Eksploatacja samochodu – ile kosztuje i co trzeba wymieniać?

Pani w samochodzie płaci kartą za paliwo
Fot. andresr / Getty Images
Eksploatacja samochodu to naturalny proces, w którego trakcie niektóre części się zużywają, a inne psują. Dotyczy do wszystkich pojazdów, także aut tanich w eksploatacji, palących mało benzyny (lub z instalacją gazową). Sprawdzamy, co wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych?
  • Eksploatacja samochodu
    • Koszty eksploatacyjne – co i kiedy wymieniać?
      • Pozostałe obowiązkowe koszty eksploatacyjne samochodu

        Zobacz: Jakie auto do ślubu wybrać?

        Koszty eksploatacji samochodu mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Czynnikami w największym stopniu wpływającymi na koszt eksploatacji samochodu osobowego są ubezpieczenie OC, koszty paliwa, a także ewentualne naprawy, które pojawiają się częściej przy wzmożonym użytkowaniu samochodu. Do najdroższych napraw zaliczamy usterki związane z silnikiem pojazdu.

        Eksploatacja samochodu

        Posiadanie własnego samochodu zapewnia olbrzymią wygodę. Jesteśmy wówczas niezależni i nie musimy zdawać się na komunikację zbiorową, co sprzyja oszczędności czasu. Nie można jednak zapominać o tym, że korzystanie z każdego samochodu kosztuje. Koszty eksploatacyjne samochodu związane są z regularnymi naprawami, bieżącą wymianą części i akcesoriów, które z czasem się zużywają, a także z wydatkami np. na paliwo.

        Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników ruchu drogowego w Polsce. Jeszcze szybciej zwiększa się liczba posiadanych pojazdów . Na tle pozostałych państw Unii Europejskiej Polska pod względem liczby aut przypadających 1000 osób plasuje się powyżej średniej (599 samochodów na 1000 mieszkańców w 2016 r.). Z roku na rok odsetek ten zwiększa się o kilka procent. Posiadanie samochodu (bądź samochodów) staje się więc coraz bardziej popularne. Mimo to korzystanie z niego, jak udowodnią poniższe wyliczenia, w pewnym sensie wciąż może być traktowane jako przywilej – nawet w przypadku aut tanich w eksploatacji roczne koszty mogą przyprawić o zawrót głowy .

        Koszty eksploatacyjne – co i kiedy wymieniać?

        Pierwszym źródłem kosztów eksploatacyjnych są różnego rodzaju naprawy , które co jakiś czas o sobie przypominają. W samochodach mających ponad 5 lat prawdopodobieństwo wystąpienia usterki staje się już znacznie wyższe, a z biegiem lat (i przebiegiem kilometrów) szybko rośnie. Jakie są najczęściej spotykane koszty eksploatacji samochodu i co należy reguralnie wymienić w aucie?

        Płyn hamulcowy – odgrywa istotną rolę przy hamowaniu, a jego stan bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zaleca się wymieniać płyn hamulcowy nie rzadziej niż co 2 lata.

        Olej silnikowy – pamiętajmy o jego wymianie co 10–15 tys. km, jeśli nie chcemy przyczynić się do szybszego zużycia silnika.

        Płyn chłodniczy – wymieniamy po przejechaniu 50–60 tys. km.

        Klocki i tarcze hamulcowe – jak wszystkie części eksploatacyjne samochodu, klocki i tarcze po jakimś czasie należy wymienić. Wiele zależy od modelu auta i jego rocznika. O potrzebie wymiany dowiemy się z corocznego przeglądu auta.

        Pompa wody – zużywa się średnio co 60–90 tys. kilometrów.

        Do powyższych kosztów eksploatacyjnych samochodu należy jeszcze doliczyć często spotykane usterki. Najgroźniejsze i najdroższe usterki dotyczą silnika. Przykładowo wymiana rozrządu w silniku w zależności od konkretnego modelu może nas kosztować od 3000 zł do 10 000 zł.

        Konieczny jest także bieżący przegląd samochodu , który zgodnie z prawem powinien odbywać się raz do roku (w przypadku nowego samochodu trzeba dokonać przeglądu po trzech latach, następnie po dwóch i dalej raz w roku). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy bardziej zadbali o bezpieczeństwo jazdy i częściej wysyłali samochód na przegląd. W trakcie przeglądu może się okazać, że konieczne jest poniesienie kosztów eksploatacyjnych związanych z zawieszeniem samochodu . Podobnie jak układ hamowania, zawieszenie z czasem po prostu się zużywa. Dotyczy to sworzni zawierzenia, drążków kierowniczych, tulei i gum stabilizujących.

        Nie lekceważmy także niedziałającej klimatyzacji . We współczesnych samochodach układ klimatyzacyjny nieodzownie połączony jest z innymi układami silnikowymi. W związku z tym niedziałająca klimatyzacja może być bardzo poważnym sygnałem złej kondycji silnika samochodu. Konieczny jest zatem częsty przegląd klimatyzacji.

        Pozostałe obowiązkowe koszty eksploatacyjne samochodu

        Koszty eksploatacyjne samochodu osobowego związane są także z wymianą lub czyszczeniem akcesoriów. Zaliczamy do nich zakup dywaników, wymianę wycieraczek i zużytych żarówek, a także odkurzanie samochodu i czyszczenie w myjni. Dodatkowym kosztem jest garażowanie pojazdu.

        Jednym z podstawowych kosztów eksploatacyjnych samochodu jest ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej). Jego wysokość zależy od marki, modelu i rocznika pojazdu. Wpływ na wysokość OC ma także wiek kierowcy i czas posiadania prawa jazdy (doświadczenie w kierowaniu pojazdem). Ubezpieczenie OC wykupujemy raz na rok, choć można zdecydować się na dłuższy wariant. Niestety, w ostatnim czasie ceny ubezpieczeń drastycznie wzrosły w związku ze zmianami prawa. Jeśli posiadany samochód ma mniej niż 10 lat, kierowca może się zdecydować na dodatkowe i dobrowolne ubezpieczenie autocasco ( AC ), które zapewnia ochronę w razie uszkodzenia, a nawet kradzieży auta.

        Zobacz film: Prowadzenie samochodu na kacu, źródło: Dzień Dobry TVN
        podziel się:

        Pozostałe wiadomości