Styl Życia

Jojo - uczymy się nim kręcić z mistrzem Europy. "W każdym sporcie zdarzają się kontuzje"

"Dziś dzień jojo"

Styl Życia

Jojo - uczymy się nim kręcić z mistrzem Europy. "W każdym sporcie zdarzają się kontuzje"

"Dziś dzień jojo"

Tę zabawkę znają zarówno młodsi, jak i starsi. 6 czerwca obchodzi swoje święto i z tej okazji trzykrotny mistrz Polski i mistrz Europy Kacper Pałatyński opowiedział nam o tej dziedzinie i pokazał kilka trików. Zobaczcie sami.

Jojo - jak kręcić?

Konstrukcja jojo to zwykły ciężarek zawieszony na sznurku, który wpada w ruch obrotowy. Jednak z jego użyciem można tworzyć niesamowite występy. Wielokrotnie pasjonaci tej zabawki zjawiali się w różnych programach typu talent-show, pokazując swoje niezwykłe triki. Jak tłumaczy Kacper Pałtyński, trzykrotny mistrz Polski i mistrz Europy w jojo, na początku przygody z tą dziedziną każdy poznaje te same podstawy.

Później polega to na tym, że każdy musi wymyślić swoje triki własne, żeby faktycznie zaistnieć w świecie jojo i żeby wygrywać zawody

- opowiada.

Jojo profesjonalisty różni się od tego podstawowego. Wykonane jest aluminium i ma grubsze łożysko, dzięki czemu łatwiej można robić nim różnego rodzaju występy. 

A na takim plastikowym można się nauczyć pierwszych trików, podstaw

- dodaje Kacper.

Mistrzostwa w joju

Mogłoby się wydawać, że ćwiczenia z jojo to nic takiego i każdy może temu sprostać. Nic bardziej mylnego. Dojście do perfekcji wymaga dużego wysiłku i wielogodzinnych prób. Kacper przed mistrzostwami ćwiczy nawet 3 godziny dziennie. Jak się okazuje, nie jest to też zupełnie bezpieczny sport.

W każdym sporcie zdarzają się kontuzje i w jojo też. Jedną z tych kontuzji są właśnie pozdzierane palce, ewentualnie podbite oko

- mówi.

Dlatego często przed zawodami, uczestnicy muszą maskować zranienia. Kacper przed mistrzostwami zakleił kiedyś palce klejem, żeby lepiej wykonywać triki. A jak wyglądają takie występy?

Każdy zawodnik, który się zgłasza na mistrzostwa, albo nie nawet na mistrzostwa, a na jakieś zwykłe zawody, przygotowuje swoją muzykę i układa pod to swój własny występ, swój własny układ

- opowiada Kacper Pałatyński w Dzień Dobry TVN. 

Zobacz też:
Adam Szostek i sportowy wolontariat na całym świecie. „Nie chodzi na pewno o nauczenie się kolejnego triku”
Koniec z siedzeniem i podjadaniem - siłownie wracają do życia. Czy będzie można trenować bez maseczki?
Antek Królikowski z mamą na siłowni. Jak zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
47
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0