Uprawa i pielęgnacja dzwonka skupionego

Fioletowy kwiat dzwonka skupionego
Andrii Pohranychnyi / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Dzwonek skupiony doda charakteru niejednej rabacie. Chętnie stosowany jest w ogrodach wiejskich, ale sprawdzi się także jako kwiat cięty. Poznajmy go bliżej i dowiedzmy się, jakie ma wymagania.

Dzwonek skupiony nie jest bardzo popularną rośliną, jednak powoli się to zmienia. Coraz częściej robimy dla niego miejsce wśród roślin wybieranych do naszych ogrodów. I słusznie, gdyż ta roślina ma wiele zalet i odwdzięczy się pięknym wyglądem każdemu, kto o nią należycie zadba.

Dzwonek skupiony – co to takiego?

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata ) to długowieczna bylina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae ). W naturalnym środowisku występuje w Azji i w Europie, a w Ameryce Północnej jest gatunkiem zadomowionym. W naszym kraju dzwonek skupiony powszechnie występuje w górach i na nizinach. Zazwyczaj dorasta do 50 centymetrów wysokości. Ma specyficzny pokrój – z rozety ciemnozielonych, eliptycznych lub lancetowatych, piłkowanych na brzegach liści wystają wyprostowane łodygi zwieńczone kwiatem. Pędy dzwonków skupionych są silnie owłosione. Kwiaty tej byliny są zazwyczaj w kolorze ciemnofioletowym. Mają zazwyczaj od 1 do 3 centymetrów długości i są zebrane w gęste, kuliste kwiatostany. Czas kwitnienia przypada na okres od czerwca do sierpnia, zdarza się jednak, że roślina ponawia kwitnienie na jesieni , zatem możemy się cieszyć jej pełnym urokiem przez dłuższy czas w roku.

Dzwonek skupiony – uprawa

Dzwonki skupione to rośliny lubiące ciepło i słońce, ale poradzą sobie także w półcieniu. Podłoże do uprawy tej byliny powinno być suche do lekko wilgotnego, niezbyt żyzne, a nawet może być to podłoże ubogie. Dodatkowym plusem jest odczyn gleby mieszczący się w przedziale od obojętnego do lekko zasadowego, choć lekko kwaśna gleba także nie powinna być przeszkodą w uprawie dzwonka skupionego. Najgorsze dla nich są miejsca mokre i bardzo zacienione. Dzwonek skupiony to roślina łatwa w uprawie, a także mrozoodporna, co w naszym klimacie ma niebagatelne znaczenie. Warto wspomnieć, że po kwitnieniu dzwonek skupiony nie jest zbyt atrakcyjny, zatem warto posadzić go w sąsiedztwie roślin, które odwrócą uwagę od jego niedoskonałości. Jeśli stworzymy mu dogodne warunki, to będzie się rozrastał, co nie zawsze jest pożądane. By kwiaty dzwonka skupionego zakwitły ponownie, należy po przekwitnięciu ściąć obumarłe kwiatostany.

Rozmnażanie dzwonka skupionego

Są dwa sposoby na rozmnażanie dzwonka skupionego. Pierwszy z nich to rozmnażanie generatywne przez wysiew nasion na jesieni lub wiosną po przemrożeniu . Drugim sposobem jest podział rośliny na początku wiosny lub pod koniec jesieni.

Dzwonek skupiony – zastosowanie

Roślinę możemy sadzić na rabatach i w ogrodach skalnych. Świetnie pasuje do stylu naturalistycznego . Dzwonek skupiony będzie dobrze wyglądał posadzony w otoczeniu maków, orlików, nachyłków czy też wiesiołków. Nadaje się do uprawy w pojemnikach oraz na kwiat cięty.

Dzwonek skupiony – odmiany

Dzwonki skupione możemy podziwiać w wielu interesujących odsłonach o różnych kolorach i odcieniach i wysokości. Dzięki temu będziemy mogli wybrać egzemplarz najlepiej pasujący do naszego ogrodu. Wolisz dzwonek skupiony niebieski czy może biały? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany dzwonka skupionego.

Dzwonek skupiony ‘Acaulis’ – najmniejsza i najpóźniej zakwitająca z odmian dzwonka skupionego – dorasta do zaledwie 30 centymetrów wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca.

Dzwonek skupiony ‘Alba’ – niewielka roślina, której wysokość docelowa to 30 centymetrów. Kwitnie na biało od czerwca do sierpnia. Nadaje się świetnie na skalniaki.

Dzwonek skupiony ‘Caroline’ – odmiana wysoka, dorasta do 60 centymetrów wysokości. Kwiaty delikatne, jasnofioletowe na roślinie od czerwca do sierpnia.

Dzwonek skupiony ‘Dahurica’ – odmiana zaliczana do wysokich. Dorasta do 60 centymetrów wzrostu. Kwiaty ciemnofioletowe pojawiają się w czerwcu i kwitną do sierpnia.

Dzwonek skupiony ‘Schneekrone’ – jest do dzwonek skupiony biały, dorasta do 40 - 50 centymetrów wysokości. Kwitnie na biało od czerwca do lipca.

Dzwonek skupiony ‘Speciosa’ – silnie rosnąca odmiana dzwonka skupionego. Dorasta do 50 – 100 centymetrów wysokości. (Najczęściej 60 -70). Kwiaty ciemnofioletowe i gęsto skupione pojawiają się w czerwcu i lipcu.

Dzwonek skupiony ‘Superba’ – dorasta do 60 centymetrów wysokości. Tę odmianę wyróżniają okazałe, ciemnofioletowe kwiaty pojawiające się w czerwcu i lipcu.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości