Druga ciąża – objawy i problemy z zajściem w drugą ciążę

Kobieta w ciąży z mężem i dzieckiem
Fot: AleksandarNakic / gettyimages.com
Druga ciąża może okazać się dużym problemem dla rodziców pragnących kolejnego dziecka. Nie chodzi tutaj o jej przebieg, a o problem z zajściem w nią.

Druga ciąża na ogół wiąże się z mniejszym stresem, ponieważ ciężarna wie, czego może się spodziewać na kolejnych jej etapach. Problem z zajściem w drugą ciążę jest dość powszechny i jeżeli występuje przez około pół roku regularnego współżycia, para powinna udać się do lekarza. Niekiedy dochodzi do rozwoju tzw. niepłodności wtórnej.

Problem z zajściem w drugą ciążę

W dzisiejszych czasach kobiety nieco później decydują się na dziecko. Najczęściej po trzydziestym roku życia. Dlatego też kiedy w planach pojawia się drugie dziecko, płodność kobiety jest nieco niższa niż przed pierwszym zajściem w ciążę. Ma to związek ze zmniejszaniem się liczby komórek rozrodczych wraz z wiekiem. Druga ciąża po trzydziestce zazwyczaj nie jest problemem, nieco trudniej jest tuż przed czterdziestym rokiem życia i zaraz po nim. Kobiety często zadają sobie wtedy pytanie: „ Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę? ”. Należy wziąć pod uwagę nie tylko swój wiek, ale i ogólny stan zdrowia. Jeśli nie było problemu z zajściem w pierwszą ciążę, a od jej ukończenia nie upłynęło wiele czasu, to jest duża szansa na szczęśliwy finał z drugim dzieckiem. Czy łatwiej zajść w drugą ciążę? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie i wszystko zależy od fizycznej i psychicznej kondycji kobiety. Głównymi przyczynami problemów z zajściem w drugą ciążę są : wahania hormonalne i problemy z owulacją, zespół policystycznych jajników czy endometrioza. Ta ostatnia wymaga długotrwałego leczenia, a ryzyko jej pojawienia się rośnie po trzydziestym roku życia.

Jak wygląda druga ciąża?

Objawy drugiej ciąży wcale nie muszą być takie same, jak w przypadku pierwszej. Brzuch w drugiej ciąży zazwyczaj jest szybciej widoczny, tym bardziej jeśli między pierwszym a drugim dzieckiem nie upłynęło dużo czasu. Ma to związek ze słabym napięciem mięśni brzucha. Nie należy również zrażać się sposobem porodu , ponieważ pierwsza cesarka nie oznacza wcale, że ciężarna nie urodzi siłami natury. Dokładnie taka sama sytuacja jest z karmieniem . To, że przy pierwszym dziecku karmienie piersią okazało się porażką, nie oznacza, że przy drugim będzie tak samo.

Pierwsze objawy drugiej ciąży to kwestia indywidualna. Mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle głowy, zmiany nastroju, przybranie na wadze oraz oczywiście brak krwawienia miesięcznego. Zarówno pierwszy, jak i drugi trymestr ciąży mogą znacznie odbiegać od tego, czego doświadczyła ciężarna podczas pierwszej ciąży. Ponadto kobieta jest już bardziej uświadomiona , a co za tym idzie – bardziej spokojna. Z jednej strony czeka ją mniej przygotowań i niepewności. Z drugiej jednak ma nieco mniej czasu na zajęcie się sobą i maluchem, który dopiero pojawi się na świecie, ponieważ ma już jedno dziecko, które ciągle wymaga uwagi i opieki. Dlatego też ciężarna bywa bardziej zmęczona i potrzebuje wsparcia ze strony partnera oraz bliskich osób.

Ruchy dziecka w drugiej ciąży zazwyczaj pojawiają się około 20 tygodnia. Kobieta, która niedługo zostanie mamą po raz drugi, wie już, czego może się spodziewać i że początkowo odczuwalne są jedynie delikatne muskania i łaskotania w brzuchu. Dopiero z czasem pojawia się falowanie brzucha i wyraźne kopniaki. Ruchy malucha można najczęściej zaobserwować tuż po jedzeniu albo podczas wieczornego odpoczynku.

Druga ciąża – poród i połóg

Przy drugiej ciąży poród może wyglądać zupełnie inaczej niż w pierwszej. Nie ma żadnej reguły, że jeśli pierwszy poród był długi, to drugi będzie krótszy i na odwrót. To samo dotyczy akcji porodowej i bólu. Jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat dzięki cesarskiemu cięciu, nie oznacza to, że drugie musi powitać świat w taki sam sposób. Jeśli tylko lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań (np. bóli kręgosłupa, cukrzycy, poważnych wad serca, chorób neurologicznych, w tym padaczki), kobieta może rodzić siłami natury. Brzuch po drugiej ciąży , a dokładniej jego mięśnie, są znacznie osłabione i dlatego większości matek ciężko jest wrócić do formy sprzed ciąży. Sprawienie, że znowu stanie się płaski i silny, wymaga wiele determinacji i regularnych ćwiczeń fizycznych. W trakcie ciąży warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry na brzuchu i stosować odpowiednie maści i kremy.

Zobacz film: Zmiana programu opieki dla kobiet w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Twenty One Pilots wystąpią w Polsce. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?

Twenty One Pilots wystąpią w Polsce. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?

Pokazuje w sieci, jak wygląda macierzyństwo na wózku. "To jest najcięższe"

Pokazuje w sieci, jak wygląda macierzyństwo na wózku. "To jest najcięższe"

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli psów. Niebywałe, co pojawiło się na ulicach

Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli psów. Niebywałe, co pojawiło się na ulicach

Jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku?

Jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku?

Kiedy trzeba iść do kościoła w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy?

Kiedy trzeba iść do kościoła w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy?

Przed laty była obiecującą aktorką. Dlaczego żona Ryana Goslinga rzuciła karierę?

Przed laty była obiecującą aktorką. Dlaczego żona Ryana Goslinga rzuciła karierę?

Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików

Triduum Paschalne - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików

Majonez odchudzony, wegański i tradycyjny. Jak wykonać je samodzielnie w domu?

Majonez odchudzony, wegański i tradycyjny. Jak wykonać je samodzielnie w domu?

Życzenia dla kapłanów – na Wielki Czwartek i inne okazje

Życzenia dla kapłanów – na Wielki Czwartek i inne okazje