Styl Życia

Polka odkryła nowy gatunek storczyka. "Odróżniającą go cechą jest jeden płatek"

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Polka odkryła nowy gatunek storczyka. "Odróżniającą go cechą jest jeden płatek"

Dzień Dobry TVN

Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, aż w końcu przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego opowiedziała nam o nowych odkryciach dotyczących storczyków. Możecie być zaskoczeni tymi informacjami.

Na tropie storczyków

Marta Kolanowska gościła w naszym studiu w 2019 roku. Opowiadała wówczas o odkryciach storczyków w Kolumbii. Przed wybuchem pandemii udało jej się odwiedzić Boliwię i zbadać tamtejsze gatunki. Dlaczego wybiera kraje tak odległe?

Kraje tropikalne są o tyle ciekawym miejscem badań, że jest mała szansa, że coś nowego się nie znajdzie. Eksploracja tych terenów jest na bardzo niskim poziomie. A Boliwia należy do krajów wyjątkowo słabo zbadanych

- mówi.

W naszych domach często mamy storczyki. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak nad gatunkami, tylko wybieramy te, które po prostu nam się podobają, dlatego informacja o ilości różnych odmian szokuje. Tylko w Boliwii znajduje się ich nawet trzy tysiące. - Oficjalna lista obejmuje około tysiąca pięciuset storczyków, ale podejrzewamy, że drugie tyle jest jeszcze do odnalezienia – mówi badaczka.

Badania nad storczykami – jak wyglądają?

Zastanawiacie się pewnie, jak wygląda odkrywanie nowych gatunków storczyków. Dr hab. Marta Kolanowska spieszy z odpowiedzią. - Pierwszym etapem badań jest sprawdzenie, co już zostało zrobione. Lecimy do zielnika, gdzie zdeponowane są wysuszone rośliny, zbierane przez wielu ludzi przez ostatnie sto lat i przeglądamy co tam jest. Tak naprawdę w tych roślinach już znajdujemy nowe gatunki, których nikt wcześniej nie potrafił albo zidentyfikować, albo nawet nie podjął próby – opowiada.

Co dzieje się dalej? Badacze rozpoznają, czy znają dany gatunek czy nie. - Storczyków jest mniej więcej od 27 do 30 tysięcy różnych gatunków. Nikt wszystkich nie ma w głowie. (...) Więc zaczyna się przekopywanie przez literaturę i inne materiały, żeby się dowiedzieć, czy to tylko ja nie znam gatunku, czy nikt go nie opisał – tłumaczy dr hab. Marta Kolanowska.

Jeżeli okazuje się, że faktycznie, nikt dotąd nie opisał danego gatunku, zaczyna się opisywanie. - Trzeba przygotować publikację naukową, gdzie jest pełny opis tego jak wygląda roślina, i porównać ją do najbardziej podobnego innego gatunku. Zdjęcie nie wystarczy. Musi być ilustracja stworzona przy pomocy sprzętu optycznego – dodaje.

I właśnie w ten sposób, naukowcy z dr hab. Martą Kolanowską opisali nieznany dotąd gatunek orchidei rosnącej w Boliwii. Nazwano go Ponthieva boliviensis. Czym różni się od pozostałych tysięcy gatunków? - Należy do rodzaju pontieva, czyli podobnych gatunków jest troszeczkę, ale tak naprawdę odróżniającą cechą jest jeden płatek – wyjaśnia badaczka.

Gratulujemy odkrycia i czekamy na kolejne, trzymając kciuki za powodzenie badań!

Zobacz też:

Storczyki - jak pomóc przetrwać im zimę? Cenne porady ogrodnika

Zgniłe korzenie, uschnięte liście i przelanie, czyli jak uratować storczyka?

Rośliny przy płocie – jakie gatunki pomogą go zasłonić?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
47
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0