Porady

Egzamin praktyczny na prawo jazdy krok po kroku

Egzamin na prawo jazdy

Fot. Hero Images / Getty Images

Porady

Egzamin praktyczny na prawo jazdy krok po kroku

Egzamin na prawo jazdy

Fot. Hero Images / Getty Images

Tylko połowa osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy zdaje jego część teoretyczną. Z egzaminem praktycznym na prawo jazdy jest dużo słabiej, ponieważ za pierwszym razem przechodzi go co trzeci zdający. Co powinniśmy wiedzieć o egzaminie praktycznym na prawo jazdy, by przejść go z sukcesem?

  • Prawo jazdy – zanim rozpoczniemy egzamin praktyczny
  • Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?


Zobacz też: Prawo jazdy kategorii A – ile kosztuje kurs?


Brak doświadczenia, stres, nerwy, czasem brawura - powodów tego, że oblaliśmy egzamin praktyczny na prawo jazdy może być tyle, ilu zdających. Na co konkretnie trzeba się przygotować, by egzamin praktyczny zakończył się odebraniem prawa jazdy?

Prawo jazdy – zanim rozpoczniemy egzamin praktyczny

Tu nie ma wyjątków. Każdy, kto chce posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, musi najpierw zdobyć prawo jazdy, które jest dokumentem wymaganym przez przepisy obowiązujące w Polsce. By je otrzymać, należy zdać egzamin, którego przebieg i zasady dokładnie opisuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. Najpierw musimy zdać egzamin teoretyczny ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Kiedy ta część już za nami (z pozytywnym skutkiem), przechodzimy do egzaminu praktycznego na prawo jazdy . Zanim przystąpimy do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, powinniśmy mieć przy sobie dokument tożsamości, który okazujemy egzaminatorowi. Poza tym niezbędne będą wszelkie przedmioty podnoszące sprawność kierowcy, które zostały wskazane w orzeczeniu lekarskim (najczęściej mogą to być okulary, aparaty słuchowe). Przed przystąpieniem do egzaminu powinniśmy wiedzieć, że egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B jest nagrywany.

Zobacz film: Prawo jazdy - kiedy najlepiej zdać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Egzamin praktyczny na prawo jazdy - cena (razem z ceną za egzamin teoretyczny) za poszczególne kategorie:

· AM – 170 zł,

· A, A1, A2 – 210 zł,

· B – 170 zł,

· B1, C1, D1, T – 200 zł,

· C, D – 230 zł.

Ile trwa egzamin praktyczny? Zwykle zajmuje ok. 40–45 minut, ale czas egzaminu może się wydłużyć.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy ? Przyjść przygotowanym, wypoczętym i zrelaksowanym. Nie zwracać uwagi na ewentualne niepowodzenia innych zdających, słuchać poleceń egzaminatora i w skupieniu prowadzić auto zarówno na placu manewrowym, jak i podczas egzaminu w ruchu drogowym. Co zabrać na egzamin praktyczny prawa jazdy? Egzamin praktyczny na prawo jazdy zaczyna się od sprawdzenia tożsamości kursanta i przedstawienia się egzaminatora. Następnie przechodzimy do właściwych etapów egzaminu praktycznego na placu manewrowym . System komputerowy losuje po jednym elemencie spośród dwóch grup, które będą podlegały ocenie przez egzaminatora. Mogą to być:

Grupa I:

Możliwość sprawdzenia podczas egzaminu:

· poziomu oleju w silniku,

· poziomu płynu chłodzącego,

· poziomu płynu hamulcowego,

· obecności płynu do spryskiwaczy,

· działania sygnału dźwiękowego.

Grupa II

Możliwość sprawdzenia podczas egzaminu:

· działania świateł pozycyjnych lub postojowych,

· działania świateł mijania,

· działania świateł drogowych,

· działania świateł hamowania,

· działania świateł cofania,

· działania świateł kierunkowskazów,

· działania świateł awaryjnych,

· działania świateł przeciwmgłowych tylnych.

Każde zadanie musi być wykonane w czasie do 5 minut. Kolejny element podlegający ocenie egzaminatora, to dostosowanie samochodu przed egzaminem praktycznym na placu manewrowym do swoich wymagań. Na czym to polega?

· ustawienie fotela,

· ustawienie zagłówka,

· ustawienie lusterek,

· zapięcie pasów bezpieczeństwa,

· włączenie świateł,

· sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte.

Po tym elemencie przechodzimy do poruszania się autem po placu manewrowym, gdzie czekają nas konkretne zadania podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy , a egzaminator sprawdza, czy potrafimy panować nad pojazdem. Zadania mogą się od siebie różnić, ale najczęściej są to:

· jazda po łuku oznaczonym pasem,

· jazda oznaczonym pasem do przodu i do tyłu,

· ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca ręcznego (auto nie może cofnąć się więcej niż 20 cm).

Uffff… wszystko pomyślnie za nami. Teraz egzaminator sprawdzi naszą umiejętność wykonania zadań w ruchu drogowym. To chyba najbardziej stresująca część egzaminu praktycznego na prawo jazdy . Na co egzaminator przede wszystkim może zwrócić uwagę?

Sprawdzane są:

· wykonywanie manewrów na drodze,

· zachowanie wobec innych uczestników ruchu,

· ocena zagrożeń na drodze,

· reagowanie w momencie zagrożenia,

· używanie pojazdu.

Co może wydarzyć się podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy przeprowadzanego w ruchu drogowym? W przypadku popełnienia błędu, usłyszysz informację od egzaminatora. Nie dyskwalifikuje to jeszcze Twojego egzaminu, ale kolejny raz nie możesz pozwolić sobie na popełnienie tego samego błędu. Kiedy zadanie wypełniasz w sposób niepełny lub nieprawidłowy, egzaminator może prosić o skorygowanie go. Nie oznacza to jeszcze niepowodzenia podczas egzaminu praktycznego . Jeśli doprowadzisz do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na drodze - dla siebie lub innych uczestników ruchu - wówczas egzamin zostanie przerwany bez możliwości kontynuacji. Na sam koniec odbywa się omówienie egzaminu - już na terenie ośrodka ruchu drogowego. Usłyszysz wówczas szczegóły Twojego postępowania na drodze oraz wynik. Jeśli jest on negatywny, egzaminator wyjaśnia dlaczego tak się stało.

Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0