Styl Życia

Dzień Matki. Kiedy obchodzimy to święto w Polsce?

Dzień Matki

Fot. Getty Images/Manon Allard

Styl Życia

Dzień Matki. Kiedy obchodzimy to święto w Polsce?

Dzień Matki

Fot. Getty Images/Manon Allard

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt, które możemy celebrować. 26 maja to ważna data w naszym kalendarzu! Jednak data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany - na przykład w Stanach Zjednoczonych to święto ruchome, obchodzone w drugą niedzielę maja. W Polsce z tej okazji mamy w otrzymują od dzieci własnoręcznie wykonane laurki, prezenty oraz kwiaty i słodycze.

Wdzięczność za trud włożony w wychowanie

Zobacz też: Dzień Matki. Jakie są zodiakalne mamy? Jakie mają wady, a jakie zalety? Zobaczcie! 

Święto obchodzone jest niemal na całym świecie jako wyraz szacunku wobec matek i w celu uhonorowania ich trudu włożonego w wychowanie dzieci.

Boginie-matki i święto płodności

Początków tego święta można szukać w czasach starożytnych. W Egipcie oddawano cześć bogoni Izydzie, która była wzorem doskonałej matki i żony. W Grecji i Rzymie kultem otaczano boginie-matki jako symbole płodności i urodzaju.

Zwyczaje te odeszły w zapomnienie wraz z nastaniem ery chrześcijaństwa i wprowadzeniem zakazu czczenia innych bogów.

Święto Matki w czasach nowożytnych

W czasach nowożytnych święto poświęcone matkom reaktywowano w Anglii w XVII wieku, pod nazwą „Niedziela u Matki”. Obchodzono je w 4 niedzielę Wielkiego Postu. W tym dniu dzieci obdarowywały matki podarunkami: kwiatami i słodyczami, a w zamian otrzymywały matczyne błogosławieństwo

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki spopularyzowała w okolicach 1905 roku Anna Marie Jarvis. W wyniku jej starań w 1914 roku Kongres USA uznaje Dzień Matki za święto narodowe.

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki w Polsce?

Do Polski Dzień Matki zawitał w 1914 roku. Pierwszy raz święto obchodzone było jedynie w Krakowie. Od 1915 obchodzone jest już w całym kraju, każdego roku, 26 maja.

Zobacz też:

Prezent na Dzień Matki. Przegląd ciekawych propozycji

Życzenia na Dzień Matki. Jak składać życzenia? Pomysły na wyjątkowe prezenty

Ręcznie robiona laurka dla mamy – jak ją zrobić? Pomysły i wierszyki na urodziny, imieniny i Dzień Matki

Co sądzisz o tym artykule?
4
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
21.05.2019
Renatka
26 maja oczywiście. U mnie w domu to bardzo ważny dzień. Już z rodzeństwem mamy dla mamy prezenty biżuterię i książkę z dedykacją z poczty kwiatowej. Robi też dla mamy kolację by czuła się wyjątkowo w tym dniu.