Eksperci: remdesivir wyraźnie zahamował rozwój Covid-19. Lek może niebawem trafić do szpitali

Lek koronawirus
anyaivanova/Getty Images
Pacjenci z zaawansowanym Covid-19 i zajętymi przez chorobę płucami, którzy otrzymywali remdesivir, wyzdrowiali szybciej niż ci, którzy otrzymywali placebo - tak wynika z badań amerykańskich ekspertów z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków planuje zezwolić na użycie go w nagłych przypadkach.

Badania kliniczne rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych 21 lutego 2020 roku i wzięło w nich udział 1063 osób z 68 ośrodków na całym świecie - 47 ze Stanów Zjednoczonych oraz 21 z Europy i Azji.

Pierwszym uczestnikiem badania był Amerykanin, który po przymusowej kwarantannie na statku wycieczkowym Diamond Princess, został przewieziony do Centrum Medycznego Uniwersytetu Nebraski.

Wnioski z badań nad remdesivirem

Wstępne wyniki wykazały, że czas powrotu do zdrowia pacjentów otrzymujących remdesivir był o 31 proc. krótszy niż tych, którzy dostawali placebo. W pierwszej grupie było to 11 dni, a w drugiej 15.

Podczas badań wykazano również różnicę we współczynniku śmiertelności. Z grona osób, którym podawano lek zmarło 8 proc. pacjentów, a u chorych otrzymujących placebo - 11,6 proc.

Zdania na temat remdesiviru są podzielone

Jak napisała "Gazeta Wyborcza", wielu naukowców entuzjastycznie zareagowało na wyniki tych badań. Należą do nich prof. Peter Horby z Oksfordu, prof. Frederick Hayden z University of Virginia School of Medicine czy były dyrektor amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków (FDA), Scott Gottlieb. Są jednak i tacy, którzy ostrożniej podchodzą do informacji na temat skuteczności remdesiviru.

Gdzie są wszystkie dane z badania? Gdzie są porównania skutków ubocznych i odniesionych korzyści? To zbyt ważne, by ogłaszać to w ten sposób

- powiedział w rozmowie z "The New York Times" dr Steven Nissen z Cleveland Clinic.

Zgodnie z informacjami "GW" do studzących emocje należą także: dr Michele Barry ze Stanfordu oraz dr Stephen Evans z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Remdesivir - co to jest?

Remdesivir to amerykański lek przeciwwirusowy. Badania laboratoryjne wykazały jego skuteczność w przypadku zakażenia wirusami Ebola, Nipah, SARS i MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej).

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Źródło: Gazeta Wyborcza/www.niaid.nih.gov

podziel się:

Pozostałe wiadomości