Drewutnia – jak zbudować ją samemu?

kawałki drewna
Fot. Kypros / Getty Images
Drewutnia na drewno opałowe jest niezbędna każdemu, kto mieszka w domu jednorodzinnym. Chroni drewno przed deszczem i ułatwia jego składowanie przez cały rok. Dowiedz się, jak należy ją wybudować.

Nowoczesne drewutnie są obecnie ważnym elementem aranżacji działki. Na szczęście budowa takiego zadaszenia nie jest trudnym zadaniem.

Drewutnia – dlaczego i gdzie warto ją wybudować?

Drewutnia to budowla, która może być zarówno samodzielnym budynkiem, jak i przylegać do ściany domu. Dzięki niej drewno opałowe ma odpowiednie warunki do wyschnięcia. Okres sezonowania drewna może trwać nawet pół roku, a im lepiej jest ono wysuszone, tym wydajniej później się nim pali. Co więcej, właściwie przechowywane drewno również pozostawia po sobie mniej sadzy. Posiadanie drewutni na drewno to konieczność, gdy mieszkamy w domu ogrzewanym drewnem przez cały rok.

Przed wybudowaniem np. drewutni metalowej należy dokładnie ustalić miejsce, w którym będzie ona stała. Może to być zarówno obszar w rogu działki, jak i gdzieś pośrodku podwórka. Jednak najwygodniej jest postawić tę budowlę blisko drzwi wejściowych. Dzięki temu można szybciej przynieść drewno, co jest wygodne podczas chłodniejszych pór roku.

Z jakich materiałów buduje się nowoczesne drewutnie?

Drewutnie ogrodowe najczęściej wykonuje się z drewna sosnowego. Jeżeli już zdecydujemy się na jego zakup, warto pamiętać o impregnacji. Ewentualnie można kupić drewno sosnowe już zaimpregnowane, np. ciśnieniowo lub przez namaczanie. Obydwa sposoby impregnacji są skuteczne, lecz osobom budującym drewutnię z drewna szlachetnego zaleca się skorzystanie z pierwszej z metod. Przy budowie wiaty można korzystać również z desek, bali czy krawędziaków.

Podczas stawiania drewutni na drewno kominkowe dużo uwagi trzeba poświęcić dachowi. Musi być szczelny i trwały, aby nie przeciekał przez niego deszcz i śnieg, które mogą zamoczyć drewno. Drewutnia nowoczesna może być pokryta blachą, blachodachówką lub dachówką bitumiczną. Tnąc koszty, można także wyłożyć dach papą, którą jest nieco tańsza.

Drewutnia – jak zrobić?

Idealne miejsce, w którym powinna stać drewutnia , jest suche i dobrze nasłonecznione. Składowanemu drewnu dobrze zrobi dostęp do promieni słonecznych, więc nie warto stawiać wiaty od północnej strony domu – przy tych ścianach panuje wyższa wilgotność. Znacznie lepszą lokalizacją dla składziku drewna jest południowa strona domu, na którą częściej padają promienie słoneczne. O tej zasadzie warto pamiętać bez względu na to, czy budujemy dużą, czy mała drewutnię .

· Przed rozpoczęciem budowy należy zadbać o odpowiednie podłoże. Grunt pod wiatę musi być twardy i równy. Co więcej, musi być nieco wyższy niż reszta posesji, aby wody opadowe mogły spływać. Równie istotne jest podłoże, na którym stanie cała konstrukcja – można ułożyć w tym miejscu np. płyty chodnikowe. Drugą możliwością jest wylewka betonowa. Bez względu na to, którego z rodzajów podłoża użyjemy przy budowie drewutni ze schowkiem , będzie on zabezpieczał ją przed gniciem, a składowane drewno przed zamoczeniem.

· Następną czynnością jest montaż słupów nośnych. Montowane są na kotwach, które wcześniej wmurowuje się w ziemię. Dzięki temu do drewutni z domkiem nie dostanie się wilgoć.

· Po ustawieniu słupów pora na montaż płatwi, czyli elementu konstrukcji dachu szopy drewutni . Do tej czynności najlepiej użyć złączy cieślarskich, które można przykręcić lub przybić do łączonych elementów. Jeżeli zależy nam, aby poprawić stabilność całej konstrukcji, złącza należy umieścić po obydwu stronach każdego ze słupów. Do łączenia poszczególnych belek można użyć kątowników z metalu.

· Do tak przygotowanego szkieletu drewutni można dodać boczne ściany. Ich połączenie musi być sztywne, więc trzeba zarówno z góry, jak i z dołu zamontować podpory. Po wykończeniu ścian przychodzi pora na zamocowanie płyty dachowej. Tu możliwości jest wiele, lecz najczęściej wybieranym materiałem jest wodoodporna płyta ze sklejki, mocowana do szkieletu wiaty.

· Ostatnim etapem jest montaż zadaszenia. Z przyczyn estetycznych często wybieranym materiałem jest blacha falista. Jednak ciekawym wyborem może również być montaż dachówki. Na drugą z wymienionych możliwości przeważnie decydują się osoby, którym zależy, by wiata była dopasowana stylistycznie do reszty posesji. Zadaszenie z dachówki można często zauważyć np. w domku z drewutnią .

Zobacz film: Wszystko, co powinniście wiedzieć o drewnie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Drewutnia z domkiem narzędziowym – czy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Zarówno budowa drewutni przy ścianie domu , jak i drewutni w ogrodzie nie wymaga pozwolenia. Prawo budowlane zezwala na stawianie takich budynków, o ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m kw. Trzeba jednak zaznaczyć, że na 500 m kw. działki liczba obiektów nie może być większa niż 2 – bez względu na to, czy jest to altana, drewutnia , czy inny składzik.

Drewutnia przy domu – dlaczego warto ją postawić?

Wiata na drewno, bez względu na to, czy zrobiona samodzielnie, czy gotowa drewutnia kupiona hipermarkecie, ma wiele zalet. Drewutnia na drzewo kominkowe umożliwia przechowywanie drewna w dobrych warunkach przez cały rok. A ponadto może być także ciekawym dodatkiem w aranżacji przestrzeni.

Zobacz także:

Ozdoby ogrodowe z drewna

Podstawy sztuki rzeźbienia w drewnie

Decoupage – meble przed i po

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości