Jak pracuje się w Dzień Dobry TVN? Zobaczcie nasz program od kuchni!

marcin prokop dorota wellman selfie dzien dobry tvn studio
Fot. Kamil Piklikiewicz / East News
Jak wygląda typowy poranek w telewizji śniadaniowej? Jak do programu przygotowują się prowadzący? Kto wymyśla tematy pojawiające się w wydaniu? Co jest najtrudniejsze w pracy dziennikarza telewizyjnego, operatora kamery czy montażysty w programie na żywo? Jakiś czas temu studio Dzień Dobry TVN odwiedziła studencka telewizja Uniwerek TV i postanowiła odpowiedzieć na te pytania. Zobaczcie specjalny materiał z kulis naszego studia!
  • Kto wybiera tematy pojawiające się w programie?
    • Jak prowadzący przygotowują się do programu?
      • Jak prowadzi się program na żywo?
        • Jak długo montuje się materiały pokazywane na antenie?
          • Gdzie jeszcze można śledzić kulisy Dzień Dobry TVN?

            Studencka telewizja Uniwersytetu Warszawskiego – Uniwerek TV – zajrzała do studia Dzień Dobry TVN z kamerą, by przekonać się, jak pracuje nasz zespół i jak przygotowuje się program na żywo. Tak powstał materiał, w którym znajdziecie wypowiedzi naszych prowadzących, dziennikarzy showbiznesowych, wydawców, montażystów, a nawet… kucharzy przygotowujących swoje pyszności w kuchni Dzień Dobry TVN. Chcecie dowiedzieć się, kto za co odpowiada w naszym programie? Już wyjaśniamy!

            Kto wybiera tematy pojawiające się w programie?

            Za wybór i merytoryczne przygotowanie tematyki każdego programu, a także zaproszenie gości i przygotowanie z nimi wywiadu odpowiadają zespoły złożone z wydawcy i podwydawców. Przygotowanie jednego poranka trwa przynajmniej tydzień, ale niektóre tematy wymagają zaplanowania z większym wyprzedzeniem. Tematy wybierane są zgodnie z bieżącymi wydarzeniami czy najnowszymi trendami, często też poruszamy zagadnienia zaproponowane nam przez widzów.

            Jak prowadzący przygotowują się do programu?

            By przygotować się do programu, prowadzący biorą udział w kolegiach redakcyjnych z wydawcami. Najpóźniej dzień wcześniej zapoznają się z materiałami, które zostaną wyemitowane, dowiadują się więcej o zaproszonych gościach i tematach, które zostaną poruszone. Wszystkiego w programie nie da się jednak zaplanować, a jedną z takich rzeczy są interakcje pomiędzy prowadzącymi:

            Lubię, kiedy kamera podgląda reakcje między nami, kiedy wychwytuje jakiś żart sytuacyjny, jakieś niedopowiedzenia albo komentarze – kiedy można „odbić się” od tego, co powie partner albo coś spointować. To jest mój żywioł – bardzo to lubię!

            — wyjaśniła Ania Kalczyńska.

            Jak prowadzi się program na żywo?

            Uniwerek TV zapytało nas również o to, co jest specyfiką prowadzenia programu na żywo oraz co jest w tym najtrudniejsze. Według dziennikarza Mateusza Hładkiego, którego nasi widzowie znają doskonale z wydań showbiznesowych, najbardziej wymagającym aspektem takiej pracy jest nieprzewidywalność – choć nie ukrywał, że potrafi być ona także zaletą :

            Wydaje mi się, że jeżeli ktoś to lubi i tego chce, jeżeli dobrze czuje się przed kamerą, to adrenalina będzie go nakręcać i takie ekstremalne sytuacje, w których właśnie nie jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować, będą po stronie plusów, a nie po stronie minusów.

            Z kolei nasz prowadzący, Andrzej Sołtysik, podkreślił szacunek, jakim wszyscy w studiu darzą moment bycia na antenie:

            Antena jest święta – cokolwiek się dzieje poza kulisami, to jednak w momencie, w którym pojawi się [hasło] „antena”, na 10 sekund przed wejściem, wszyscy poważnieją.

            Jak długo montuje się materiały pokazywane na antenie?

            Program Dzień Dobry TVN to nie tylko rozmowy na żywo, ale również wiele ciekawych materiałów i reportaży. Telewizja Uniwerek TV zapytała jednego z naszych montażystów – Przemka Głąbickiego – jak wygląda praca przy tworzeniu takiego materiału:

            Praca montażysty w Dzień Dobry TVN polega głównie na bardzo szybkim reagowaniu na to, co przyniesie reporter. […] Zadaniem montażysty jest tak naprawdę stworzenie wersji wizualnej, a siła reportażu leży po stronie reportera. Rekordem było u nas puszczenie materiału zmontowanego 12 minut przed emisją.

            Gdzie jeszcze można śledzić kulisy Dzień Dobry TVN?

            A zatem uporządkowany program, który nasi widzowie mogą codziennie śledzić w telewizji, to efekt pracy całego sztabu osób i… tylko jedna z odsłon Dzień Dobry TVN. Często niewielkie kulisy studia są wypełnione rozmaitymi gośćmi, ich rozmowami i żartami. Gdzie można zobaczyć to wszystko? Zapraszamy na naszego oficjalnego Instagrama – @dziendobrytvn. Poniżej znajdziecie kilka przykładów naszych codziennych relacji z życia studia. Zachęcamy do śledzenia!

            Zobacz także:

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości