Ekspert finansowy: "Polacy są regularnie w dołku finansowym". Jak to zmienić? [Live DDTVN]

Długi
Jose Luis Pelaez Inc/Getty images
Źródło: Digital Vision
Dołek finansowy, jak kontrolować wydatki, jak oszczędzać i jak inwestować? To tematy dzisiejszego live’a, którego na naszym Facebooku poprowadził Robert Stockinger. Gościem dziennikarza był Marcin Iwuć, który odpowiedział na wszystkie nurtujące Was pytania.
  • Wakacyjne live Dzień dobry TVN
    • Dołek finansowy
      • Od czego zacząć oszczędzanie?
        • Jak mądrze inwestować?
          • Który kredyt ma sens?

            Wakacyjne live Dzień dobry TVN

            Od 25 czerwca, w wakacyjne dni powszednie, reporterzy Dzień Dobry TVN zapraszają Was na wirtualne spotkania na żywo z ciekawymi gośćmi w rozmaitych miejscach.

            Kolejnym ekspertem, któremu mogliście zadawać pytania na naszym Facebooku był ekspert finansowy Marcin Iwuć.

            Dołek finansowy

            Wakacje powoli dobiegają końca, wielu z nas zastanawia się, jak odbić się finansowo po urlopie. Jak wyjść z tzw. „dołka finansowego” i zacząć odkładać kolejne pieniądze?

            Wakacje nie są niczym szczególnym. My jesteśmy w takim dołku finansowym regularnie, po Bożym Narodzeniu, po Sylwestrze, po Walentynkach, po Dniu Kobiet, po Świętach Wielkanocnych, po Komuniach itp.

            - przyznał Marcin Iwuć.

            Ekspert finansowy dodał, że istnieją trzy kroki, które wystarczą, by z każdym kolejnym rokiem być w coraz lepszej sytuacji finansowej.

            Na szczęście te prawa zarządzania finansami są uniwersalne. One się sprawdzają w każdej sytuacji. To są trzy elementy, o które zawsze musimy dbać i mieć przed oczami. Pierwszy to jest kontrola naszych wydatków, Drugi element to dbanie o to, by nieustannie zwiększać zarobki, trzeci element to inwestycje, żebyśmy nie byli tylko zależni od pracy, ale również od tego, co zarobią na nas nasze oszczędności. Te trzy kroki wystarczą, by z każdym kolejnym rokiem być w coraz lepszej sytuacji finansowej.

            Od czego zacząć oszczędzanie?

            Najważniejsze, by wydawać mniej, niż zarabiamy. Kiedy na nasze konto wpłynie wynagrodzenie od pracodawcy, zanim wydamy pieniądze na cokolwiek innego, część środków przelewamy od razu na konto oszczędnościowe.

            Żyjemy za to, co nam zostanie. Dzięki temu z każdym kolejnym miesiącem będą nam przyrastać pieniądze na koncie oszczędnościowym. Póki nie zgromadzimy sześciomiesięcznych wydatków, czyli tzw. „poduszki bezpieczeństwa”, to zwykłe konto oszczędnościowe wystarczy.

            Mając zapewnioną finansową poduszkę bezpieczeństwa jesteśmy przygotowani na wszelkie nieprzewidziane sytuacje i wydatki. Dzięki niej nie będziemy robić długów.

            Robienie długów jest przeciwieństwem bogacenia się. Łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Każdy kolejny dług sprawia, że coraz szybciej się zadłużamy. Każdy spłacony dług i odłożone pieniądze powodują, że się bogacimy. Poduszka bezpieczeństwa pozwala nam trzymać się z daleka od długów i odważnie działać.

            - dodał Marcin Iwuć.

            Jak mądrze inwestować?

            Jak wytłumaczył ekspert finansowy, inwestowanie polega na tym, że wiemy, co kupujemy, dlaczego tego potrzebujemy, wiemy, jakich wzrostów cen się spodziewamy i jesteśmy gotowi na ryzyko. Wiemy ile możemy na tym stracić.

            Świadome analizowanie to jest inwestowanie.

            Okazuje się jednak, że to co robi większość ludzi to jest spekulacja, a nie inwestycja.

            Ludzie usłyszą od kogoś, że można gdzieś na czymś zarobić, wpłacają tam swoje oszczędności i liczą, że zarobią na tym jeszcze więcej. Amerykanie mówią na to „Teoria większego głupca. Wpłaca się pieniądze, ta osoba nawet nie wie w co, ale wierze, że w przyszłości przyjdzie głupiec i odkupi to ode mnie drożej”. To jest czysta spekulacja. Tak nie powinniśmy robić.

            Podstawową zasadą inwestowania jest świadomość. Musimy wiedzieć, w co dokładnie chcemy zainwestować nasze pieniądze.

            Który kredyt ma sens?

            Marcin Iwuć w rozmowie z Robertem Stockingerem zaznaczył, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Oferty banków bardzo się między sobą różnią. Zanim się na taki zdecydujemy, warto porównać sobie kilka ofert banków.

            W jednym banku możemy nawet zapłaci o 100 tys. Więcej niż w innym banku. Każdy bank ma kilka propozycji kredytów o różnych parametrach cenowych. Większość ludzi patrzy na oprocentowanie, a przy kredytach hipotecznych mamy jeszcze prowizje za udzielenie, ubezpieczenie niskiego wkładu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie mieszkania itp. Wybierając kredyt powinniśmy brać pod uwagę wszystkie te parametry. Zajmuje to kilka godzin, ale zaciągamy zobowiązanie na kilkadziesiąt lat na kilkaset tysięcy lat. Kredyt hipoteczny trzeba zaciągać świadomie.

            Marcin Iwuć dzieli kredyty na sensowne i bezsensowne. Wszelkie kredyty na konsumpcję np. chwilówki, kredyty okazjonalne, zdaniem eksperta finansowego są fatalną decyzją finansową. Kredyt hipoteczny przeznaczamy na zakup nieruchomości.

            Są to aktywa, które jeżeli kupimy nieruchomość mądrze, ma szanse wzrosnąć jeżeli chodzi o jego wartość.

             -podsumował ekspert finansowy.

            Zobacz też:

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            Źródło: facebook.com/dzieńdobrytvn

            Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości