Sekrety hodowli dżdżownic kalifornijskich

Dżdżownica kalifornijska w ziemi
Kokhanchikov / Getty Images
Źródło: Moment RF
Żyjemy coraz bardziej świadomie. Rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami i wszystkim, co naturalne i przyjazne środowisku. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku. Sprawdźmy dlaczego.

Nawożenie organiczne to świetny sposób na poprawę jakości gleby w naszych ogrodach. Nie każdy ma jednak dostęp do obornika, czy posiada pieniądze na zakup nawozów wysokiej jakości w sklepie. Z pomocą przychodzi wówczas nawóz z dżdżownic kalifornijskich .

Dżdżownice kalifornijskie – co to takiego?

Dżdżownica kalifornijska Eisenia fetid ) nazywana jest także kompostowcem różowym lub dżdżownicą kompostową. Jest to gatunek skąposzczeta należącego do rodziny dżdżownicowatych ( Lumbricidae ). Ma około 10-20 centymetrów długości i szczególnie upodobała sobie środowisko o wysokiej zawartości materii organicznej. Dżdżownice kalifornijskie wykorzystuje się do produkcji biohumusu , utylizacji odpadów oraz jako przynętę wędkarską. Wspomniany biohumus (wernikompost) wyróżnia się wysoką wartością nawozową. Podnosi on plonotwórcze właściwości gleby, łagodzi stres wynikający z przesadzania roślin, a także ogranicza szkody wyrządzane przez agrofagi. Jak widać hodowla tych stworzeń może nam przynieść wiele korzyści. Zatem, jak hodować dżdżownice kalifornijskie?

Pojemnik do hodowli dżdżownic kalifornijskich

Dżdżownice kalifornijskie możemy uprawiać bezpośrednio w ziemi lub w kompostowniku. Druga opcja jest znacznie prostsza i popularniejsza. Kompostownik powinien być tak skonstruowany, by jego dno było oddzielone od ziemi . Wówczas będziemy mieli pewność, że naszych dżdżownic nie będą podjadać nam krety. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w pojemnik do hodowli dżdżownic kalifornijskich , najlepiej zamykany, gdyż dżdżownice mogą być także wyjadane przez ptaki. Jeśli nie mamy takiego pojemnika, możemy sami go skonstruować, na przykład z europalet. W tym przypadku dno kompostownika oddzielamy od podłoża przy pomocy metalowej siatki i przykrywamy blachą lub specjalnie przygotowaną pokrywą. Przy hodowli dżdżownic kalifornijskich w domu dobrym pomysłem może być zainwestowanie w kompostownik dwukomorowy . Wówczas początkowo odpadki wsypujemy do pierwszej komory, do której wpuszczamy także dżdżownice. Kiedy biohumus będzie gotowy, zaczynamy napełniać drugą komorę. Przegrodę dzielącą części kompostownika podnosimy, umożliwiając dżdżownicom przejście do tej, w której teraz zbierane są odpady. Kiedy stwierdzimy, tak się stało, zamykamy przegrodę i możemy śmiało korzystać z gotowego nawozu, podczas gdy kolejna porcja właśnie się tworzy.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich

Gdy mamy już odpowiednie miejsce dla naszych dżdżownic, możemy przejść do hodowli. Nie jest to trudne zadanie, jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zapewnienie dżdżownicom odpowiedniego pożywienia, które stanowić mogą wszelkiego rodzaju organiczne odpadki. Liście, pędy, resztki owoców i warzyw, fusy od herbaty oraz skorupki od jajek. Unikamy resztek z mięsa i nabiału . Powinniśmy także pamiętać, by zapewnić naszym dżdżownicom odpowiednią porcję celulozy, która jest potrzebna zwłaszcza w okresie rozrodczym. Używają jej one do budowania kokonów dla młodych dżdżownic. Dobrym źródłem celulozy mogą być wypraski na jaja, pocięte kartki oraz kartony. Ważne jest, aby nie stosować do tego celu papieru z czasopism pokrytych farbą, która jest dla dżdżownic toksyczna.

Kolejny istotny aspekt hodowli dżdżownic kalifornijskich to odpowiednia temperatura, która powinna wynosić około 20 st. C. Dżdżownice kalifornijskie raczej nie przetrwają temperatur typowych dla okresu zimowego w naszym klimacie . Mamy zatem do wyboru dwie możliwości. Możemy przenieść dżdżownice na zimę w cieplejsze miejsce lub po prostu kupić nowe dżdżownice na wiosnę. Nie jest to duży wydatek. Za 100 dżdżownic zapłacimy około 10 złotych. Możemy także podjąć próbę przezimowania dżdżownic kalifornijskich, o ile mamy dość duży kompostownik, który po prostu przykrywamy słomą lub trocinami. Pamiętajmy jednak, by taka warstwa ochronna nie była zbyt gruba, ponieważ w przeciwnym razie dżdżownice mogą się po prostu udusić.

Oprócz pokarmu i optymalnej temperatury należy bezwzględnie utrzymywać odpowiedni poziom wilgoci w kompostowniku. Jeśli zostanie to zaniedbane, dżdżownice nie będą mogły spożywać pokarmu, który muszą przyjmować w formie półpłynnej. Dla zachowania odpowiedniej wilgotności – na poziomie około 80% – kompostownik podlewamy regularnie wodą. Dobrze, by był on zlokalizowany w cieniu, dzięki czemu unikniemy przesychania w wyniku ogrzewania przez słońce . Zbyt duża ilość wody także nie jest wskazana. Pierwszym znakiem wskazującym na to, że przesadziliśmy z podlewaniem, jest charakterystyczna woń zgniłych jaj lub amoniaku. Wówczas powinniśmy przewietrzyć pryzmy kompostu, przerzucając je widłami. Jeśli zapewnimy im dogodne warunki, to rozmnażanie dżdżownic kalifornijskich będzie przebiegało sprawnie i bez większych problemów, a my uzyskamy wiele cennego biohumusu do naszego ogrodu.

Zobacz film: Jerzy Kryszak i jego świat owadów

Jerzy Kryszak i jego świat owadów. Źródło: Redakcja Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości