Styl Życia

Efekt Domina. Taniec może zmienić życie!

Styl Życia

Efekt Domina. Taniec może zmienić życie!

W programie Efekt Domina poznamy historię kenijskiego tancerza. Mike Wamaya uczy dzieci ze slumsów baletu, ponieważ uważa, że może on dać im szansę na lepsze życie. Sam wychował się w Kiberze - dzielnicy biedy w Nairobi, gdzie przemoc była codziennością. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Rafała "Tito" Krylę - finalistę pierwszej edycji You Can Dance, który również miał ciężkie dzieciństwo, a taniec zmienił jego życie.

Jak sam mówi, na swojej drodze Rafał spotkał dobrych ludzi, którzy mu pomogli, gdy nie było go stać na treningi. Dziś sam organizuje darmowe zajęcia dla dzieci z rodzin patologicznych i stara się pokazać im inne życie.

Zobacz film: Wytańczył marzenia, dziś pomaga innym/Dzień Dobry TVN

Kinga Rusin:

Taniec nie tylko zmienił Twoje życie, ale Ty przez taniec zmieniasz też życie innych dzieciaków.
Pamiętam kiedy mówiłeś, że to jest Twoje największe marzenie, żeby oddać to, co Ty dostałeś od innych ludzi i co pozwoliło zmienić Twoje życie.

Rafał Tito Kryla

Mam szkołę tańca, wspaniałą żonę, dziecko. Teraz chce się żyć. Taniec zmienił moje życie. To jest coś pięknego.
Taniec jest taką trochę terapią.

Zobacz też:

Opis odcinka programu "Efekt Domina"

Kibera, dzielnica Nirobi - stolicy Kenii to jeden z największych slumsów na świecie. To miejsce, w którym mieszkańcy codziennie toczą bezwzględną walkę o przetrwanie. Większość rodzin żyje tu bez dostępu do wody i sanitariatów. Elektryczność jest luksusem. Po zmroku dzielnica staje się śmiertelnie niebezpieczna, szczególnie dla dziewczynek i kobiet.

W tych warunkach wychował się Mike Wamaya. Od dziecka mierzył się z brutalną rzeczywistością związaną z życiem w slumsach Nairobi. Jednak wielka pasja do tańca pozwoliła mu z chłopaka pracującego jako mechanik samochodowy zostać zawodowym tancerzem. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy osiągnął coś, co wydawało się niemożliwe. Został jednym z najlepszych nauczycieli baletu na świecie.

Dzisiaj Mike Wamaya dzieli się swoimi umiejętnościami z dziećmi ze slumsów Nairobi. Powrócił tu, aby realizować Project Elimu. Jego głównym celem jest uczynienie z baletu narzędzia do walki o wolność dla dzieci Kibery. Wolność, by robić to, co się kocha i na chwilę zapomnieć o brutalnej rzeczywistości, w której przyszło im żyć.

W realizacji tej misji wspiera go Dominika Kulczyk. W Kiberze założycielka rodzinnej organizacji pomocowej Kulczyk Foundation bierze udział w niezwykłym wydarzeniu – przedstawieniu baletowym w slumsach Nairobi. Na prowizorycznej scenie w centralnym miejscu slumsu, wystąpi ponad 100 małych tancerzy. Tutejsze dzieci właśnie w tańcu odnajdują radość życia, nabywają pewności siebie i widzą szansę na realizację swoich marzeń.

O programie „You Can Dance – Po prostu tańcz!”

To poszukiwania jeszcze nieodkrytych talentów, które mają szansę zdobyć ogromną popularność. Młodzi ludzie spełniają tu swoje marzenia o karierze tanecznej i prezentują się szerokiej publiczności, pokazują, na co ich stać oraz szkolą swoje umiejętności. Widzowie poznają mnóstwo barwnych osobowości i wybierają swoich faworytów. Show prowadzi charyzmatyczna Patricia Kazadi, a uczestników oceniają: Agustin Egurrola, Michał Piróg, Maciej "Gleba" Florek i Ida Nowakowska!

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
18.03.2019
Amanda
Dobrze, że organizują takie wydarzenia! Popieram!