Porady

Drogi w Polsce – jakie rozróżniamy typy?

Drogi w Polsce autostrady

Fot. Blackstation / Getty Images

Porady

Drogi w Polsce – jakie rozróżniamy typy?

Drogi w Polsce autostrady

Fot. Blackstation / Getty Images

Po Polsce jeździ się coraz wygodniej. W ostatnich latach przybyło nam autostrad i dróg ekspresowych. Według rządowych deklaracji planowane drogi w Polsce do 2025 roku mają się rozciągać na przestrzeni ponad 3 tysięcy kilometrów. Przewidziane jest 2640 kilometrów dróg ekspresowych i 250 kilometrów autostrad, nie wspominając o obwodnicach miast. Jakie mamy drogi w Polsce?

  • Drogi w Polsce – autostrady i drogi w Polsce (2018 r.)
  • Autostrady – płatne drogi w Polsce
  • Płatne drogi w Polsce – odcinki autostrad
  • Nowe drogi w Polsce
  • Najpiękniejsze drogi w Polsce


Zobacz też: Prawo jazdy kategorii A – co warto o nim wiedzieć? Ile kosztuje kurs?


Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z końca 2017 roku, budowane drogi w Polsce to odcinki o łącznej długości 1293 km. 860 km stanowiły drogi asfaltowe, zaś 430 km drogi betonowe. W przygotowaniu były postępowania przetargowe 727 km nowych dróg w Polsce .

Drogi w Polsce – autostrady i drogi w Polsce (2018 r.)

Tak wygląda zagospodarowanie przestrzeni różnymi typami dróg:

· 19 340 km – długość dróg krajowych w Polsce;

· 17 650 km – długość dróg krajowych w Polsce zarządzanych przez GDKKiA ( Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad);

· 3421,7 km – drogi szybkiego ruchu w Polsce ;

· 1627,3 km – autostrady w Polsce ;

· 1794,4 km – drogi ekspresowe w Polsce .

Autostrady – płatne drogi w Polsce

25 lat temu w Polsce było zaledwie 100 kilometrów autostrad. Wiele zmieniło się w tej kwestii po wejściu Polski do Unii Europejskiej, kiedy to budowa dróg w Polsce zdecydowanie przyspieszyła. Sporo dróg ekspresowych i autostrad w Polsce wybudowano w związku z organizacją w naszym kraju Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. W przyszłości ma być ich jeszcze więcej, ponieważ budowa dróg w Polsce zaplanowana jest do roku 2025.

Płatne drogi w Polsce – odcinki autostrad

· Autostrada A1 płatna na odcinku 150 km – Gdańsk – Toruń; wysokość opłat dla samochodów osobowych – 20 gr/km;

· Autostrada A2 płatna na odcinkach: 100 km – Stryków – Konin; wysokość opłat dla samochodów osobowych – 10 gr/km i 255 km – Konin – Poznań – Nowy Tomyśl; wysokość opłat dla samochodów osobowych – 20 gr/km – 36 gr/km (różna wysokość opłat na poszczególnych odcinkach);

· Autostrada A4 płatna na odcinkach: 62 km – Kraków – Katowice; wysokość opłat dla samochodów osobowych – 33 gr/km i 162 km – Gliwice – Wrocław; wysokość opłat dla samochodów osobowych – 10 gr/km

Nowe drogi w Polsce

Biorąc pod uwagę planowane drogi w Polsce , sieć autostrad ma powiększyć się o odcinki:

· Autostrada A1 – Pyrzowice – Częstochowa;

· Autostrada A2 – Warszawa – obwodnica Mińska Mazowieckiego.

Planowane drogi ekspresowe w Polsce do roku 2025:

· S3 – Zielona Góra – granica

· S5 – Poznań – Wrocław

· S5 – Bydgoszcz – Gniezno

· S6 – Trójmiasto – Szczecin

· S7 – Kraków – Warszawa

· S7 – Gdańsk – Płońsk – Warszawa

· S8 – Warszawa – Białystok

· S10 – Szczecin – Wałcz – Bydgoszcz

· S11 – Kraków – Warszawa

· S17 – Warszawa – Lublin

· S19 – Lublin – Rzeszów – granica

· S19 – Lublin – Białystok

Droga ekspresowa to dwu- lub jednojezdniowa droga, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca. Wiele odcinków dróg krajowych aktualnie znajduje się w budowie . Stale aktualizowany rozkład dróg w budowie w Polsce można znaleźć na stronie: www.gddkia.gov.pl.

Najpiękniejsze drogi w Polsce

Plany budowy dróg w Polsce prezentują się ambitnie i na pewno ułatwią sprawne podróżowanie po kraju. Jednak już dziś możemy cieszyć się drogami, którymi przejazd – ze względu na niezapomniane widoki – jest wyjątkowym przeżyciem. Najpiękniejsze drogi w Polsce znajdziemy zarówno na Pomorzu, jak i w naszych pasmach górskich. Jedną z najpiękniejszych dróg w Polsce (wykorzystywaną do rajdów) jest kręta i ciasna trasa pomiędzy Krasiczynem a Załużem na Przełęczy Przysłup, w okolicach Sanoka . Nieco bardziej na południe możemy zwiedzić autem Wielką Pętlę Bieszczadzką, blisko 150-kilometrową trasę od Leska przez Ustrzyki Dolne do Cisnej. Sąsiedztwo parków krajobrazowych i gór pozwala umieścić ten odcinek na liście najpiękniejszych dróg w Polsce. Jednym z najsłynniejszych odcinków drogowych w Polsce pod względem uroku i atrakcyjności dla kierowców jest przełęcz Salmopolska w Beskidzie Śląskim, znajdująca się powyżej 900 metrów nad poziomem morza. Odwiedzając Góry Stołowe, kierowca koniecznie powinien przejechać prawie 40-kilometrowy odcinek z Kudowy Zdroju do Radkowa. Emocje gwarantowane z powodu licznych zakrętów i wyjątkowych krajobrazów. W poszukiwaniu najlepszych dróg w Polsce warto zapuścić się w okolice Pieskowej Skały w Małopolsce. Na północy kraju warto odwiedzić jedną z najpiękniejszych dróg w tej części Polski , czyli trasę z Władysławowa na Hel.

Zobacz film: Kiedy zdać egzamin na prawo jazdy? Źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
86
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0