Monika Brodka zdradziła sekret swojej figury! Jaką dietę stosuje?

Monika Brodka
Bartosz Krupa/East News
Coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm. W Polsce mamy już około 2 milionów wegetarian, z czego większość stanowią młodzi ludzie, wśród nich jest... Monika Brodka! Gwiazda zrezygnowała z mięsa i nabiału - stara się na co dzień zdrowo odżywiać.

Monika Brodka znana jest nie tylko ze swoich świetnych utworów i szalonych scenicznych kreacji, ale i z bardzo szczupłej sylwetki. Okazuje się, że Brodka taką figurę zawdzięcza głównie diecie - zdrowej i zróżnicowanej. Brodka wyznała, że stara się uważać na to, co je - zdecydowała się również zdecydować z mięsa i nabiału.

Nie jem mięsa, unikam nabiału. Za to bardzo dużo warzyw i owoców w każdej postaci - napisała Monika Brodka na Instagramie.

Wszystko o wegetarianizmie

  • Rodzaje wegetarianizmu
    • Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
      • Czym jest wegetarianizm?

        Wegetarianizm pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zredukować nadciśnienie tętnicze. Ta metoda przyrządzania posiłków to propagowanie zdrowego sposobu odżywiania, włączenia do swojej diety warzyw, owoców, orzechów i ziarna. Jednak dieta bezmięsna to coś więcej, to niegodzenie się na sytuację zwierząt hodowlanych, złe warunki ich przetrzymywania czy transportu. Czasem impulsem jest potrzeba zadbania o środowisko naturalne, czasem chęć bycia szczuplejszym i bardziej energicznym.

        Rodzaje wegetarianizmu

        Decydując się na przejście na wegetarianizm, musimy wybrać jedną z możliwych opcji, rodzajów diety. 

        • Najbardziej rozpowszechnioną odmianą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm, w którym wykluczone jest spożywanie mięsa i ryb, natomiast dopuszczalne jest spożywanie nabiału, jajek czy miodu. Laktowegetarianizm oprócz mięsa i ryb wyklucza także jedzenie jaj, ale wciąż pozwala na delektowanie się przetworami mlecznymi. 
          • Bardziej radykalną formą jest weganizm, który zakłada rezygnację z wszelkich odzwierzęcych produktów. Weganie nie jedzą mięsa, jaj, mleka, serów czy miodu. 
            • Jeszcze bardziej ekstremalnymi formami wegetarianizmu są witarianizm i frutarianizm. Pierwszy typ diety polega na jedzeniu jedynie świeżych owoców i warzyw. Zabronione jest jedzenie wszystkiego, co podgrzane zostało do temperatury powyżej 42 stopni. Witarianie piją jedynie wodę, najlepiej źródlaną, rezygnują zaś z kawy, herbaty i soków. Frutarianie spożywają jedynie owoce, które spadły z drzewa, czasem niewielkie ilości zielonych liści szpinaku czy sałaty. Niezależnie od tego, jaką formę przyjął wegetarianizm, warto świętować Dzień Wegetarian , jeśli się już zdecydowało na taki styl życia.

              Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

              Word Wegetarian Word, czyli Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu (Światowy) obchodzimy 1 października. Święto zostało zatwierdzone w 1977 roku w New Delhi w Indiach podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego. Jaka jest idea święta? To przede wszystkim chęć propagowania wegetarianizmu oraz rozpowszechniania wiedzy na jego temat. Do obchodów Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu przyłączają się organizacje działające na rzecz ochrony środowiska i zwierząt. Promowany jest zdrowy styl życia, a także życia bez przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. 1 października rozpoczyna też cały tydzień obchodów świąt poświęconych zwierzętom, tzw. Word Animal Week. Wtedy właśnie organizowane są liczne imprezy z wegetariańskim poczęstunkiem, wykłady i pokazy filmów promujących zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia, a także happeningi, wystawy, które mają na celu uświadomienie, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.

              Zobacz film: Wegetarianizm krok po kroku, źródło: Dzień Dobry TVN

              Czym jest wegetarianizm?

              Słowo “wegetarianizm” pochodzi z języka łacińskiego, gdzie “vegetus” oznacza zdrowy, świeży, pełen życia, a “vegetabilis” roślinny. Dieta wegetariańska nastawiona jest na produkty roślinne, organiczne, wyklucza zaś mięso i jego przetwory. Według szacunków od 1 do 5% ludności na świecie to wegetarianie. Ci, którzy decydują się na dietę wegetariańską, kierując się aspektem etycznym, biorąc pod uwagę dobro zwierząt, zwracają uwagę nie tylko na to, co jedzą, ale również na kosmetyki, których używają. Preparaty wybierane przez wegetarian nie mogą być testowane na zwierzętach czy zawierać składników pochodzenia zwierzęcego. Rezygnują oni także z ubrań skórzanych i futer. Do tego warto wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne, ponieważ dieta wegetariańska jest na pewno tańsza. 

              Wegetarianinem może zostać każdy, do czego przekonują podczas Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu lub Dnia Wegetarianina organizacje różnego rodzaju. Na zachętę można przytoczyć nazwiska znanych osób, które zrezygnowały ze spożywania mięsa. Wśród nich znaleźli się m.in. Tołstoj, Pitagoras, da Vinci, Einstein. Zastanawiając się nad wegetarianizmem, należy także wziąć pod uwagę jego aspekt religijny. Choć chrześcijaństwo nie zakazuje spożywania mięsa, ogranicza jego spożycie podczas postów. Istnieje także Chrześcijańskie Towarzystwo Wegetariańskie, które zrzesza chrześcijan wegetarian z całego świata. Zabijanie zwierząt zabronione jest w buddyzmie, hinduizmie, taoizmie, zaś judaizm i islam uznają za nieczyste mięso wieprzowe. Jak widać, powodów do przejścia na wegetarianizm jest naprawdę dużo. Tyle samo jest też powodów do obchodzenia Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu i Dnia Wegetarian.

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości