Materiał promocyjny

Jak zmniejszyć rachunki w domu? Te triki działają!

Rachunki w domu
Fot. urbazon / Getty Images
Oszczędność i ekologia są na czasie, dlatego kupując sprzęty do domu, staramy się wybrać takie, które pozwolą nam oszczędzać wodę i prąd. Poznajcie wskazówki dla oszczędnych: na co należy zwracać uwagę, wybierając sprzęt AGD?

Kupując nowe urządzenia AGD do swojego domu, zwróć uwagę na to, aby posiadały one oznaczenie klasy co najmniej A+. W ten sposób wybierzesz takie produkty, które będą zużywać nie tylko mniej wody, ale również mniej energii elektrycznej. To świetne rozwiązanie w przypadku pralek, lodówek i zmywarek do naczyń.

Jak oszczędzać wodę i energię w domu?

Najwięcej prądu w każdym domu pobiera lodówka. Jeśli w twojej kuchni stoi jeszcze jej stary model, postaraj się jak najszybciej wymienić go na energooszczędny. Zwróć uwagę, aby nowy sprzęt należał co najmniej do klasy A+, ponieważ oznacza to mniejsze zużycie prądu. Przy każdym otwieraniu lodówki staraj się szybko wyciągać to, co jest ci potrzebne. Nie stój przed nią przez kilka minut, inaczej zaraz po zamknięciu dla obniżenia temperatury w środku będzie musiała ona zwiększyć pobór energii.

Nowość na rynku – lodówka VacPac Pro marki SHARP z modułem pakowania próżniowego bierze na siebie znacznie więcej zadań niż zwykła chłodziarko-zamrażarka, m.in. przygotowuje żywność do gotowania metodą sous-vide. Zastosowane w lodówce funkcje przedłużają świeżość produktów spożywczych, chronią je przed rozwojem drobnoustrojów i utrzymują ustawioną temperaturę na odpowiednim poziomie nawet w przypadku częstego otwierania drzwi.

Koszt poboru energii to jednak nie wszystko. Np. pralki, które zużywają poniżej 0,8 kW na cykl prania, uznajemy za energooszczędne, ale ogólny koszt ich eksploatacji to też pobór wody, najczęściej wybierany program i detergenty. Aby nie przepłacić za energooszczędne AGD, dopytujmy sprzedawcę o praktyczne informacje dla użytkowników oraz o realne koszty, a także czytajmy opisy urządzeń.

Pralki SHARP wyposażono w technologie dopasowane do wymagań współczesnych użytkowników. Marka wprowadziła unikatowy system odgrzewania wody od pierwszych sekund po włączeniu pralki – ThermoJet. Zwiększa on skuteczność prania, a zarazem skraca jego czas i znacznie obniża zużycie wody oraz prądu, osiągając najwyższa efektywność energetyczną – 70% w klasie A+++. Dodatkowo w pralkach SHARP znajdziemy również system Eco-logic, dopasowujący program do połowy załadunku, ograniczając w ten sposób pobór wody i energii. domowników umożliwia natomiast program nocny, który opóźnia głośny cykl wirowania nawet do 10 godzin, aż do czasu, gdy pralka nie będzie zakłócała odpoczynku.

Klasyfikacja energetyczna – jak ją rozumieć?

Charakterystyczne skale z literami od A do G i kolorowe paski pozwalają rozpoznać to urządzenie, które generuje najniższe koszty poboru energii. Zwykła żarówka to np. klasa... F. Oszczędne urządzenie to klasa A, A+, A++ itd.

Wiemy, że A++ jest lepsze od A, ale co to oznacza? Jeden plus to 10 proc. oszczędności w stosunku do podstawowej klasy, czyli w tym przypadku A. Lodówka A++ będzie 20 proc. tańsza w eksploatacji niż to samo urządzenie klasy A.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Warto oszczędzać wodę nie tylko ze względu na wysokie comiesięczne rachunki czy istniejący obecnie trend bycia ekologicznym. Choć dla niektórych może to być wystarczający powód do tego, aby zacząć racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi. Niektórzy z kolei nie traktują takich argumentów poważnie i nadal wylewają litry wody, m.in. podczas kąpieli.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Polska jest jednym z krajów europejskich o ubogich zasobach wody, a ich bezrefleksyjne zużywanie przyczynia się do podwyżek cen za 1 m³. Choć 71% planety to woda, to zaledwie 2,5% z tej puli stanowi woda słodka, przy czym mniej niż 0,01% nadaje się do picia. Woda nie jest dobrem ogólnodostępnym i nieskończonym, jak mogłoby się niektórym wydawać, dlatego też warto odnosić się do tego co mamy z szacunkiem. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma na co dzień dostępu do oczyszczonej, zdatnej do spożycia wody. Z kolei uzdatnianie wody przeprowadza się bezpośrednim kosztem środowiska – w trakcie procesu do atmosfery wydzielane są gazy cieplarniane.

Dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną?

Mimo tego, że już wiesz, jak racjonalnie korzystać z domowych urządzeń i bez potrzeby nie zużywać prądu, być może nadal zadajesz sobie pytanie: po co oszczędzać energię? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, co jest ważne konkretnie dla ciebie.

Podstawowym, najbardziej przyziemnym powodem, dla którego warto oszczędzać energię jest zmniejszenie rachunków za prąd. Nawet jeśli comiesięczne rozliczenie nie są jest drastycznie wysokie, zawsze warto zaoszczędzić choć trochę pieniędzy. A przy regularnym kontrolowaniu zużycia energii i wprowadzeniu powyższych wskazówek w życie, roczne oszczędności mogą przewyższyć twoje oczekiwania.

fot. Sharp

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości