Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

odświeżacze powietrza
Fot. Mihailgrey / Getty Images
Kto nie lubi, gdy w domu pięknie pachnie? W sklepach jest mnóstwo odświeżaczy powietrza w różnej formie i o różnym sposobie działania. Wszystkie je łączy jednak długa lista chemicznych składników i ostrzeżenia, że mogą powodować alergie. Lepiej więc sięgnąć do kuchennych szafek i przygotować naturalny, domowy odświeżacz powietrza.

Zdarza się, że nie ma czasu na mieszanie pachnących mikstur, a zapach w domu nie należy do najprzyjemniejszych, jak np. po smażeniu ryby czy kotletów, albo gdy coś się przypaliło. Jeśli wietrzenie nie pomaga, można sięgnąć po szybko działający, domowy odświeżacz powietrza i na patelni lub w piekarniku podgrzać skórkę pomarańczy. Zawarte w niej olejki eteryczne szybko wypełnią pomieszczenie. Zimą, gdy grzeją kaloryfery, można także na nich układać skórki pomarańczy, limonek lub cytryn (albo ich mieszanki). Zapach utrzymuje się przez 1–2 dni, potem trzeba je wymienić.

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza – prosty przepis

Domowy odświeżacz powietrza można przygotować z sody oczyszczonej i wybranego olejku eterycznego (najlepiej, by był naturalny). Wystarczy wsypać kilka łyżek sody do niewielkiego pojemnika, wlać 15–20 kropli olejku i dokładnie wymieszać.

Pojemnik trzeba nakryć ażurową przykrywką – może to być np. luźno tkany lniany materiał. Prosty domowy odświeżacz powietrza jest gotowy. Ma on wiele zalet. Po pierwsze, jest tani i łatwy w wykonaniu. Po drugie, jest wielorazowego użytku – gdy olejek wywietrzeje, wystarczy dosypać sody (lub wymienić ją na świeżą) i znów wlać porcję olejku. Po trzecie, taki domowy odświeżacz powietrza nie tylko daje przyjemny zapach, ale również wyłapuje te niezbyt miłe – soda działa jak pochłaniacz.

Zobacz film: Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza w sprayu?

Aby móc rozpylać pachnącą mgiełkę, również nie trzeba sięgać po gotowe preparaty. Domowy odświeżacz powietrza w sprayu można zrobić z trzech składników i butelki z atomizerem (dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tej po detergencie, np. płynie do mycia okien, ale trzeba ją wcześniej dokładnie wypłukać z resztek preparatu). Potrzebne będą łyżka sody oczyszczonej, niepełna szklanka wody i 2 łyżki alkoholu (można też pominąć ten składnik) oraz kilkanaście kropli wybranego olejku zapachowego. Wszystko to należy razem wymieszać i wlać do butelki z atomizerem. Takie perfumy do wnętrz można rozpylać w powietrzu, kiedy tylko ma się na to ochotę.

Inny pomysł na domowy odświeżacz powietrza w sprayu, którym można spryskać tkaniny obiciowe mebli i zasłony, to rozcieńczenie 50 g płynu do płukania w szklance wody z dodatkiem dwóch łyżeczek sody.

Zobacz także: Olejki eteryczne i ich właściwości

Domowy odświeżacz powietrza z patyczkami

Łatwo zrobić domowy odświeżacz powietrza z patyczkami , a przy okazji można wykorzystać np. puste butelki po perfumach. Stawia się go w widocznym miejscu, a flakony po perfumach bywają wyjątkowo dekoracyjne. Tym razem poza mieszanką zapachową z naturalnych składników będą potrzebne również drewniane patyczki. Można użyć rattanowych, są dostępne w sklepach dla florystów, można je kupić także przez Internet, albo zwykłych patyczków do ciasta, z rodzimego drewna. Mieszankę aromatyczną należy przygotować z 50 g oleju mineralnego, czyli płynnej parafiny (można też wykorzystać bezzapachowy, płynny olej kokosowy), zmieszanego z 3 łyżkami alkoholu (najlepiej spirytusu, ale może też być wódka) i 30–40 kroplami olejku eterycznego. Mikstura wymaga dość długiego mieszania, by składniki się połączyły. Następnie wlewa się ją do przygotowanego flakonu i wkłada do niego 3–6 patyczków stanowiących dyfuzor. Drewno nasiąknie olejem z substancjami zapachowymi i będzie je oddawać do pomieszczenia przynajmniej przez tydzień. Gdy zapach osłabnie, wystarczy uzupełnić domowy odświeżacz powietrza o nową porcję olejku zapachowego.

Zobacz także: Odświeżacze powietrza. Powodują raka?

Jeszcze jeden sposób na domowy odświeżacz powietrza

Tym razem to sposób na domowy odświeżacz powietrza w formie żelu . Żelatyna, barwnik spożywczy i odrobina alkoholu stworzą „żel”, do którego należy jeszcze dodać olejek eteryczny. Zależnie od tego, ile „żelowej masy” chce się wyprodukować, tyle żelatyny należy rozrobić w odpowiedniej porcji gotującej się wody. Następnie trzeba zdjąć ją z ognia, dodać barwnik i mieszać, aż masa przestygnie, lecz jednocześnie nie będzie bardzo gęsta. Należy dodać 2–3 łyżki alkoholu i dalej studzić. Gdy żelatyna nie będzie już gorąca, trzeba dolać porcję olejku eterycznego, wymieszać i wlać najlepiej do szklanego pojemnika, np. słoiczka, małego świecznika na tea lighty .

Jest też prostsza wersja. Domowy odświeżacz powietrza można zrobić z hydrożelowych kulek do kwiatów. Są ogólnie dostępne np. w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych. Nie kosztują dużo i występują w wielu kolorach (można więc ułożyć z nich wielobarwne warstwy). Wystarczy zalać je na noc wodą, a następnego dnia skropić wybranym olejkiem zapachowym, wymieszać i wsypać do dekoracyjnego pojemnika.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości