wywiadu EMA przekazała w oświadczeniu, że prace nad oceną wszelkich możliwych powiązań są nadal w toku.

              AstraZeneca - szczepienia w Polsce

              Jeszcze przed pojawieniem się komunikatu Europejskiej Agencji Leków, o ewentualne nowe decyzje rządu w sprawie szczepienia preparatem AstraZeneki był pytany na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśniał, w komunikatach Europejskiej Agencji Leków najczęściej - poza wskazaniem ewentualnego ryzyka - jest także zamieszczana sumaryczna ocena stosowania danego preparatu. Wskazuje się w niej, czy korzyści przewyższają ryzyko i związane z tym koszty.

              - Jeżeli ze strony EMA będziemy mieli utrzymaną tę pozytywną rekomendację stosowania, to będziemy kontynuowali proces szczepień. Oczywiście w tym zakresie, w jakim charakterystyka produktu leczniczego dopuści jego stosowanie - powiedział minister Niedzielski.

              Cała prawda o zakrzepicy. Jak może wpłynąć na nią szczepionka? Zobacz wideo:

              Dzień Dobry TVN

              Zobacz też:

              Nie żyje 15-latek zakażony COVID-19. Z wirusem walczył od kilku tygodni

              Rząd przedłużył obostrzenia. Minister zdrowia podał nowy termin. "W przyszłym tygodniu mają być podjęte dalsze decyzje"

              Polacy przytyli w czasie pandemii. Ile kilogramów nam przybyło?

              Autor: Luiza Bebłot

              Źródło: TVN24

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości