Jak zrobić domowe studio fotograficzne? Porady i wskazówki

Studio fotograficzne
Fot. Hero Images / Getty Images
Domowe studio fotograficzne można wyposażyć w najpotrzebniejsze akcesoria i jednocześnie nie zbankrutować. W studio DIY często da się wykorzystać przedmioty codziennego użytku, które z powodzeniem zastąpią profesjonalny drogi sprzęt.
  • Domowe studio fotograficzne - zrób to sam - podstawowe wyposażenie
    • Studio fotograficzne DIY - tło fotograficzne
      • Studio fotograficzne DIY - namiot bezcieniowy
        • Domowe studio fotograficzne - oświetlenie

          Sprawdź też: Kurs fotografii - jak robić ciekawe zdjęcia?

          Wykonywanie zdjęć w warunkach studyjnych można zacząć nie posiadając profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Studio fotograficzne DIY to rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą na początku przeznaczyć dużych sum pieniędzy na profesjonalny sprzęt fotograficzny. Akcesoria typu tło, namiot bezcieniowy czy nawet oświetlenie możemy zrobić sami za niewielką kwotę.

          Domowe studio fotograficzne - zrób to sam - podstawowe wyposażenie

          Oczywiście nie obędzie się bez aparatu fotograficznego. Półprofesjonalne lustrzanki w zupełności wystarczą, by robić wysokiej jakości zdjęcia w warunkach studyjnych. Lepiej zdecydować się na tańszy korpus i większą kwotę przeznaczyć na dobre stałoogniskowe obiektywy, bo to one bardziej wpływają na jakość zdjęć. Jeśli na przykład chcemy się skupić na fotografii portretowej, warto zainwestować w obiektyw 85mm lub 100mm - to standardowe ogniskowe do robienia portretów.

          Nasze domowe studio fotograficzne powinniśmy też wyposażyć w statyw fotograficzny, który pozwoli na robienie nieporuszonych zdjęć. Aparat, obiektywy i statyw to podstawowy sprzęt fotograficzny potrzebny do rozpoczęcia przygody z fotografią studyjną. Resztę akcesoriów fotograficznych będziemy w stanie zastąpić tańszymi odpowiednikami, wykorzystując do tego często przedmioty domowego użytku.

          Zobacz film: Piękne zdjęcia, źródło: Dzień Dobry TVN

          Sprawdź też: Packshot - jak robić? Fotografia obrotowa

          Studio fotograficzne DIY - tło fotograficzne

          Organizując nasze domowe studio fotograficzne , powinniśmy zadbać o wyposażenie go w odpowiednie tło. Najtańszą opcją jest wykorzystanie tego, co mamy w domu - kartek papieru czy białej strony kartki z kalendarza - sprawdzą się one w przypadku fotografowania przedmiotów o małych rozmiarach. Możemy też kupić papier do plotera, który kosztuje niewiele, a wystarczy nam na długi czas - długość takiego papieru to standardowo 50 metrów. Świetnie sprawdzi się jako tło w fotografii produktowej.

          Jeśli zaś chcemy fotografować na niejednolitym tle, możemy do tego wykorzystać na przykład koc ratunkowy, który kupimy w każdej aptece. Taki koc termiczny z jednej strony jest srebrny, z drugiej złoty. Jego koszt nie powinien przekraczać 15 zł. Dzięki fakturze koca ratunkowego możemy uzyskać ciekawe, oryginalne efekty na zdjęciach. Rozmiar koca spokojnie wystarczy też do fotografii portretowej.

          Więcej: W fotografii najważniejszy jest pomysł!

          Studio fotograficzne DIY - namiot bezcieniowy

          Namiot bezcieniowy jest bardzo przydatny, gdy zajmujemy się głównie fotografią produktową. Pozwala na pozbycie się niechcianych cieni i odblasków, a fotografowany przedmiot będzie równomiernie oświetlony. Ściany namiotu bezcieniowego powinny być zrobione z białego i półprzezroczystego materiału.

          Namiot bezcieniowy DIY można zrobić z przedmiotów, które mamy pod ręką w naszym mieszkaniu. Dobrze sprawdzi się więc na przykład kosz na pranie z białego, prześwitującego materiału. W wielu supermarketach można też znaleźć elastyczne pudełka o różnych rozmiarach wykonane z półprzezroczystych tkanin - ich koszt to jedynie kilkanaście złotych.

          Możemy też zrobić namiot ze zwykłego kartonowego pudełka, z którego trzeba wyciąć ściany, pozostawiając około 3 cm papieru. Następnie wystarczy do pozostawionych kawałków kartonu przykleić biały, cienki papier. W ten sposób stworzymy nasze własne domowe mini studio fotograficzne do fotografii produktowej.

          Domowe studio fotograficzne - oświetlenie

          W studio fotograficznym najlepiej sprawdzają się lampy błyskowe, jednak ich koszt jest dosyć wysoki. Alternatywą może być wykorzystanie stałego źródła światła w postaci zwykłych lampek biurkowych. Istotne jest, byśmy korzystali z żarówek o tej samej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest kupno żarówek mlecznych, które dają ładne, miękkie światło. Możemy też zaopatrzyć się w specjalne, dające bardzo mocne światło żarówki „fotograficzne” o dużej mocy rzędu 200 W - 800 W.

          Blenda fotograficzna ma za zadanie odbijać światło, aby oświetlić lub doświetlić fotografowany obiekt. Za blendę może posłużyć koc termiczny, wspomniany wcześniej w kontekście tła fotograficznego. Zaletą koca termicznego jest to, że ma dwa kolory - złota barwa ociepli światło, a srebrna sprawi, że będzie ono chłodniejsze. Koc termiczny wystarczy umieścić na okrągłej lub prostokątnej ramie, którą można łatwo wykonać samemu z dostępnych materiałów.

          Często dla osób, które chcą zacząć przygodę z fotografią w warunkach studyjnych, koszty wyposażenia studia wydają się być barierą nie do pokonania. Dlatego warto - przynajmniej na początku swojej działalności - wykorzystać rozwiązania DIY, które znacznie obniżą koszt związany z urządzeniem studia fotograficznego. Dzięki temu w prosty i niedrogi sposób możemy samodzielnie przygotować domowe studio fotograficzne .

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości